Etik mi?

BedirhanM

Yumurta
Üye
Merak ettiğim bir konu var, plagiolepis cinsi karıncalar çok kraliçeli olabiliyormuş ve koloni içinde kraliçe oluşturuyorlarmış. Bende bu cinsten bir kraliçe bulmayı çok istiyordum ve aklıma bu soru geldi. Videoda göründüğü gibi çok kraliçeli bir koloniden bir kraliçe almak etik midir? Hobide yeni olduğum için çok bir fikrim yok, bu yüzden en doğrusunun buraya danışmak olduğunu düşündüm.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Yanında yumurta ve 1-2 işçi aldığınız sürece kraliçenin yaşama şansı olabilir fakat koloni içerisinden alınan kraliçeler genelde ölürler ya da uzun süre yumurtlamazlar, çok sağlıklı bulmuyorum. Multiqueen oldukları için koloniye pek zararı olacağını sanmam. Yine de en iyisi uçuştan sonra bulmak.

Kadircıkla

Larva
Üye
Koloni multi ise asıl soru aldığın kraliçe tüpe yani esaret altında yaşamaya uyum sağlayabilecek mi koşullar tamamen aynı olacak mı?

BedirhanM

Yumurta
Üye
Yanında yumurta ve 1-2 işçi aldığınız sürece kraliçenin yaşama şansı olabilir fakat koloni içerisinden alınan kraliçeler genelde ölürler ya da uzun süre yumurtlamazlar, çok sağlıklı bulmuyorum. Multiqueen oldukları için koloniye pek zararı olacağını sanmam. Yine de en iyisi uçuştan sonra bulmak.
Ya açıkçası benim de içim elvermedi. Uçuştan sonra bulup bir yaşam alanı oluşturma fikrine kendimi ikna ettim ama doğada düzenini kurmuş bir kraliçeyi alıp bir yere koymak çok içime sinmedi. Görüntülerini çok sevdiğim için biran önce olsun istiyorum bir yandan ama yapacak bir şey yok.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Koloni multi ise asıl soru aldığın kraliçe tüpe yani esaret altında yaşamaya uyum sağlayabilecek mi koşullar tamamen aynı olacak mı?
Esaret altında olduklarını fark etmeleri mümkün değil.

Hassomme

Yumurta
Üye
Çoklu kraliçeli kolonilerde tüm kraliçeler yumurtluyo diye bişi yok benim bildiğim. Baskın tek bi kraliçe oluyo ve o yumurtluyo diğer kraliçeler bakım görevi görebiliyor. Dikkat etmek lazım bu gibi durumlara.

BedirhanM

Yumurta
Üye
Çoklu kraliçeli kolonilerde tüm kraliçeler yumurtluyo diye bişi yok benim bildiğim. Baskın tek bi kraliçe oluyo ve o yumurtluyo diğer kraliçeler bakım görevi görebiliyor. Dikkat etmek lazım bu gibi durumlara.
Yok almadım zaten, mecbur uçuş bekleyeceğiz.