Enesin askerleri! (Formica (SP) günlüğü)

EnesAnT

Yumurta
Üye
Arkadaşlar merhaba,
5 gün önce bulduğum Formica (SP) kraliçem bu gün yumurtlamış!
Aslında benim kraliçeye bakıp, stres etme gibi bir planım yoktu ama ev sakinleri ben evde yokken bakmışlar :D
Yumurtladığını teyit etmek için bir kerede ben rahatsız ettim keratayı :)
Formica türü biliyorsunuz biraz nazlı bir tür, bende hobiye yeni başladığım için açıkçası çok umudum yoktu. Yumurtlama konusunda:)
Fotoğrafını koymak isterdim ama daha fazla strese sokmak istemedim.
Zaten tüpün coverını açtığım gibi strese girdi, 5 saniye falan bakabildim :)
Diğer Camponotus (SP) kraliçeme 10 gündür bakmıyorum, onada baktım bu gün ama hala yumurtlamamış :(
Camponotus türü en sevdiğim tür, bulduğum için çok sevinmiştim ama galiba döllenmemiş :( 2 hafta daha bekleyeceğim. Bu süre zarfında beslemeye gerek yok diye düşünüyorum. Kendi stoğu ile baya bir idare eder:)
Formica kraliçemin ismini daha düşünmedim, ama kafamda var birşeyler :) bir sonraki durumda ismini paylaşırım.
Kraliçe yumurtladığına göre ısıtıcı ped almama gerek yok. Forumda baktığım kadarıyla çok önerilmiyor zaten. Kafama takılan en büyük şeylerden biriside oydu, onuda çözdük:)
Şimdilik bu kadar, ileriki zamanlarda durumlarını paylaşırım:)
Herkese iyi hobiler!

Ünal

Larva
Üye
Tür hakkında temel bilgileri verirmisin beslenme vb gerekiyormu yumurtlamadan önce gibi önemli olan bilgiler tecrübe ettiğin gibi

EnesAnT

Yumurta
Üye
Tür hakkında temel bilgileri verirmisin beslenme vb gerekiyormu yumurtlamadan önce gibi önemli olan bilgiler tecrübe ettiğin g
Dostum burada temel bilgiler var bende hobide yeniyim. Şu an yumurtaların büyümesini bekliyorum :)

EnesAnT

Yumurta
Üye
Arkadaşlar selam,
Formica (SP) yani namı değer Asteğmen kerime günlüğünde 1 haftanın sonunda kraliçeyi kontrol ettim. İlk baştan beri ismini Asteğmen kerime koymak istiyordum:D Olur mu olmaz mı, olur mu olmaz mı dedim durdum, en sonunda oldu :) çoğu kişiye garip gelebilir bu isim :) ama öyle işte oluverdi bir anda :D Her neyse asıl konumuz Yumurtalarını büyütmeye devam ediyor, ufak ufak larvaya doğru gidiyorlar 🤩
1 ay kadar şehir dışında olacağım. Bundan dolayı Kerimeyi'de de yanımda götürmem gerek.
Otobüs ile yolculuk yapacağım. forumda biraz araştırma yaptım, farklı farklı çözümler buldum. Onuda hallettik:)
10-15 tane (karınca ekipmanı) sipariş ettim canlı yemi ile beraber, onların gelmesini bekliyorum.
Onun dışında çok bir değişiklik yok işte, yumurtaların büyümesini bekliyoruz.
Messor, tetramorium, Camponotus gibi türlerle, yani kolay türlerle bu hobiye başlamak isterdim ama formica bulduk şansa:)
Gelecek günlüklerde, güzel bir koloni ile karşınıza çıkarım inşallah:)
Şimdilik durum bu şekilde. Ayrıca herkesin kurban bayramı mübarek olsun.
İyi günler ve hobiler.

Ekli dosyalar

• IMG_20230630_130034.jpg
    IMG_20230630_130034.jpg
    65.1 KB · Görüntüleme: 25
  • IMG_20230630_130035.jpg
    IMG_20230630_130035.jpg
    71.2 KB · Görüntüleme: 26

eneeess

Larva
Üye
30 gün için yanına almasan da sorun olmaz bence

EnesAnT

Yumurta
Üye
Arkadaşlar selam,
Astek Kerime'yi 1 haftanın ardından kontrol ettim. 1 haftada yumurtaları çok gelişmiş. Koza evresine gelmişler 😗 işçiler 3-4 güne çıkar diye düşünüyorum. Sanırım artık canlı yem almanın vakti geldi. IMG_20230707_135150.jpg
Koza evresindeki yumurtalar.

6 tane kozası var, ayriyeten bir yumurta daha var. Arkadaşlar ben test tüpü hareket etmemesi, ve kraliçenin strese girmemesi için test tüpünü boks eldiveni içine sıkıştırdım. Test tüpü standı almaya gerek duymadım bu yüzden. Bayağı iş yapıyor bu yöntem, deneyebilirsiniz. Ayrıca bir sorum olacak. Un kurtları ile besleme yaparken, bağırsaklarını çıkarmamız mı gerekiyor ? Çıkarmazsak ne olur ? Şimdilik bu kadar muhtemelen bir daha ki paylaşımda işçiler çıkmış ve ilk beslemesini yapmış oluruz. Herkese iyi hobiler 👋🏻

Emre52ege52

Pupa
Üye
Arkadaşlar selam,
Astek Kerime'yi 1 haftanın ardından kontrol ettim. 1 haftada yumurtaları çok gelişmiş. Koza evresine gelmişler 😗 işçiler 3-4 güne çıkar diye düşünüyorum. Sanırım artık canlı yem almanın vakti geldi. Ekli dosyayı görüntüle 27105

6 tane kozası var, ayriyeten bir yumurta daha var. Arkadaşlar ben test tüpü hareket etmemesi, ve kraliçenin strese girmemesi için test tüpünü boks eldiveni içine sıkıştırdım. Test tüpü standı almaya gerek duymadım bu yüzden. Bayağı iş yapıyor bu yöntem, deneyebilirsiniz. Ayrıca bir sorum olacak. Un kurtları ile besleme yaparken, bağırsaklarını çıkarmamız mı gerekiyor ? Çıkarmazsak ne olur ? Şimdilik bu kadar muhtemelen bir daha ki paylaşımda işçiler çıkmış ve ilk beslemesini yapmış oluruz. Herkese iyi hobiler 👋🏻

Bağırsaklarını çıkarıp vermen daha iyi mite sorununun önüne geçmiş olursunuz

eneeess

Larva
Üye
Arkadaşlar selam,
Astek Kerime'yi 1 haftanın ardından kontrol ettim. 1 haftada yumurtaları çok gelişmiş. Koza evresine gelmişler 😗 işçiler 3-4 güne çıkar diye düşünüyorum. Sanırım artık canlı yem almanın vakti geldi. Ekli dosyayı görüntüle 27105

o kozaların daha en az 2 haftası var iyi forumlar.

EnesAnT

Yumurta
Üye
Merhaba,
Astek Kerime'nin haftalık kontrolünü yaptım.
26 gün önce (17 Haziran) günü bulmuştum. O günden bu güne sağlıklı bir şekilde geldi.
IMG_20230713_141022.jpg
Astek Kerime ve pupaları;
IMG_20230713_141048.jpg
Altı pupası ve bir larvası vardı oda pupa olmuş.
@Argentavis 'in önerisi üzerine

Macro çekimler yapabilmek için Bu lensi satın aldım. Buraya atınca kalite düşüyor ama görüntü kalitesi çok iyi. Neden kalite düşüyor bilmiyorum çözümü varsa söyleyebilirseniz çok iyi olur. Macro çekimler için lens almak isteyen arkadaşlar alabilir öneririm kullanışlı, ergonomik, güzel. Onun dışında canlı yem (un kurtları) elime ulaştı.
IMG_20230712_180552.jpg
Patates ile beslenen un kurtlarımız 🙃

500 adet 2-3 cm'lik un kurdu aldım. Benim için yeterde artar.
Bu haftalık günlük bu kadar işçiler çıktığı zaman günlük daha aktif olacak.
Herkese iyi hobiler 👋🏻

EnesAnT

Yumurta
Üye
Merhaba arkadaşlar,
Astek Kerime'nin ilk işçileri çıkmış.
IMG-20230720-WA0003.jpg
İşçiler ve Astek Kerime.

Şu an Ankara'da değilim bundan dolayı şekerli su takviyesini ben yapamadım. Bir arkadaşa yaptırdım ve ilk beslemeyide ona yaptıracağım.
Şekerli su takviyesini, kulak temizleme çubuğunun ucunu kesip şekerli suya batırıp fazlasını sıkıp öyle verdi arkadaş. İçtiler ve aldı.
Görünüşte 4 işçi var birisi çok yeni çıkmış rengi mengi de yok garibin 😄
Hemen canlı yem vermedik 2 gün sonra vereceğiz. İşçilerin yerlerine alışması için ve çok yeni oldukları için vermek istemedim. Sıkıntı olmaz kraliçenin stoğu çok azda olsa hala var. Hobide yeni değilim ama ilk defa kolonim olduğu için çok tecrübem yok. Ve Formica ile hobiye başladım. Tavsiyeleriniz varsa verirseniz çok iyi olur yeni bilgiler öğreniriz. Kısaca bu kadar, ayrıca macro falan yok ondan görüntü iyi değil benim telefonda Ankara'da değil tabiki :) Kusura bakmayın 2-3 hafta içinde fabrika ayarlarına döneceğiz :)
Şimdilik durum budur.
Herkese iyi hobiler, günler.