Karıncalar ölen işçileri yerler mi?

Berk1497

Pupa
Üye
Karıncalar kendi kolonisinden ölen işçileri yiyorlar mı? Kaynak belirtebilirsiniz çok memnun olurum.

Aynı şekilde farklı cins ölü karıncaları yiyorlar mı?

Benim kendi izlenimim küçük cinslerde, ölen işçilerini bir tarafta yığılmış olarak ve uzuvları sağlam olarak buluyorum. Yani yemiyorlar

Ama biraz büyük cinslerde, Camponotus gibi, işçilerin bazılarını uzuvları tam bazılarını parçalanmış olarak buluyorum, bu yediklerini mi gösterir?

Teşekkürler

Heaz

Yumurta
Üye
bendede öyle camponotus
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

İngilizce bir kaynakta şöyle demişler
...:Karıncalar ölülerini yemezler. Genelde yaptıkları şey onları yuvalarından uzaklaştırmak ya da çöplerini atacakları özel bir odaya koymaktır. Bu oda, böceklerin artık yuvalarında kullanamayacakları kitini veya materyalleri için kullanılıyor, ölülerini de oraya koyuyorlar. Yuvayı temiz tutmanın ve yuvanın diğer bölümlerindeki hastalıklara maruz kalmayı sınırlamanın bir yolu.
..:Ants do not eat their dead. What they usually do is bring them away from their nest or put them in a special room where they put their garbage. This room is used for insect chitin or material they can't use in their nest anymore, they also put their dead over there. It's a way to keep the nest clean and also limit the exposure to diseases in other parts of the nest.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Özellikle yetersiz besin olduğu dönemlerde yiyorlar kendi işçilerini. Hatta besin yetersizliği yaşandığı zamanlarda işçiler koloninin devamı için bir tür intihar davranışında bulunuyorlar ve besin olarak kullanılıyorlar. Araştırırsanız bulabilirsiniz bu intihar durumunu.

Berk1497

Pupa
Üye
Özellikle yetersiz besin olduğu dönemlerde yiyorlar kendi işçilerini. Hatta besin yetersizliği yaşandığı zamanlarda işçiler koloninin devamı için bir tür intihar davranışında bulunuyorlar ve besin olarak kullanılıyorlar. Araştırırsanız bulabilirsiniz bu intihar durumunu.
Mecburiyet durumunda elbette. Ama olağan hallederde nasıl olur? Genel olarak yemezler gibi bir bilgi doğru mudur

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Mecburiyet durumunda elbette. Ama olağan hallederde nasıl olur? Genel olarak yemezler gibi bir bilgi doğru mudur
Olağan hallerde de ben yediklerini gözlemledim ama genel bir kanıya varamam. Farklı cinsin ölülerini sormuşsun bir de evet onları tüketiyorlar her zaman. Ben kolonilerimi farklı cinslerin işçileriyle beslerdim hatta. Unkurdum falan yoktu.

drusus

Nanitik
Üye
Karıncalar kendi kolonisinden ölen işçileri yiyorlar mı? Kaynak belirtebilirsiniz çok memnun olurum.

Aynı şekilde farklı cins ölü karıncaları yiyorlar mı?

Benim kendi izlenimim küçük cinslerde, ölen işçilerini bir tarafta yığılmış olarak ve uzuvları sağlam olarak buluyorum. Yani yemiyorlar

Ama biraz büyük cinslerde, Camponotus gibi, işçilerin bazılarını uzuvları tam bazılarını parçalanmış olarak buluyorum, bu yediklerini mi gösterir?

Teşekkürler
Dün apartmanımdaki tapinoma kolonisine şekerli su ziyafeti çektirirken köşeden giren bir messor işçisinin (?) suya yaklaşmasıyla gözlemledim ben bu durumu. Yabancı karıncayı algıladığı gibi bir tanesi bacağından tuttu ve birkaç dakika dalaşmadan sonra 6-7 karınca birlikte ölü düşmanlarını yuva deliğine soktular.

CemAydeniz

Yumurta
Üye
Olağan hallerde de ben yediklerini gözlemledim ama genel bir kanıya varamam. Farklı cinsin ölülerini sormuşsun bir de evet onları tüketiyorlar her zaman. Ben kolonilerimi farklı cinslerin işçileriyle beslerdim hatta. Unkurdum falan yoktu.
Merhaba, ben de messor kolonimi farklı cinsin ölüsü ile beslemeyi düşünüyorum fakat bazı cinslerin kolonime zarar vermesinden de korkuyorum açıkçası. Örneğin bazı karıncaların abdomenlerinden çeşitli zehir salgıladıklarını ve istilacı türler olduğunu okumuştum. Ayrı olarak işçiyi canlı yem niyetine canlı olarak vermemin bir sakıncası olur mu? Dikkat etmem gerekenler konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.

drusus

Nanitik
Üye
Merhaba, ben de messor kolonimi farklı cinsin ölüsü ile beslemeyi düşünüyorum fakat bazı cinslerin kolonime zarar vermesinden de korkuyorum açıkçası. Örneğin bazı karıncaların abdomenlerinden çeşitli zehir salgıladıklarını ve istilacı türler olduğunu okumuştum. Ayrı olarak işçiyi canlı yem niyetine canlı olarak vermemin bir sakıncası olur mu? Dikkat etmem gerekenler konusunda bilgi verebilirseniz sevinirim.
O asit durumu formicalarda var diye biliyorum formik asidi yapıştırıyolar düşmana