Karınca Türleri ve Özellikleri

scragga

Yumurta
Üye
Arkadaşlar Merhaba, İsmim Furkan uzun yıllardır karınca hobisi ile ilgileniyorum. Forumda sürekli geziyorum bilgi alıyorum ve bildiğim konularda yardımcı olmaya çalışıyorum. En çok tartışılan konulardan birisi olan karınca türlerini en azından Alt türlerine girmeden, özellikleri ve yaşamları hakkında bilgileri burada liste halinde vakit buldukça yazacağım. Yararlı bulunursa sabitlenmesini isterim. İyi okumalar.

1-Aphaenogaster
Aphaenogaster Familyası toplam 16 alt türe sahiptir. Aphaenogaster türü karıncalar, çoğu zaman taş ve ağaç kütükleri altında yaşarlar. Aynı zamanda toprak kazsalar da doğada genelde oyuk ve altı geniş taşları tercih ederler ve kraliçe karıncayı da bu oyuklardan birinde muhafaza ederler. Ülkemizde hemen hemen tüm bölgelerde bulunurlar. Kendi beslediğimde bir tür olan aphaenogaster'lar kış uykusunda fazla uzun süre durmazlar. Koloni büyüklüğü olarak orta ve büyük koloni yapısına uygundur. Genelde avcı olmak yerine ölü böcek ve nektarlarla kendilerini beslerler.

1-1 Nasıl Ayırt Edilirler?
Bu türlerde vücut yapısı uzun ve incedir. Kafaları geniş değil ve uzunlamasınadır. İşçiler dahil türün gözleri büyüktür ve rahatlıkla fark edilebilir. İşçi karıncalarda mesonotum oldukça uzundur. Boyları genellikle 3mm den uzun olurlar.
Aphaenogaster_swammerdami_casent0489647_profile_1.jpgfulva3s.jpgaphaenogaster_longiceps.jpg

2-Camponotus
Camponotus türü Türkiye'de oldukça yaygın bir türdür. Yaklaşık net olmamakla beraber 400-1000 arasında türü olduğu düşünülmektedir. Bu türler çeşitli alt türler, kompleksler ve resmi olmayan gruplandırmalar ile yayınlarda tanımlanmış ya da gayri resmi olarak tanınmıştır. Büyük koloniler halinde yaşamlarını sürdürürler. Genelde türler siyah, kırmızımsı veya kahverengi tonlarına sahiptirler. Toprakta da yaşayabilen bu tür, genellikle ağaçlar, kurumuş düşmüş ağaç kütüklerini severler. Gündüzden çok gece aktiftirler. Nüfusları 100.000 i geçebilir. Genellikle Türkiye'de nisan ve mayıs aylarında aktif hale gelir ve uçuşlara başlarlar. Besin ihtiyaçlarını böcekler ve bitki özlerinden temin ederler.

2-2 Nasıl Ayırt Edilir?
Benim en belirgin olarak ayırt ettiğim noktalar, Camponotus türlerinin hemen hemen hepsi uzun ve belirgin tüğlere sahiptirler. Bunun yanı sıra bacak eklemleri ve vücut birleşim noktaları oldukça yumuşaktır. Antenleri yumuşak kıvrımlara sahiptir. Torax ve abdomen birleşimi ortadan veya üstten değil zemine oldukça yakındır. (Helezyonları kesilmiş araba gibi düşünebilirsiniz). Alt türlerin hepsinde olmasa da abdomende çizgiler belirgindir. Gözler iri ve ayrı, diş yapısı yan keskiyi andırır.
400px-Shattuck_C16190-web,_ANIC32-030620,_Camponotus,_Cairns,_Qld.jpg400px-Shattuck_C16415-1,_ANIC32-030620,_Camponotus,_Cairns,_Qld.jpg400px-Shattuck_C16469-1,_ANIC32-030620,_Camponotus,_Cairns,_Qld.jpg

Bulut_Mercan

Asker
Üye
Elinize Sağlık. Çok faydalı bir çalışma olmuş. Diğer cinsler için de yazabilirseniz çok güzel olur.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Öncelikle yazınız için teşekkürler. Birkaç eleştiri yapmak istiyorum ileride açacağınız konularda işinize yaraması adına.

Yazınızı okuduğum zaman en çok göze çarpan şey taxonomi hatalarıydı. Aphaenogaster familyası demişsiniz, aphaenogaster türü demişsiniz, tür diyeceğiniz yerde alt tür demişsiniz vs... Taxonomi önemli değil diye düşünüyor musunuz bilmiyorum ama taksonomi çiçeğin gövdesidir geri kalanı bu gövdenin etrafında yapraklanır.

Aphaenogaster familyası demişsiniz, bu canlıların familyası "formicidae"dir yani "karınca" dediğimiz aslında familyalarıdır. Familyadan sonra altfamilya gelir ki bunlar da cinslerin bir üst basamağıdır. Akraba cins gruplarının toplandığı gruptur. Daha sonra cinsler gelir ki işte yazınızda belirttiğiniz Aphaenogaster ve Camponotus bir cinstir, tür değildir. Cinslerden sonra altcinsler, altcinslerden sonra da türler gelir. Messor bir cinstir, messor barbarus türün ismidir, messor barbarus gallaoides alt türün ismidir. Alttürlerle pek sık karşılaşmayız. Yani sizin tür dediğiniz aslında cins, alttür dediğiniz aslında tür.

Ayrıca yazılarınızdan sonra kaynak belirtmeniz çok daha faydalı olacaktır. Bilgi edinmek birilerinden duyarak olacak bir iş değildir. Söyleyen kişinin o bilgiye nereden sahip olduğu, hangi kaynakları referans alarak o bilgileri sunduğunu belirtmesi hayati bir öneme sahiptir.

Bunlara dikkat ederek yazılarınızı hazırlarsanız çok daha başarılı çalışmalar ortaya çıkarabileceğinizi düşünüyorum. Başarılar.

1648196500690.png
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca Aphaenogasterler 16 türden çok daha fazla türe sahiptirler. Şu an okulda olduğum için kaynak atamıyorum, daha sonra paylaşabilirim.

Son düzenleme:

scragga

Yumurta
Üye
Öncelikle yazınız için teşekkürler. Birkaç eleştiri yapmak istiyorum ileride açacağınız konularda işinize yaraması adına.

Yazınızı okuduğum zaman en çok göze çarpan şey taxonomi hatalarıydı. Aphaenogaster familyası demişsiniz, aphaenogaster türü demişsiniz, tür diyeceğiniz yerde alt tür demişsiniz vs... Taxonomi önemli değil diye düşünüyor musunuz bilmiyorum ama taksonomi çiçeğin gövdesidir geri kalanı bu gövdenin etrafında yapraklanır.

Aphaenogaster familyası demişsiniz, bu canlıların familyası "formicidae"dir yani "karınca" dediğimiz aslında familyalarıdır. Familyadan sonra altfamilya gelir ki bunlar da cinslerin bir üst basamağıdır. Akraba cins gruplarının toplandığı gruptur. Daha sonra cinsler gelir ki işte yazınızda belirttiğiniz Aphaenogaster ve Camponotus bir cinstir, tür değildir. Cinslerden sonra altcinsler, altcinslerden sonra da türler gelir. Messor bir cinstir, messor barbarus türün ismidir, messor barbarus gallaoides alt türün ismidir. Alttürlerle pek sık karşılaşmayız. Yani sizin tür dediğiniz aslında cins, alttür dediğiniz aslında tür.

Ayrıca yazılarınızdan sonra kaynak belirtmeniz çok daha faydalı olacaktır. Bilgi edinmek birilerinden duyarak olacak bir iş değildir. Söyleyen kişinin o bilgiye nereden sahip olduğu, hangi kaynakları referans alarak o bilgileri sunduğunu belirtmesi hayati bir öneme sahiptir.

Bunlara dikkat ederek yazılarınızı hazırlarsanız çok daha başarılı çalışmalar ortaya çıkarabileceğinizi düşünüyorum. Başarılar.

Ekli dosyayı görüntüle 2468
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Ayrıca Aphaenogasterler 16 türden çok daha fazla türe sahiptirler. Şu an okulda olduğum için kaynak atamıyorum, daha sonra paylaşabilirim.
Öncelikle uyarılar için minnettarım. Familya deyince benim aklıma hep aile geliyor. Yıllardır belki de bilgi yetersizliğinden aklımızda böyle kazındı. Aslında bunda, biraz bizim tür ve alt tür gibi ifadelerin Türkçe 'de karşılığının, anlatılmak istenenin anlam kayması ile birlikte değişmesi de etkili. Kafamda yıllardır oturmuş bu kalıbı yıkmayı deneyeceğim. Sonuçta doğru doğrudur. Belirli bir kaynaktan yazmadım. Yazdıklarım yıllardır kendimin bir yerlerden okuyarak edindiğim ve kendimin tecrübe ettiği bilgiler. Aslında kaynak verecek olursak wikipedia ve antwiki diyebiliriz. Türkçe fazla kaynak yok malum. 16 Türden fazla türe sahip olduğu aşikar Ancak ben Aphaenogasterler için en çok emek vermiş olan Barry Bolton'un akademik yazılarını okumuştum ve orada 16 tabirini kabul etmiştim. Şu anda hiçbir karınca cinsinin, kabul edilen tür sayısı kadar olmadığı herkesçe biliniyor.
Uyarılardan sonra yazıları birazda akademik yazıları gözden geçirdikten sonra yazmamda fayda olacağına kanaat getirdim. İyi hobiler.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Öncelikle uyarılar için minnettarım. Familya deyince benim aklıma hep aile geliyor. Yıllardır belki de bilgi yetersizliğinden aklımızda böyle kazındı. Aslında bunda, biraz bizim tür ve alt tür gibi ifadelerin Türkçe 'de karşılığının, anlatılmak istenenin anlam kayması ile birlikte değişmesi de etkili. Kafamda yıllardır oturmuş bu kalıbı yıkmayı deneyeceğim. Sonuçta doğru doğrudur. Belirli bir kaynaktan yazmadım. Yazdıklarım yıllardır kendimin bir yerlerden okuyarak edindiğim ve kendimin tecrübe ettiği bilgiler. Aslında kaynak verecek olursak wikipedia ve antwiki diyebiliriz. Türkçe fazla kaynak yok malum. 16 Türden fazla türe sahip olduğu aşikar Ancak ben Aphaenogasterler için en çok emek vermiş olan Barry Bolton'un akademik yazılarını okumuştum ve orada 16 tabirini kabul etmiştim. Şu anda hiçbir karınca cinsinin, kabul edilen tür sayısı kadar olmadığı herkesçe biliniyor.
Uyarılardan sonra yazıları birazda akademik yazıları gözden geçirdikten sonra yazmamda fayda olacağına kanaat getirdim. İyi hobiler.
Dikkate almanız değerli.

İşte kaynak paylaşılması bundan dolayı çok önemli. İnternette bilgi kirliliği çok yoğun. Dolayısıyla referans aldığınız kaynağı görelim ki safsata üreten bir yer mi yoksa gerçekten bilim mi üretiyor bakalım. 16 tür dediğinizde bunu neye dayanarak söylediğinizi görebileceğimiz bir kaynak olmalı. Konunun altına Barry Bolton'un bu bilgiyi verdiği makalesinin linkini koymalısınız. Ya da kitaptan alıntı yapıldıysa kitabın ismi, yazarı kimdir, kitabın basım yılı ve hangi sayfada geçtiği bilgileri paylaşılmalı.

Son düzenleme: