Karınca besleme

Deniz

Yumurta
Üye
Arkadaşlar daha önce hiç karınca beslemedim ama önümüzdeki uçuşlarda bulup beslemeyi planlıyorum. Sorum şudur şimdi canlı yem konusunda ben 1 veyahut 2 kraliçe buldum diyelim ki bu iki koloninin büyümesi bile oldukça uzun zaman alacak ve öğrendiğim kadarıyla canlı yem haftada bır falan veriliyor (messor bulduğumu varsayıyorum) hani bu iki daha koloni olmaya çalışan hayali iki test tüpüme nasıl canlı yem vereceğim. Yani eğer canlı yem alırsam haddinden çok fazla almış olacağım onlara ne olacak, ki bir tane 20 işçilik bir koloniye ulaşsam bile yine çok az canlı yem yemeyecekler mi canlı yem olayı nasıl dengelenip hallediliyor

Kypers

Yumurta
Üye
İlk önce kraliçeyi buldugunuz da ilk işçi çıkana kadar herhangi bir besleme yapmanıza gerek yok 3-4 günde bir gerekirse 1 hafta da bir kontrol edin ki kraliçe strese girmesin (Üstüne kırmızı asetat kağıdı koyup bakabilirsiniz kağıdı kaldırmadan) İşçi çıktıktan sonra sürekli beslenmelidir verdiğin yemeğin miktarını ve sıklığını koloni boyutunun yiyeceğinden biraz daha fazla vermen koloninin gelişmesini daha iyi sağlayacaktır. Canlı yem aldığında ise elinde kalan canlı yemleri un kurdu varsayıyorum onu saklama kabın da bir yataklık hazırlayıp patates/elma/havuç gibi besinlerle beslemeye devam edin ki üresinler ve sürekli bir canlı yem bulunsun elinizde un kurtlarının gelişimi yavaşlaması için de buzdolabına koyuluyordu sanırsam forumda canlı yem kategorisinde bir rehber bulunuyor oraya göz atabilirsiniz. Messor türü için kuş yemi ile de besleyebilirsiniz canlı yemi haftada bir verseniz yeterli olur herhalde. Elinizde canlı yem bulunmadığı zaman da haşlanmış yumurtanın beyazı ile besleyebilirsiniz eğer koloni kabul etmez ise kıyma vermeyi de deneyebilirsiniz koloniden koloniye değişen bir şey. Dediklerim umarım fayda sağlar zaten her hangi bir yanlışım olduysa bilgili bir arkadaş hatalarımı düzeltir daha iyi bir bilgi aktarır umarım. Ben de hatalarımı görmüş ve düzeltmiş olurum. İyi forumlar.