Karıncalar İçin Uygun Tüp Boyutu Hakkında Bir Hipotez (Messor)

cabiririz

Yumurta
Üye
Herkese merhaba kıymetli arkadaşlar forumda ve hobide oldukça yeni birisiyim. İlk iki karıncam messor türündeler. İlk karıncayı sezon dışı başladığım için satın almak durumunda kaldım. İkinci karınca ise sokakta arkadaşıma denk geldi o şekilde edindik. İlk karınca 16 x 10 standart karınca bakılan tüpte geldi. Bu gelen karınca oldukça strese sahip en ufak harekette veya ışıkta hareketlenip yumurtalarını saklamaya çalışan bir karıncaydı. Acemiliğim ve bilgisizliğimle beraber halihazırda geliştirmeye başlamış olduğu yumurtalarını yemesine sebep oldum. Stresiyle beraber içlerinden en kuvvetli olan tek bir yumurtaya odaklanmasına sebep oldum. Diğer bulmuş olduğum karıncayı ise imkansızlıklar nedeniyle daha küçük ve dar olan plastik bir tüpe koydum. Karınca kendisine çok fazla hareket alanı bulamadı ve inanılmaz derecede yumurtlamaya başladı. Işıktan neredeyse hiç rahatsız olmuyordu ve hiçbir durumda stres olmadan sadece yumurtlamaya ve yumurtalarını beslemeye odaklanmıştı. Küçük tüpte her şeyi çok iyi giderken pamukta suyun azaldığını fark etmem üzerine nem endişesiyle beraber karıncayı başta bahsetmiş olduğum standart 16 x 10 tüpe aktardım. Aktarma sonrasında stressiz ve sakin olan karınca geniş tüpte kendisini daha stresli hissetmeye başladı ve eski tüpteki yumurtalarını taşımak yerine yeni tüpe daha az miktarda yumurtlama yaptı. şimdi küçük tüpte hiçbir şekilde stres yaşamayan karınca başlangıçta satın aldığım karınca kadar stresli. Başlangıç olarak standart tüp yerine daha küçük ve dar tüpler mi tercih etmeliyiz acaba? Tüp boyutlarının karıncaların stresine ve yumurtlamasına etkisi üzerine daha önce çalışmış ya da fikir sahibi olan kıymetli arkadaşlarım yanıtlarsa sevinirim.
(İlgili Tüpler Ektedir)

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2024-04-23 at 11.21.59.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-23 at 11.21.59.jpeg
    39.8 KB · Görüntüleme: 25
  • WhatsApp Image 2024-04-23 at 11.21.46.jpeg
    WhatsApp Image 2024-04-23 at 11.21.46.jpeg
    43.8 KB · Görüntüleme: 25

el4nce

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Selamlar. Öncelikle araştırma ruhunuzdan dolayi takdir ediyorum. Şimdi bu konuda şöyle bir açıklık getireyim.

Kraliçe karıncanın yumurtlama miktarı ve verimi ile ilgili net bir yaklaşıma sahip olmak için elimizde çok fazla değişken var.

Her ne kadar amatör çapta bir deney ve gözlem yapsak bile bilimsel yöntemlerden faydalanmamızda hiç bir sakınca olmaz.
Öncelikle deney düzeneğinizdeki değişkenleri sabitlemeniz gerekir. Örnek olması açısından açıklayayım:

Deney düzeneğinizdeki değişkenler; Sıcaklık, nem, kraliçenin sahip olduğu alan, kraliçenin karakteristik özellikleri, karanlık ortam, güvenlik(değişkenler çok daha fazla örnek olması açısından kısa kesiyorum)

Şimdi sizin düzeneğinizde anlamlandırmaya çalıştığımız şey, kraliçenin yumurtlaması için sahip olduğu alanın yumurtlama miktarı üzerindeki etkisi. O halde yapmamız gereken şeyler gerçeğe en yakın çıkarımı yapabilmek için yumurtlama alan değişkeni dışındaki tüm değişkenleri sabitlemek olacaktır. Fakat maalesef ki amatör düzeyde bu derece bir sabitleme çok zordur. Yani iki kraliçeniz olduğunu düşünelim; iki kraliçe içinde sıcaklık, nem, kraliçenin karakteristik özellikleri, karanlık ortam seviyesi ve güvenlik derecesi aynı miktarda olmalıdır. Bu çapta yapılacak bir araştırma kesin sonuç verecektir.

Peki ne yapabilirsiniz? Biraz da buna değinelim.
Matematiksel olarak düşündüğümüz zaman değişkenler tam olarak sabit olmasa bile mümkün olduğunca sabit tutup "çok" fazla deney yaparsanız doğru olma ihtimali yüksek bir veri elde edebilirsiniz. Yani demeye çalıştığım, aynı şeyi 100 defa yaparsanız ve 80 defa aynı sonucu elde ederseniz bir çıkarım yapabilirsiniz. Hem sizin için ciddi manada bir tecrübe olur hem de fikir sahibi olursunuz. 🙂

cabiririz

Yumurta
Üye
Selamlar. Öncelikle araştırma ruhunuzdan dolayi takdir ediyorum. Şimdi bu konuda şöyle bir açıklık getireyim.

Kraliçe karıncanın yumurtlama miktarı ve verimi ile ilgili net bir yaklaşıma sahip olmak için elimizde çok fazla değişken var.

Her ne kadar amatör çapta bir deney ve gözlem yapsak bile bilimsel yöntemlerden faydalanmamızda hiç bir sakınca olmaz.
Öncelikle deney düzeneğinizdeki değişkenleri sabitlemeniz gerekir. Örnek olması açısından açıklayayım:

Deney düzeneğinizdeki değişkenler; Sıcaklık, nem, kraliçenin sahip olduğu alan, kraliçenin karakteristik özellikleri, karanlık ortam, güvenlik(değişkenler çok daha fazla örnek olması açısından kısa kesiyorum)

Şimdi sizin düzeneğinizde anlamlandırmaya çalıştığımız şey, kraliçenin yumurtlaması için sahip olduğu alanın yumurtlama miktarı üzerindeki etkisi. O halde yapmamız gereken şeyler gerçeğe en yakın çıkarımı yapabilmek için yumurtlama alan değişkeni dışındaki tüm değişkenleri sabitlemek olacaktır. Fakat maalesef ki amatör düzeyde bu derece bir sabitleme çok zordur. Yani iki kraliçeniz olduğunu düşünelim; iki kraliçe içinde sıcaklık, nem, kraliçenin karakteristik özellikleri, karanlık ortam seviyesi ve güvenlik derecesi aynı miktarda olmalıdır. Bu çapta yapılacak bir araştırma kesin sonuç verecektir.

Peki ne yapabilirsiniz? Biraz da buna değinelim.
Matematiksel olarak düşündüğümüz zaman değişkenler tam olarak sabit olmasa bile mümkün olduğunca sabit tutup "çok" fazla deney yaparsanız doğru olma ihtimali yüksek bir veri elde edebilirsiniz. Yani demeye çalıştığım, aynı şeyi 100 defa yaparsanız ve 80 defa aynı sonucu elde ederseniz bir çıkarım yapabilirsiniz. Hem sizin için ciddi manada bir tecrübe olur hem de fikir sahibi olursunuz. 🙂
Öncelikle yorumunuz ve foruma katkınız için teşekkür ederim. Çok haklısınız parametrelerle kontrollü bir şekilde oynama yaparak sonuç incelenebilir. Kendi adıma henüz bu kadar toyken canlılar üzerinde olumlu yönde dahi olsa bir çalışma yapmak şu anda mantıklı gelmiyor. Forumda daha deneyimli olan ve bu konuyu çalışmak isteyebilecek bir arkadaş olur ve bizimle paylaşmak isterse çok güzel bir veri elde edilmiş olur. Ama yine de kendi adıma incelemelerimden elde edebileceğim veriler olursa burada mutlaka paylaşacağım. Tekrardan çok teşekkürler.