işçim öldü, normal mi?

cıvıkasz

Larva
Üye
Arkadaş merhaba bir sorum olucak az önce yaklaşık 20 işçili tapinoma kolonimi kontrol ederken bir işçinin öldüğünü fark ettim biraz dürttüm ilk başta kıpırdamayıncada öldüğünü anladım ve attım normalmi ölmesi bir sorum daha olucak koloniyi mite basmış olursa ben nasıl anlarım mite gözümle görebilir miyim. Ölüm sebebini çözemedim yaptıklarım 3-4 günde bir un kurdu ve ya buffalo kurdu vermek ve 2 gün sonra almak yanındada şekerli su vermek bu yaptıklarım dışında kontrol bile etmiyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Emperorofinsects

Pupa
Üye
Arkadaş merhaba bir sorum olucak az önce yaklaşık 20 işçili tapinoma kolonimi kontrol ederken bir işçinin öldüğünü fark ettim biraz dürttüm ilk başta kıpırdamayıncada öldüğünü anladım ve attım normalmi ölmesi bir sorum daha olucak koloniyi mite basmış olursa ben nasıl anlarım mite gözümle görebilir miyim. Ölüm sebebini çözemedim yaptıklarım 3-4 günde bir un kurdu ve ya buffalo kurdu vermek ve 2 gün sonra almak yanındada şekerli su vermek bu yaptıklarım dışında kontrol bile etmiyorum.
Bazen ömürleri bu kadar olabiliyor. Her işçinin sonuna kadar verimli çalışmasını bekleyemezsin. Mite gözle görülür. Ölümler artarda artarsa o zaman önlem alman gerekir.

Mustafay

Pupa
Üye
Mite gözle görülebilir ama çok küçükler baya incelemen lazım outworld bağlıysa çok fazla havalandır limon kes koy mite temiz yeri sevmez.

Topirak

Media
Üye
Protein zehirlenmesi olabilir.Lasius ve tapinomalarda sık görülen bir durum. Bende lasiuslarımda çok yaşadım ,normal besleme düzeninde bile ölen işçiler oluyordu.

Emir123

Media
Üye
temizlik ne sıklıkla yapıyorsun, Kaç aylık belki yaşlılıktandır, ilk başladığımda 35 işçi 2 haftada ölmüştü tekrar toparlıyor kraliçe illa,

cıvıkasz

Larva
Üye
temizlik ne sıklıkla yapıyorsun, Kaç aylık belki yaşlılıktandır, ilk başladığımda 35 işçi 2 haftada ölmüştü tekrar toparlıyor kraliçe illa,
2 hafta oldu benimde temizliği ise kirlendikçe yapıyorum genellikle un kurdunu aldıktan sonra yapıyorum