İşçisi az olan cinsler nedir?

efe1320

Yumurta
Üye
Çok fazla işcisi olmayan karınca cinslerini söyler misiniz?

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Temnothorax, Prenolepis, Colobopsis, Cryptopone, Hypoponera, Ponera, Strumigenys ve bazı Camponotus türleri olabilir. Aklıma şu an gelenleri yazdım. Burada bakımından dolayı da işçisi sayısını arttıramayacağınız türler var. Yani doğada büyük kolonilerini görebilirsiniz bazılarının, yapay ortamda bakımları zor sadece. Ama bu türlerden birçoğunu bulmanız zor. Aralarından işçisi sayısı artmayan ve en kolay bulabileceğiniz cins Temnothorax olur. Prenolepis ve Colobopsis cinslerini de bulabilirsiniz ama başarılı olamayabilirsiniz.

Eğer amacınız koloniyi belli boyutlarda tutmak, çok büyütmemek ise bunu başka türlerde de yapabilirsiniz elbette. Düşük oda sıcaklığında metabolizma hızları yavaşlayacağı için yumurta üretimi düşer, yumurtaların gelişimi de yavaşlar. Eğer karıncalarınızın alanını büyütmezseniz kaçmayı deneyeceklerdir. Ama uzun süre başarısız olurlarsa kendilerini yumurta üretimi konusunda sınırlayabilirler belki. Tek çeşit ve az besin vermek de gelişimlerini yavaşlatır.

efe1320

Yumurta
Üye
Amacım 100 işci falan çok olursa bakamayacağımı düşünüyorum camponotus sanchus nekadar çoğalır?

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Amacım 100 işci falan çok olursa bakamayacağımı düşünüyorum camponotus sanchus nekadar çoğalır?
Camponotus zaten yavaş gelişiyor. Dediğim gibi, faktörleri kısıtlayarak yavaş gelişmelerini sağlayabilirsiniz. Ya da Temnothorax kolonisi bulmanız lazım bir yerden. Size en uygun cins o olacaktır. Tek sıkıntısı fazla minik olmaları.