Karınca zekası

Onur

Pupa
Üye
Karıncaların zekası diğer böceklere göre nasıl?hareketleri bana çok zeki gibi geliyor.çöplerini bi yere toplamaları falan bunları yapabildiklerine göre zekiler diye düşünüyorum.

Aculeata

Larva
Üye
Karıncaların zekası diğer böceklere göre nasıl?hareketleri bana çok zeki gibi geliyor.çöplerini bi yere toplamaları falan bunları yapabildiklerine göre zekiler diye düşünüyorum.
Kraliçeyi doyur . Yavruları besle . Feromon ne söylüyorsa onu yap . Emirleri uygulayan biyolojik robotlardan farkları yok bence.

Onur

Pupa
Üye
Kraliçeyi doyur . Yavruları besle . Feromon ne söylüyorsa onu yap . Emirleri uygulayan biyolojik robotlardan farkları yok bence.
Evet öyle.ama robot değil canlılar sonuçta.bu yüzden bir akla sahip olmalılar

YasarEmr08

Yumurta
Üye
Evet öyle.ama robot değil canlılar sonuçta.bu yüzden bir akla sahip olmalılar
Bir akıla sahip olamazlar hiçbir canlı bir akıla sahip olamaz zeki olduklarınıda düşünmüyorum emire karşılık davranış sergiliyorlar bu kadar basit

Onur

Pupa
Üye
Bir akıla sahip olamazlar hiçbir canlı bir akıla sahip olamaz zeki olduklarınıda düşünmüyorum emire karşılık davranış sergiliyorlar bu kadar basit
Hiçbir canlı bir akila sahip olamaz'ı anlayamadım.

YasarEmr08

Yumurta
Üye
Anlayamadım söylediğim yanlış bir şey değil hiç bir hayvan düşünen hayal edebilen bir akıla sahip olamaz insanı hayvandan ayıran şeyin adıdır akıl zeki olamaz bakın zeki değildir diye bir şey söylemiyorum zeki olamaz diyorum cünkü bizimle denk bir akıla sahip değildir
İnsan milleti... Kendimizi yüceltmeyi çok seviyoruz.
Bu konuya gelince ben kendimi nasıl yüceltiyorum anlayamadım doğrusu burda hayvan aşağılamiyorum doğru olan bir şeyi söylüyorum karnca kendine gelen emirleri harfiyen yerine getiren bir robot gibi çalışıyor hatta tabiri caizse bir işçi karınca kraliçe karıncanın kölesidir eğerki herhangi bir zekaya sahip olsaydı bu durumu ayırt ederdi

melihgokcen

Pupa
Üye
Anlayamadım söylediğim yanlış bir şey değil hiç bir hayvan düşünen hayal edebilen bir akıla sahip olamaz insanı hayvandan ayıran şeyin adıdır akıl zeki olamaz bakın zeki değildir diye bir şey söylemiyorum zeki olamaz diyorum cünkü bizimle denk bir akıla sahip değildir

Bu konuya gelince ben kendimi nasıl yüceltiyorum anlayamadım doğrusu burda hayvan aşağılamiyorum doğru olan bir şeyi söylüyorum karnca kendine gelen emirleri harfiyen yerine getiren bir robot gibi çalışıyor hatta tabiri caizse bir işçi karınca kraliçe karıncanın kölesidir eğerki herhangi bir zekaya sahip olsaydı bu durumu ayırt ederdi
İnsanlarda hayvanların memeli grubunda yer alan bir primat türü olduğunu unuttun sanırım ve memeliler ve kuşlar başta olmak üzere çoğu hayvanın kendi aklı ve iradesi var.

Mantis_

Majör
Deneyimli Hobici
Üye
Omurgasızların programlanmış ve sadece çalışan bir robot olarak görülmesi anlayışı son 20 yılda büyük bir hızla artan biyolojik gözlemler, deneyler ve makaleler sonucunda değerini yitirmiş bir anlayış olarak kabul edilir. Karıncaların koloni yapısı genelde eusociality denen en yüksek sosyal ilişkilere ve hiyerarşik düzene sahip olmakla birlikte koloni içerisinde işçilerin görev dağılımı, görev dağılımları sonucu oluşan kastlar mevcuttur. Kolonideki bir birey diğerlerini uyarabilirken diğer kolonideki bireyler tarafından da bir bireyin uyarıldığı gözlemlenmiştir. Koloni içerisinde görev dağılımı; genetik aktarım, sosyal etkileşimler, boyut polimorfizmi ve deneyim gibi nedenlerden kaynaklı değişebilir. Birbirleriyle sosyal etkileşim içinde oldukları varsayılan ve birbirlerine sürekli temas halinde bulunan koloni üyelerinin koloni güveninden kaynaklı verilen uyarıya tepki verme seviyesi yüksek iken, işçilerin düşük aktiviteyi tercih etmeleri ve karanlıkta kalma eğiliminde oldukları kısımların yavru bakımına olan yatkınlığı gözlemlenmiştir. Evrimsel süreçte ise tür içerisinde aktarılan genetik materyallerle türlerin bitkilerle veya başka böceklerle etkileşime girebilirler ve bulundukları çevreyi en iyi düzeyde kullanırlar. Kolonilere yapılan labaratuvar veya doğa deneylerinde ve gözlemlerinde kolonilerin uyaranlara karşı çeşitli tepkiler vermesi karıncaların da hayvansal kişilikleri olduğunun bir kanıtıdır. Karınca kolonisinin nasıl kurulduğu ve koloninin karakteri denilebilecek kavram onların belirli bir alanda(toplayıcılık, besin arama, yuva taşıma, koruma vs.) daha önplana çıkmalarını sağlar. Kolonilerin gelişim aşamalarında maruz kaldıkları tehditler kolonilerin daha hızlı gelişip üremeye daha çok yatırım yaptıkları, düşük tehdit düzeyinde ise koloni gelişiminin istikrarlı ve işçilere yönelik olduğu yapılan 3 yıllık deney boyunca raporlanmıştır. Sadece kraliçe karıncayla değil bütün işçiler birbirleriyle feromonlar ve dokunsallar kullanarak iletişime geçer. Bu onların bitmek bilmeyen işçiliklerini ve karmaşık sistem ve yuvalarda koordineli çalışmalarını açıklamaktadır.
Umarım karıncaların o kadar basit bir kölelik ilişkisi olmadığını, onların da diğer hayvanlar gibi bir hayvansal kişiliğe sahip olduğunu anlatabilmişimdir.🙂🙂

YasarEmr08

Yumurta
Üye
Gerçekten özür diliyorum biraz cahillik ettim ben biraz dini boyutta da konuştum şahsen beni bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorun ve ayrıca melih ve onur kardeşim ikinizede herhangi bir saygısızlık yaptıysam affola iyi akşamlar dilerim :)

1hygge0

Yumurta
Üye
Kusura bakmayın toxic bir yanıt oluşturmuşum gerçekten.