Farklı bir koloniden yumurta veya larva eklemek

ahmetrefiksevli

Yumurta
Üye
Bunun yapılmaması gereken bir şey olduğu bilincindeyim ama bunun mümkün olup olmadığını merak ediyorum. Aynı tür ve cinsteki farklı bir koloniden kendi kolonimize yumurta eklersek yumurtayı kabul ederler mi yoksa yerler mi ?

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Yumurta kabul etmeyebilirler pupa aşaması çok daha iyi sonuç verecektir

Kutay

Nanitik
Üye
Bunun yapılmaması gereken bir şey olduğu bilincindeyim ama bunun mümkün olup olmadığını merak ediyorum. Aynı tür ve cinsteki farklı bir koloniden kendi kolonimize yumurta eklersek yumurtayı kabul ederler mi yoksa yerler mi ?
ben cuma günü kendi kolonime dışarıdan larva, pupa ve işçi ekledim pupalar ve larvaları kabul ettiler, işçileride kabul ettiler ama pazar gününe kadar tüpler bağlı kaldı 3 günde alıştılar aynı tübe geçtiler kraliçe hiçtepki vermedi ama koloninin işçileri ve diğer işçiler anlaşmazlık yaşadı. sonuc: larva pupa sorunsuz fakat eklediğim 12 işçinin 3 ü öldü şuan 9 işçiyle gayet iyi anlaşıyorlsr

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
%100 garantisini veremeyiz. Yumurtayı yeme ihtimalleri de var, büyütme ihtimalleri de var. Feromon farkından dolayı anlıyorlar o yüzden koza vermek daha garanti oluyor. Farklı türden yumurta ve işçi kabul ettiren kişiler bile mevcut. Ama benim pek üstüne düştüğüm bir konu değil açıkçası.

Kutay

Nanitik
Üye
ben denemiştim, hatta konu var sanctus kolonisine C. herculenus yumurtaları eklemiştim 1 tanesini büyüttüler işçi 2 gün yaşadı sonra öldürdüler ama ilk çıktığında beslediler garipti