Karadeniz Bölgesinde Hangi Cins Karıncalar Bulunur ?

Eefeckr

Yumurta
Üye
Karadeniz Bölgesinde oturuyorum ve Karıncaların çifleşme Mevsimi Yaklaştı Hangi Türlerden bulma şansım olduğunu Öğrenmek İstiyorum.

Onlorot

Nanitik
Üye
Size tek tek bunları net bir şekilde saymak pek mümkün değil fakat ülke genelinde yaygın olan ve Karadeniz'de de daha önce görülen bazı cinsler;

Messor, Pheidole, Camponotus, Lasius, Tetramorium, Crematogaster, Formica, Tapinoma... Ve onlarcası.

Mart ayının sonuna doğru ülkemizde genelde Messor ve Prenolepis uçuşlarıyla sezon açılıyor, bol şanslar!

Buhaben

Yumurta
Üye
Artık konuları araştırıp açın nolur hep aynı teraneler

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Daha önce de bu bölgede ne var, şu bölgede ne var, o bölgede ne var soruları görmüştüm. Bunları nereden bilmemizi bekliyorsunuz? Çıkın arayın işte, şansınıza ne bulursanız bakın. Birincisi bu hazır bilgi bekleyişidir, araştırmaya üşenmektir. İkincisi de öğrenince olan şey nedir, pheidole yaygın deyince aa çimenlere bakacaktım pheidole yaygınsa taşlara mı bakayım diyorsunuz? Ben de anlayayım mantığı.

Eefeckr

Yumurta
Üye
Daha önce de bu bölgede ne var, şu bölgede ne var, o bölgede ne var soruları görmüştüm. Bunları nereden bilmemizi bekliyorsunuz? Çıkın arayın işte, şansınıza ne bulursanız bakın. Birincisi bu hazır bilgi bekleyişidir, araştırmaya üşenmektir. İkincisi de öğrenince olan şey nedir, pheidole yaygın deyince aa çimenlere bakacaktım pheidole yaygınsa taşlara mı bakayım diyorsunuz? Ben de anlayayım mantığı.
Kusura Bakmayın Sizin kadar vakitim olmadığı için Bölgemde olmayan cinsleri araştırma çabalarına girmek istemiyorum,olan cinsleri araştırmak daha mantıklı geliyor Yanıtınız için teşekkür ederim yinede

Son düzenleme:

İgnifer

Nanitik
Üye
Karıncalar dışında Türkiye'deki okuma alışkanlıkları ile ilgili de bir çalışma yapmak lazım :)
nnormalde cevaplarım sıkıntı olmaz ama arkadaş bırak şehir bazında sormayı bölge olarak soruyor keşke hakim olsam da cevaplayabilsem ama değilim onu geçtim bu arkadaş aynı soruyu açtığım başlıkların birinin altında sormuştu bende cevapladım cevapladım dediğim konuyla ilgili makalenin linkini bıraktım ama tekrar gelip başlıkk açmış ...

neyse böyle tepkiler vermemek lazım aslında biraz hatalı bir söylem olmuş benimki de

Eefeckr

Yumurta
Üye
nnormalde cevaplarım sıkıntı olmaz ama arkadaş bırak şehir bazında sormayı bölge olarak soruyor keşke hakim olsam da cevaplayabilsem ama değilim onu geçtim bu arkadaş aynı soruyu açtığım başlıkların birinin altında sormuştu bende cevapladım cevapladım dediğim konuyla ilgili makalenin linkini bıraktım ama tekrar gelip başlıkk açmış ...

neyse böyle tepkiler vermemek lazım aslında biraz hatalı bir söylem olmuş benimki de
Atığınız linkte Aradığım Bilgiyi Bulamadım,Yine Teşekkürler Yanıtınız için

deimosdevil

Larva
Üye

Zaten benim yazdıklarım tepki olarak değil :) ama keşke herkes daha çok okusa bu şeklide başlık kirliliği oluşmamış olur.

Forumda aynı konuyu taşıyan bir çok konu var, bir de konuların altında yanıtı verilmiş sorulara aynı yanıtı verenler var. Tam olarak yeri bu başlık değil ama insanlar ya okumaya eriniyorlar yada forumda mesaj sayısı kasmaya çalışıyorlar, ben buna anlam veremiyorum sadece 🙃