Karınca Yuvasında İlginçlik Ve Araştırılması

serra

Yumurta
Üye
Herkese merhaba,

İstanbul/ Göztepe Parkı nda kraliçe aramaya çıkmıştım. Gölge nemli bir alana bakmaya karar verdim etrafta fazlaca küçük karınca vardı. Karıncaları takip edince yuvalarına geldim. Ancak yuvalarının etrafında siyah siyah bir şeyler vardı. İlk önce bunun bazı karınca türlerinin yuvalarını etrafına taşıdığı kumlardan olduğunu sandım ancak bu karıncalar yuvalarının çevresine toz toprak değil, tahminimce başka bir koloniden karıncaların cesetlerini bırakmışlar!

Karıncalarda koloniler arası savaşlar olduğunu duymuştum sizce bu koloni başka bir koloni ile savaşa girmiş ve daha sonra da cesetleri kendi yuvalarının etrafına taşıyıp diğer karıncalara ibretlik ders mi veriyorlar? Bakın biz bir savaşa girdik ve yendik bizden korkun diye.🤣ben şahsen diğer koloniden cesetlerin saldığı koku veya saygılarını diğer düşman karıncaları uzak tutabileceğini düşünmekteyim.

Şimdi ikinci olasılığa gelelim. Belki de ben yanlış gördüm ve karıncalar kendi kolonisinden karıncaları oraya koydu. Ama öyle olduğunu sanmıyorum ve eğer öyleyse neden?

Bu arada bu çok rastlanılan bir şey mi? Ben bu işlere yeni başladığım için de ilk defa görmüş ve şaşırmış olabilirim. Bir sonraki günler de aynı noktaya gidip gözlemleme yapacağım belki orada kraliçe bulurum.

Alta iki tane foto bırakacaktım ancak kabul etmedi fıtığrafın uzantısı uygun değil dedi. Nasıl yükleyebilirim?

Son düzenleme:

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Merhaba Serra,
Karınca kolonilerinde gözlemlediğin bu cesetleri, toz toprakları, kırıntıları çoğu kolonide gözlemlemen güzel. Karıncalar bu yuva girişlerine bıraktıkları zımbırtıları bir çok cinste görebiliyoruz. Birkaç farklı olasılığa bakalım: Örneğin Messorlar;
1.Messorlar bilindiği üzere hasatçı bir cins, tohum vb. yiyecekler ile hayatta kalabilirler ve gelişebilirler. Messor kolonilerinde bu cins karıncaların yedikleri tohumların artığını yuva girişine koyduğunu gözlemleyebilirsin. Yani karıncalar buraları çöplük olarak kullanıyor olabilirler.
dbcba4a8-2978-4057-8d37-f38dafd17011.jpg
Çekmiş olduğum bu fotoğrafta da bunu gözlemleyebiliyoruz: Görüldüğü üzere bunlar tohum artıkları.
Bunu Cataglyphis cinsinde de görebilirsin. Cataglyphisler Messorların işçilerini avlamayı severler ve yuva girişlerinde Messor işçilerinin cesetlerini gözlemleyebiliyoruz. Ayrıca aynı tür oldukları Cataglyphis ölülerini de gözlemledim. Bu iki örnek burayı bir "çöplük" olarak kullandıklarını kanıtlıyor olabilir.
2. Dediğin gibi bir savaşta çıkmış olabilir. Ev sahibi koloni, başka bir koloni tarafından kaynakları için saldırıya uğramış olabilir. Burada-yuva girişinde- bir münakaşa söz konusu olabilir ancak sonuç olarak yine savaşta ölmüş işçiler yenir veya yuva girişine bırakılır.
Aklıma gelen ihtimaller bunlar, hatırladığım bir şey olursa ekleme yaparım. :)

serra

Yumurta
Üye
Bilgiler için teşekkürler, peki başka cesetleri gören diğer karıncalar korkup veya bunu bir uyarı niteliğinde görüp oradan uzak durur mu yoksa bu tamamen benim hayal gücüm mü😁

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Bilgiler için teşekkürler, peki başka cesetleri gören diğer karıncalar korkup veya bunu bir uyarı niteliğinde görüp oradan uzak durur mu yoksa bu tamamen benim hayal gücüm mü😁
Çok uçuk. Bunu bilmenin maalesef bu seviyede yolu yok.

AcemiHobici06

Yumurta
Üye
Kış uykusundan uyandıktan sonra ölen karıncaları dışarı çıkarmış olabilirler. Gerçi kış uykusundan uyanmak için geç bir dönem sanırım