Karides üretimi

Umudu

Pupa
Üye
Selamlar herkese. Hobi olarak kıyı balıkçılığıyla da oldukça ilgiliyim. Yem olarak balıkçılardan yem alıyorum ya da kayalık alanlardan teke karidesi çıkartarak takıyorum. Teke karidesi oldukça güzel bir yem. Her zaman bu karidesleri çıkartmak kolay olmuyor. Sizce denizde yaşayan ufak karidesleri besleyip üretim yapılabilir mi? Teke karidesi olmuyorsa akvaryumlarda yaşayan karideslerden alıp üretip kullansam sizce mantıklı olur mu? Karides akvaryumu kurmayı zaten düşünüyordum. Bu şekilde iki hobiyi birden yapabilirim :) Daha önce bir araştırma da yapmadım maliyetleri nelerdir, kolay ürüyolar mı diye. Bilen biri yardımcı olursa sevinirim.

Umudu

Pupa
Üye
Teke karidesi bolca yakalayabilirim oda tuzlu suda yaşıyor, üretilebiliyor mu bilmiyorum ama. Eğer satın alacak olursam zaten tatlı su alırım.

DesertTiger

Yumurta
Üye
Teke karidesi bolca yakalayabilirim oda tuzlu suda yaşıyor, üretilebiliyor mu bilmiyorum ama. Eğer satın alacak olursam zaten tatlı su alırım.
Karınca çiftliğinde buna dair videolar var bizden çok daha detaylı tuzlu sudaki hayvanlari yavaş yavaş tatlı suya adapte etmekle falan alakali videolari vardi.

Benkimim

Larva
Üye
hocam teke karidesi ben tuzlu su tankımda epeyce besledim güzel canlılar üretimi için deniz kenarındaysanız bir tane pipo filtre alın tanka atın karidesleri haftalık olarak ta yüzde 20 su değişimi yaparsan canlılar için yaşam alanı oluşturmuş olursun üstten gün ışığı bir ampul atıp bir kaç tane kaya koyarak yosunlaşma da oluşturursun birazda yem atarsın beslenme sorunu da çözülür üretimi yaparsan yada yakalarsan bende isterim ama :D güzel atık yiyicilerdir kendileri

Umudu

Pupa
Üye
hocam teke karidesi ben tuzlu su tankımda epeyce besledim güzel canlılar üretimi için deniz kenarındaysanız bir tane pipo filtre alın tanka atın karidesleri haftalık olarak ta yüzde 20 su değişimi yaparsan canlılar için yaşam alanı oluşturmuş olursun üstten gün ışığı bir ampul atıp bir kaç tane kaya koyarak yosunlaşma da oluşturursun birazda yem atarsın beslenme sorunu da çözülür üretimi yaparsan yada yakalarsan bende isterim ama :D güzel atık yiyicilerdir kendileri
Kolay çoğalıyorlar mı bir bilginiz var mı? Yaparsam artık yaza yaparım. Bizim oralarda bolca bulunuyor. Kayalık bölgelerde suya ayağımı koyduğumda etrafına doluşuyorlar :) Yemek için topluyordum, tadı güzel oluyordu :) Besleyebilirsem güzel olabilir.

Benkimim

Larva
Üye
yani doktor karides ve diğerlerine göre üretimi daha kolay yumurtalı olanları görebilirsin yakalarken yumurtalı olanları alırsın takip ederek bakarsın tekeyi çoğaltmaya çalışmazlar pek dr karides fireshirimp falan rağbet görüyor tuzlu suda tatlı sudakiler tekeler kadar büyümüyor bilginiz olsun