İlk İşçi

ogzdgn

Yumurta
Üye
mrb Messor kralicem ilk işcisini çıkardı tüpe tohum koydum ekstra şekerli su vermem gerekirmi enerji vermesi acısından yada protein tarzı birşeyler bilgi verirseniz sevinirim

Argentavis

Kraliçe
Moderatör
Yardımsever
Üye
Bir damla şekerli su bırakabilirsiniz. Tuğkan abi eski videolarında Messorların şekerli suyun pek etkili olmadığını söylemişti (başka tecrübe eden varsa durum nasıldır aydınlatabilir). Yine de verilebilir tabi zararı olmaz (işçinin boğulma riski olması dışında). Onun yerine tohum ve mikro un kurdu verebilirsiniz.

Son düzenleme:

muhammetbozbulut

Larva
Üye
Bahçemde messorlar var küp şeker koydum biraz ıslattımdı hepsi başına üşüştü ve başka bir kolonide denedim yine aynı sonuç

Antlantis

Nanitik
Üye
mrb Messor kralicem ilk işcisini çıkardı tüpe tohum koydum ekstra şekerli su vermem gerekirmi enerji vermesi acısından yada protein tarzı birşeyler bilgi verirseniz sevinirim
Protein karıncalar için şarttır, hasatçılar her ne kadar tohumlada gelişim sağlayabilsede verimi düşer. Şekerli su vermenizi öneririm beslediğim messor kolonilerinde şekerli suya verilen tepkiler oldukça olumluydu, kabul etmeyen kolonilerde oldu. Bunu deneyip görebilirsin koloninizin tepkisine göre şekerli su verme sıklığınızı artırabilirsin yada azaltabilirsiniz. Şekerli suyu verirken dikkat edin çok fazla koyamamaya (işçinin boyundan fazla olmayacak şekilde) yada minik bir pamuk parçasına koyarsınız fazla suyunu sıkar tüpe bırakırsınız. Keyifli hobiler.

mudkipyigit

Yumurta
Üye
canlı yeminiz yoksa bence yumurta beyazi deneyin kabul ederlerse ondan devm edebilirsiniz

ogzdgn

Yumurta
Üye
suan kıyma denedim kraliçe yedi ama işciler pek yanaşmıyor gözlemlemeye devam ediyorum

ogzdgn

Yumurta
Üye
knk isci sayısı azken bendede öyle olmustu sadece kraalice cesaretlenip yemegi yio erak etme normal
eyw knk sabırsızlıkla bekliyorum diğer işcilerimide 2 işcide dün çıktı öğlen ama yumurtaların ordan ayrılmıyorlar tohumları kıymayıda girişin oraya yığmış kraliçe düzgün bi şekilde izledikçe hayran kalıyorum

Alper

Pupa
Üye
kraliçe yediyse işçiyi de besler. Bende 16 işçi var 3 ü yiyip diğerlerini besliyor