Karınca Tipleri

LonelyWolf_1992

Yumurta
Üye
Ben hobide yeniyim bi kaç gündür Majör işci diye bişey duyuyorum majör işci nedir.Her türde majör işci varmıdır?

Antlantis

Nanitik
Üye
Ben hobide yeniyim bi kaç gündür Majör işci diye bişey duyuyorum majör işci nedir.Her türde majör işci varmıdır?
Her türde major bulunmamaktadır. İşçi grupları türden türe göre değişir. Her türün işçi grupları farklıdır. Ancak basitçe açıklamak gerekirse:
Minor: küçük işçi grubu
Media: orta işçi grubu
Major: büyük işçi grubu
Asker: koloniyi savunmakla görevli olan yapısı ona göre olan grup
Aynı zamanda tek tip işçili türlerde vardır.

Alper

Pupa
Üye
Majör işçi her türde yoktur. Diğer işçilerden farkı daha büyük cüsseye ve daha güçlü çenelere sahip olmalarıdır. Mesela messor türlerinde majör işçiler bulunur. Tohum yedikleri için, normal işçilerin kıramadıkları yemleri majör işçiler güçlü çeneleri sayesinde kırabilir. Aynı zamanda yuvaya oluşan herhangi bir dış tehditte majör işçiler daha etkili savunma yaparlar.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Polimorfik, Monomorfik ve Dimorfik olarak ayrılır cinsler.

Polimorfikler -> İşçileri farklı sınıflara ayrılan türlerdir. Minor-Media-Major-Super major... Örnek: Messor, Cataglyphis, Camponotus
Monomorfikler -> İşçileri tek tiptir. İşçiler arası sınıf yoktur. Örnek: Crematogaster, Aphaenogaster, Lasius, Plagiolepis, Tapinoma
Dimorfikler -> İşçileri 2 farklı sınıftan oluşan cinslerdir. Örnek: Pheidole(İşçi - asker)

Not: Aynı cinse ait farklı türler arasında işçi tipleri farklılık gösterebilir. Örnek: Messorların çoğu türü polimorfiktir ancak bilinen az sayıda monomorfik türleri de mevcuttur.

LonelyWolf_1992

Yumurta
Üye
Majör işçi her türde yoktur. Diğer işçilerden farkı daha büyük cüsseye ve daha güçlü çenelere sahip olmalarıdır. Mesela messor türlerinde majör işçiler bulunur. Tohum yedikleri için, normal işçilerin kıramadıkları yemleri majör işçiler güçlü çeneleri sayesinde kırabilir. Aynı zamanda yuvaya oluşan herhangi bir dış tehditte majör işçiler daha etkili savunma yaparlar.
peki işcilerden ayırt etmenin tek yolu boyutuna bakmakmıdır