Karınca yumurtlamıyor

omerardaayer

Yumurta
Üye
Abiler, geçen senenin eylül ayında bulduğum kraliçeyi tüpe koydum, birkaç günde bi bakmaya gayret gösterdim, kış uykusuna yatırdım 30-40 gün sonra çıkardım, protein olsun diye salam parçası, aradan bir kaç gün geçtikten sonra kara sinek öldürüp attım yine yumurtlamıyor, yine yumurtlamıyor. Karınca ortam sıcak olsun diye çorabın içinde. Ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz? (kraliçe olmayabilir diyorlar, fotosunu paylaşmıştım kraliçe dediler)

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Merhabalar, öncelikle kış uykusundan sonra kraliçede yumurtlamama gözlenebiliyor. Bunun nedenini kestiremeyebiliyoruz. Çorabın içinde koloniye ihtiyacı olan sıcaklık seviyesini sağlayamayabilirsiniz. Öncelikle sıcaklığı düzeltmeye çalışın. Nisan'da açtığınız konuyu kastediyorsanız hayır o görseldeki bir kraliçe. Ayrıca koloninize kara sinek vermeyin, riskli olabilir. Şimdilik sadece sıcaklığa dikkat edin ve kraliçeyi rahatsız etmeyin. Yapabileceğiniz en iyi şey bu.

omerardaayer

Yumurta
Üye
Merhabalar, öncelikle kış uykusundan sonra kraliçede yumurtlamama gözlenebiliyor. Bunun nedenini kestiremeyebiliyoruz. Çorabın içinde koloniye ihtiyacı olan sıcaklık seviyesini sağlayamayabilirsiniz. Öncelikle sıcaklığı düzeltmeye çalışın. Nisan'da açtığınız konuyu kastediyorsanız hayır o görseldeki bir kraliçe. Ayrıca koloninize kara sinek vermeyin, riskli olabilir. Şimdilik sadece sıcaklığa dikkat edin ve kraliçeyi rahatsız etmeyin. Yapabileceğiniz en iyi şey bu.
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Kış uykusundan çıkaralı oluyor bi 3-4 ay. Kasım civarları koyup çıkardım. Sıcaklık olayını ayarlamaya çalışıcam. kara sinek vermeyin demişsiniz, protein için ne verebilirim? ne önerirsiniz?

EArslan

Minör
Üye
Protein için canlı yem edinmelisiniz. Canlı yeminiz yoksa pişmiş yumurta beyazı, ton balığı gibi besinler verebilirsiniz. Sanırım bahsettiğiniz kraliçe messor kraliçesi. Messorlara protein için fındık, yer fıstığı v.b verenler duymustum ama yerler mi bilmiyorum.

omerardaayer

Yumurta
Üye
Protein için canlı yem edinmelisiniz. Canlı yeminiz yoksa pişmiş yumurta beyazı, ton balığı gibi besinler verebilirsiniz. Sanırım bahsettiğiniz kraliçe messor kraliçesi. Messorlara protein için fındık, yer fıstığı v.b verenler duymustum ama yerler mi bilmiyorum.
Hmm tamamdır, teşekkür ederim

el4nce

Koloni
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Merhaba, cevabınız için teşekkür ederim. Kış uykusundan çıkaralı oluyor bi 3-4 ay. Kasım civarları koyup çıkardım. Sıcaklık olayını ayarlamaya çalışıcam. kara sinek vermeyin demişsiniz, protein için ne verebilirim? ne önerirsiniz?
Kara sinek önermememizin sebebi kara sineğin yaşam şekli gereği kirli, toksin bir canlı olmasıdır. Buna sadece kara sinek değil, doğadan bulup bulabileceğimiz her türlü canlıyı örnek gösterebiliriz. Bu canlılar doğada yaşadıkları için hastalıklı, parazitli olma ihtimalleri vardır. Koloninize zarar verebilirler. Bu nedenle bu yemi kendimiz üretmemiz tavsiye edilir çünkü kendi ürettiğimiz yemlerin hastalıklı olma ihtimali daha düşüktür.

Lazesay

Yumurta
Üye
Sen varya adamın dibisin canlı yem veremeyecek birisiyim bunu söylediğin iyi oldu Reiss

Lazesay

Yumurta
Üye
Hocam zaten biraz aratirsan bununla ilgili konular mevcut
ya araştırdımda et koyanlar var diyolar mite olur sinek koyanlar var diyolar hastalık verir fln da yumurtadan bişey olacağını zannetmiyorum deniyip görücem artık İnşallah bulurum

EArslan

Minör
Üye
hocam bide bi sorum olacak diyelim aldık tüpte işte 10 işçi oldu fln beslenme alanı yapıcam beslenme alanını büyük yaparsam bi sorun olur mu ?
Çok büyük olursa yemi bulamayabilirler. Küçük bir outworld daha iyi olur.

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Abiler, geçen senenin eylül ayında bulduğum kraliçeyi tüpe koydum, birkaç günde bi bakmaya gayret gösterdim, kış uykusuna yatırdım 30-40 gün sonra çıkardım, protein olsun diye salam parçası, aradan bir kaç gün geçtikten sonra kara sinek öldürüp attım yine yumurtlamıyor, yine yumurtlamıyor. Karınca ortam sıcak olsun diye çorabın içinde. Ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz? (kraliçe olmayabilir diyorlar, fotosunu paylaşmıştım kraliçe dediler)
Çorabın içine koymanız karıncayı ısıtmaz, sadece yalıtım yapar ve içerideki sıcaklığın yavaş değişmesine yarar.