Fikirlerinizi almak istiyorum

xOGG

Yumurta
Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi hobiler. Şöyle bir sorunum var..
Uzun zaman sonra tekrardan karınca hobisine dönüş yapmak istiyorum. Ama şehir dışında bir yurtta kalıyor olmam biraz aklımı bulandırıyor. Gerekli ortamı ve yemini bir şekilde aklımdaki projelerle halledeceğim gibi duruyor ama ara tatillerde evime dönüş yaptığımda karıncalara ne olacak onu bulamadım hala. Getir götür yapsam koloni çok strese girer mi, işçi ölümleri gerçekleşir mi, getirip götürmesem ne şeklide halledebilirim?
Fikirlerinizi bekliyorum.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Getir götür işinde elbette biraz sıkıntı olacaktır. Sarsıntı vs. derken hırpalanırlar biraz. Taşımazsanız da sizin yerinize besleme/bakım yapacak birileri olmalı. Tatillerde ne kadar süre karıncalardan uzak kalacaksınız? Buna bağlı olarak bir süre aç kalabilirler fakat gelişimleri ne kadar sağlıklı olur bilemem. Sarsıntı gibi etkenleri en aza indirmeye çalışıp taşıyabilirsiniz diye düşünüyorum.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Kaç gün kalacağına bağlı. Ama yurtta karınca bakmana izin vereceklerine emin misin? Genelde yurtlarda hiçbir şekilde hayvan beslemeye izin verilmez.

xOGG

Yumurta
Üye
Cevaplarınız için teşekkür ederim. Tatil süresi belli olmasa da bir hafta olarak düşünüyorum. Şehirlerarası otobüsle yolculuk yapacağım ve yol ortalama altı saat sürüyor. Bir hafta aç bırakmak mı yoksa sarsıntıyla getirmek mi bilemedim açıkçası.

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Ben kesinlikle bir hafta aç kalmalarını tercih ederdim. Ki zaten kolonin belirli bir boyuta ulaşınca her seferinde git-gel yaparken otobüste çantana koyabileceğin bir test tüpünden ibaret olmayacak. Genellikle bir hafta içerisinde koloniyi kaybetme gibi bir durum yaşayacağını zannetmiyorum, tabi bu türe bağlı biraz da. Gitmeden önce iyi bir şekilde beslersen bir hafta idare edeceklerini düşünüyorum. Fakat dediğim gibi, yurtta karınca bakabileceğinden şüpheliyim. Çoğunlukla sebepten dolayı yurtta kalmıyorum.

xOGG

Yumurta
Üye
Ben kesinlikle bir hafta aç kalmalarını tercih ederdim. Ki zaten kolonin belirli bir boyuta ulaşınca her seferinde git-gel yaparken otobüste çantana koyabileceğin bir test tüpünden ibaret olmayacak. Genellikle bir hafta içerisinde koloniyi kaybetme gibi bir durum yaşayacağını zannetmiyorum, tabi bu türe bağlı biraz da. Gitmeden önce iyi bir şekilde beslersen bir hafta idare edeceklerini düşünüyorum. Fakat dediğim gibi, yurtta karınca bakabileceğinden şüpheliyim. Çoğunlukla sebepten dolayı yurtta kalmıyorum.
Sadece bir dönem daha yurtta kalacağım. Daha sonrasında bırakacağım yurdu. Hobiye sıfırdan başlayacağım için kış uykularına kadar test tüpünde bakabilirim diye düşünüyorum, sonrasına bakarız. Yurtta ben de barındıracaklarını sanmıyorum ama 3000 kişilik yurdun bir odasında, bir insanın küçük bir test tüpünün içinde karınca beslediğinden kimin haberi olacak :)

Uçangecko

Yumurta
Üye
Sadece bir dönem daha yurtta kalacağım. Daha sonrasında bırakacağım yurdu. Hobiye sıfırdan başlayacağım için kış uykularına kadar test tüpünde bakabilirim diye düşünüyorum, sonrasına bakarız. Yurtta ben de barındıracaklarını sanmıyorum ama 3000 kişilik yurdun bir odasında, bir insanın küçük bir test tüpünün içinde karınca beslediğinden kimin haberi olacak :)
Hasatçı bi tür beslersen eğer önlerine bırakıp gönül rahatlığıyla gidebilirsin ama burda türde önemli tabi.

ÖmerAstam

Larva
Üye
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi hobiler. Şöyle bir sorunum var..
Uzun zaman sonra tekrardan karınca hobisine dönüş yapmak istiyorum. Ama şehir dışında bir yurtta kalıyor olmam biraz aklımı bulandırıyor. Gerekli ortamı ve yemini bir şekilde aklımdaki projelerle halledeceğim gibi duruyor ama ara tatillerde evime dönüş yaptığımda karıncalara ne olacak onu bulamadım hala. Getir götür yapsam koloni çok strese girer mi, işçi ölümleri gerçekleşir mi, getirip götürmesem ne şeklide halledebilirim?
Fikirlerinizi bekliyorum.
Türüne göre değişebilecektir bu durum.
1 haftalık beslememe durumu çok sorun teşkil etmez.
Messor türlerine protein ihtiyaçlarını tohumlardan da az miktarda karşılayacaklardır.