İzmir'de Kraliçe Karınca

typhoonates35

Yumurta
Üye
Merhaba arkadaşlar İzmir'de kraliçe karınca bulabileceğim bir yer var mı acaba?
Buca'da yaşıyorum hasanağa parkı ve tınaztepe çevresinde arama yapmayı düşünüyorum.
Aranızda hiç bu çervelerden kraliçe karınca bulan oldu mu?
Elinde fazladan kraliçe karınca olanlar da olabilir:)
Camponotus Sanctusların videolarını gördüm ve hoşuma gitti. Sizce başlangıç için uygun bir tür mü?
Son olarak karincahobisi diye bir yer gördüm internette hiç alışveriş yapan var mı?

İgnifer

Nanitik
Üye
heryerde kraliçe bulabilirsiniz
camponotus gergin ve stressli bir tür bakımı çok zor olmamakla beraber dikkat edilmesi ve rahatsız edilmemesi gerekir

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Söylemekten dilimde tüy kalmadı ama tekrar söylüyorum: Uçuş takvimleri güvenilir değildir.

typhoonates35

Yumurta
Üye
heryerde kraliçe bulabilirsiniz
camponotus gergin ve stressli bir tür bakımı çok zor olmamakla beraber dikkat edilmesi ve rahatsız edilmemesi gerekir
Sabırlı biriyim öyle çok açıp açıp bakmayacağımdan hayvanı strese sokmam diye düşünüyorum
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Teşekkürler.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Söylemekten dilimde tüy kalmadı ama tekrar söylüyorum: Uçuş takvimleri güvenilir değildir.
Sıcaklık ve şans aslında ama uçuş takvimi sadece bir fikir oluşturuyor yani Mart Nisan uçuşu olan bir tür Haziran'da uçmuyordur diye düşünüyorum yeni başladığım için bu da oluyorsa yıl boyunca yerde karınca arıyor olurum 😅

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Mart Nisan uçuşu olan bir tür Haziran'da uçmuyordur
Uçabilir hocam. Böyle bir sınır koyulamaz. Çiftleşme uçuşları coğrafyaya göre değişir. Çiftleşme uçuşlarını etkileyen pek çok faktör vardır. Küresel ısınma bile etkiliyor bu durumu. "Sadece bu tarihlerde uçuyorlar" deyip 1-2 ay ile sınırlandırmak neye göre? Bu adamların metodları nedir? Deney nerede? Gözlem nerelerde yapılmış? Hiçbir bilgi yok. Türkiye'de olmayan türler var takvimde. Kimdir bu çalışmayı yapanlar? Bilimsel bulgular neler bu çalışmayı destekleyecek? Yalnızca bir tane takvim ortaya atmışlar. Neye göre güvenip de referans alacağız bu takvimi? Bir takvim istiyorsanız siz kendiniz 1 sezon boyunca uçuş tarihlerini not alınız. Gelecek sezon o tarihlere göre arama yapabilirsiniz. Bu yapacağınız takvim çok daha güvenilir olacaktır.