Karınca sıcaklık kontrolü ve yumurta

Enes-66

Yumurta
Üye
Messor kraliçem var hayvan pedi yaptım kendim ısınıyor fakat kraliçe duruyor işçileri neden bilmiyorum anlamsız şekilde soğuk yere kaçıyor ne yapmam lazım o kadar sıcak değil normal 25-30 derece arasi bide 4 yumurtasi 9 işçisi var daha fazla artması için ne yapmam lazım tohum ısı un kurdu koyuyorum şekerli su vb bir öneriniz var mı bol bol yumurtlamasini istiyorum

yuhi

Yumurta
Üye
işçi sayısını artırmak için daha fazla un kurdu tarzı canlı yemler verebilirsin yedikleri protein(unkurdu,dubia,tartara,vb.) artarsa işçi sayısında artış görebilirsin.
işçilerin soğuk alana gitmelerinin tam olarak nedenini bilmiyorum ama ısıyı direk verme yanına koy, pedin üstüne 3-4 tane kağıt koy ama ısıyı direk verirsen rahatsız olurlar

Enes-66

Yumurta
Üye
işçi sayısını artırmak için daha fazla un kurdu tarzı canlı yemler verebilirsin yedikleri protein(unkurdu,dubia,tartara,vb.) artarsa işçi sayısında artış görebilirsin.
işçilerin soğuk alana gitmelerinin tam olarak nedenini bilmiyorum ama ısıyı direk verme yanına koy, pedin üstüne 3-4 tane kağıt koy ama ısıyı direk verirsen rahatsız olurlar
Peki teşekkür ederim bide bir sorum daha olacaktı un kurdunu fazla vermek protein zehirlenmesine sebep olmaz mi öyle diyordu birkaç kişi

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Evet protein zehirlenmesi diye bir şey var türden türe cinsten cinse değişebiliyor lasiuslar da protein zehirlenmesi yüzünden koloninin %80 i kaybetmiştim ama messorlarda bir kolonimi deli gibi protein ile besliyorum hepsinin abdomeni tıka basa dolu ve uzun zamandır bu şekilde besledim hala devam ediyorum arada bir elma portakal gibi doğal şeker ve su kaynakları sunuyorum ve 1 yılda mütiş bir gelişim kaydettiler yani kısacası arada bir benim verdiğim gibi şekerli besinleri aksatmazsanız bir problem yaşayacağınzı düşünmüyorum

Tüpün sadece uç kısmını ısıtmalısınız çünkü içerisi buhar olursa yüksek nemden yumurtlama kesilebilir daha kötü bir senaryo ise buharlar birikip damlayarak birikebilir buda yumurta ların larvaları belki kraliçeyi ölüme götürebilir

Messorlarınızın her zaman tohumu bulunsun 9 nanatik işçinin tohum kırabileceğini sanmıyorum 2 3 tane siz kırıp verebilirsiniz bunun yanında 1 tane yulaf ezmesi verebilirsiniz yumuşak olacağı için daha kolay işeyeceklerdir

İyi hobiler

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Daha tam 1 yılını doldurmadılar nisan 8 9 da buldum şuandaki halleri bu şeklide

69DC157A-36BF-4753-8024-0CA24A307957.jpeg