Karıncalara Şekerli su yerine Meyve Suyu Vermemin Zararı Varmıdır ?

Eefeckr

Yumurta
Üye
Karıncalara Şekerli Su yerine Meyve Suyu vb. İcecekler Versem Ne faydası ve zararı olur ?

cihadceviz

Yumurta
Üye
Selamlar,

Konuyla ilgili hiç bir deneyimim yok fakat düşüncelerimi paylaşmak isterim. Meyve sularında bir çok katkı maddesi bulunduğundan dolayı belki yumurtlama veriminde düşme olabilir fakat koloni kaybı ile sonuçlanacağını düşünmüyorum. Eğer sıkma kendi meyve suyunu hazırlayıp vermeyi düşünüyorsan belki olabilir. Ama ben olsam 1 ay kutu meyve suyu bir ay sıkma meyve suyu ile besleyip deney yapar karıncaları gözlemlerim. Hatta böyle bir durumda bizimle de paylaşırsan bir çok insan bundan yararlanır.

İyi Forumlar...

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Şeker yerine çeşitli meyveler verilebilir.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Faydasıda Olamazmı Acaba?
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Meyve Yerine Meyve suyu veremeyizmi meyve daha çok test tüpünü killetiyor
Meyvelerin suyunu çıkarıp verin hocam aynı mantık, hazır meyve suyu da verseniz zararı olacağını sanmam ama yine de tatlandırıcıdır, koruyucudur falan içerdikleri için çok da sağlıklı olacağını düşünmüyorum.

karincalemi

Yumurta
Üye
Kanka meyve sularında meyve hariç herşey var bence gerek yok,onun yerine kendin meyve suyunu sık istersende şeker ekle içine misss:)

Heaz

Yumurta
Üye
Kanka meyve sularında meyve hariç herşey var bence gerek yok,onun yerine kendin meyve suyunu sık istersende şeker ekle içine misss:)
fazla şeker iyi deil benim bildiğim bazı araştırmalara göre suyun içinde %4.5 olunca en verimli oluyormuş bu yüzden şekerli su hazırlarkende az şeker kullanılması daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Shadowenia

Yumurta
Üye
Hazır meyve suları fabrikasyon olarak üretilip raf ömrünün uzun olması için içeriğine bir takım kimyasallar ilave edildiği için canlıyı öldürmese bile sağlıklı olacağını sanmıyorum. Onun yerine kendiniz bir meyvenin suyundan verebilirsiniz. Zaten vereceğiniz miktar bir veya birkaç damla olacağı için zahmetli bir işlem olmaz.

Ayrıca şekerli su yerine ballı su da verebilirsiniz. Fakat ister meyve suyu olsun ister şekerli veya ballı su olsun bir miktar yapışkanlığa sebep olacaktır ve özellikle küçük veya tecrübesiz işçilerin yapışıp ölmelerine sebep olabilir. Bu konuda da dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Test tüpü içine kürdan ucuyla (veya benzer ince bir uç ile) azar azar koyup büyük bir damla oluşmasını ve karıncaların yapışmasını engelleyebilirsiniz.

MrPinka

Yumurta
Üye
Hazır meyve sularından vereceksen pek önermem çünkü içeriğinde çok fazla katkı maddesi var.Kendin yapacaksan da şöyle bir şey var benim bildiğim kadarıyla zaten şekerli suya çok şeker katılmıyor ki meyvelerde çok fazla doğal olarak şeker var hayvanların iyi etkileneceğini düşünmüyorum o yüzden.

KayraGcr

Yumurta
Üye
Karıncalara Şekerli Su yerine Meyve Suyu vb. İcecekler Versem Ne faydası ve zararı olur ?
Meyve suyu vermeni tavsiye etmem çünkü içinde ne ilaçlar olduğunu bilmiyorsun. Ayni şekilde bu yüzden sokakta bulunan canlı yemleride vermenizi tavsiye etmem ilaçlama falan olursa o zehir direk sizin koloninize de yayılır. Şekerli sudaki amaç enerji vermek enerji veren bir sürü alternatif bulabilirsiniz.