Karıncalara kıyma vermek

Mr_bdm

Yumurta
Üye
Selamlar. Bu gün formica ve lasius kolonilerine kıyma vermeyi denedim çünkü un kurdunun yüzüne pek bakmıyorlardı kç videoda da gördüğüme Tuğkan abi de denemişti bende deneyim dedim ve inanılmaz bi şekilde yiyorlar abdomenleri kocaman oldu hala yemeye çalışıyorlar. Bir iki sorum olucak kıymayı uzun süre bırakırsam zararlı olurmu bi 2 gün filan. Bırakıp tazelemeyi düşünüyordum. Birde koloni boostlamak için süreki protein vermek yeterli olurmu şuan deli gibi yumurtlamaya başladılar outword e geçtiğimden beri. Sürekli besleme yapıyorum başka bir şey yapmama gerek varmı?

Ekli dosyalar

• IMG_20220125_135843.jpg
    IMG_20220125_135843.jpg
    19.8 KB · Görüntüleme: 34
  • IMG_20220125_135953.jpg
    IMG_20220125_135953.jpg
    21.6 KB · Görüntüleme: 35
  • IMG_20220125_140014.jpg
    IMG_20220125_140014.jpg
    17.5 KB · Görüntüleme: 33
  • IMG_20220125_135800.jpg
    IMG_20220125_135800.jpg
    19.7 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleme:

rahmanyldz

Yumurta
Üye
haftada bir defa kıyma günü belirleyip taze kıyma verirsen daha iyi olur onun dışında başka bir şey yapmana gerek olduğunu sanmıyorum

MGPrime

İşçi Karınca
Üye
Selamlar. Bu gün formica ve lasius kolonilerine kıyma vermeyi denedim çünkü un kurdunun yüzüne pek bakmıyorlardı kç videoda da gördüğüme Tuğkan abi de denemişti bende deneyim dedim ve inanılmaz bi şekilde yiyorlar abdomenleri kocaman oldu hala yemeye çalışıyorlar. Bir iki sorum olucak kıymayı uzun süre bırakırsam zararlı olurmu bi 2 gün filan. Bırakıp tazelemeyi düşünüyordum. Birde koloni boostlamak için süreki protein vermek yeterli olurmu şuan deli gibi yumurtlamaya başladılar outword e geçtiğimden beri. Sürekli besleme yapamıyorum başka bir şey yapmama gerek varmı?
Ben bir arkadaşımdan görmüştüm. Kıymayı verdi ve verdikten sonra bu koloni 1 hafta içinde çoğalmaya başladı ve proteini daha fazla vermeye başladı ölü sayısı bir hayli çoğalmaya başladı.. son durum nedir bilmiyorum ama çok kıyma vermesinden dolayı ölümler başlamış olabilir diye düşünüyorum..

Ekin

Yumurta
Üye
Selamlar. Bu gün formica ve lasius kolonilerine kıyma vermeyi denedim çünkü un kurdunun yüzüne pek bakmıyorlardı kç videoda da gördüğüme Tuğkan abi de denemişti bende deneyim dedim ve inanılmaz bi şekilde yiyorlar abdomenleri kocaman oldu hala yemeye çalışıyorlar. Bir iki sorum olucak kıymayı uzun süre bırakırsam zararlı olurmu bi 2 gün filan. Bırakıp tazelemeyi düşünüyordum. Birde koloni boostlamak için süreki protein vermek yeterli olurmu şuan deli gibi yumurtlamaya başladılar outword e geçtiğimden beri. Sürekli besleme yapamıyorum başka bir şey yapmama gerek varmı?
Sıcaklığa da bağlı olarak kıyma çürümeye başlayabilir. 1-2 günden fazla tutmazsanız bir sorun olacağını düşünmüyorum, onlar o sürede ihtiyaçları olan besini almış olacaklardır zaten. Koloniyi boostlamak için ise proteinin yanında sıcaklık ve şeker takviyesini de iyi ayarlamanız gerekir. Yaz aylarına yaklaştıkça boostlamak daha kolay olacaktır çünkü siz ısıyı arttırsanız da biyolojik döngülerinden ötürü kışın, yazın yumurtlayacakları kadar yumurtlamayabilirler.

Mr_bdm

Yumurta
Üye
Sıcaklık şuan sabit 25 derece şekerli sularını hergün tazeliyorum 2 günde bir un kurdu veriyorum. Dediğiniz gibi haftada bir veya 2 kere de kıyma verirsem iyi olur gibi.

beratulker

Yumurta
Üye
Sıcaklık şuan sabit 25 derece şekerli sularını hergün tazeliyorum 2 günde bir un kurdu veriyorum. Dediğiniz gibi haftada bir veya 2 kere de kıyma verirsem iyi olur gibi.
Boostlamayı bırakırsanız ölümler başlayacaktır büyük ihtimalle sürekli bu şekilde yemlemeyecekseniz başlamayın derim.

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye
Selamlar. Bu gün formica ve lasius kolonilerine kıyma vermeyi denedim çünkü un kurdunun yüzüne pek bakmıyorlardı kç videoda da gördüğüme Tuğkan abi de denemişti bende deneyim dedim ve inanılmaz bi şekilde yiyorlar abdomenleri kocaman oldu hala yemeye çalışıyorlar. Bir iki sorum olucak kıymayı uzun süre bırakırsam zararlı olurmu bi 2 gün filan. Bırakıp tazelemeyi düşünüyordum. Birde koloni boostlamak için süreki protein vermek yeterli olurmu şuan deli gibi yumurtlamaya başladılar outword e geçtiğimden beri. Sürekli besleme yapıyorum başka bir şey yapmama gerek varmı?
hocam kıyma içeride bozulabilir ısıdan bu yüzden uzun süre bırakmanı tavsiye etmem. protein vereyim derken zehirlenmesinler. :)

Ömerke

Yumurta
Üye
Pişmiş mi çiğ mi verdin kıymayı

Mertefe

Yumurta
Üye
Bilmiyorum ben pişmiş verdim messorları pek sarmadı hatta hayattan soğudular ondan sonra pek protein yemez oldular
Ben kimsenin pişmiş verdiğini görmedim açıkçası çiğ verenlerde baya memnunlar yani yumurta sayısı %30 %40 artıyor ben çiğ verilmesi taraftarıyım hem protein ve besin değeri de daha yüksek oluyor

beratulker

Yumurta
Üye
niye acaba cevaplar mısınız?
Çünkü sürekli protein yemeye alışıyorlar ve üreme ona göre artıyor vermeyi bıraktığımız zaman alıştıkları protein seviyesinin altında kalıyorlar bu da enerji kaybı vb. sebeplere neden oluyor yeme düzeni değiştiği için ve eski enerjilerini kaybettikleri için streste başlıyor buda ölümlere yol açıyor.

fureagle

Pupa
Üye
Çünkü sürekli protein yemeye alışıyorlar ve üreme ona göre artıyor vermeyi bıraktığımız zaman alıştıkları protein seviyesinin altında kalıyorlar bu da enerji kaybı vb. sebeplere neden oluyor yeme düzeni değiştiği için ve eski enerjilerini kaybettikleri için streste başlıyor buda ölümlere yol açıyor.
Kesinlikle doğru kaş yapayım derken göz çıkarmamak lazım.

Mr_bdm

Yumurta
Üye
O zaman zaten 2 günde bir un kurdu veriyordum kıymayıda haftada 1 e çiğ kıyma yeterli olur bence. Koyduğum kıymaları aldım bu arada sadece birisi tüpün içine çekmiş alamadım onu. Şuanlık iyi duruyorlar

beratulker

Yumurta
Üye
O zaman zaten 2 günde bir un kurdu veriyordum kıymayıda haftada 1 e çiğ kıyma yeterli olur bence. Koyduğum kıymaları aldım bu arada sadece birisi tüpün içine çekmiş alamadım onu. Şuanlık iyi duruyorlar
Yani yemek programını oluşturmak size kalmış proteine nasıl alıştırırsanız öyle devam edin. İnsan vücudu bile mesela protein tozu kullanan kişi nasıl olur hızlıca kas yapar ama bırakınca hepsi kiloya döner moral bozulur bunun gibi birşey