Elektrik elektronik uzmanlarına çağrı;

Elraen

Kraliçe
Yönetici
Yönetici
Ekip
Yardımsever
İlklerden
Ansiklopedik İnsan
Forum Delisi
Deneyimli Hobici
Üye
Selamlar :)

İnternette denk gelmişsinizdir; USB bağlantılı ısıtıcı ped'ler var. Baya görüntüsü boktan ama işlevi büyük. Eli yatkın, bilgisi olan kişiler var ise şöyle bir ricam var:

- USB'li veya USB'siz ortalama 10-15 cm veya istediğimiz uzunlukta ısıtıcı kablo düzeneği yapabilecek birileri var mıdır? Yapılabilir mi?

Örnek veriyorum custom bir formicarium yaptık ve yarım cm çapında kablo deliği var. Formikaryumun görselini bozmayacak şekilde, istediğimiz uzunlukta ısıtıcı kablo üretmek istesek yapılabilir mi, güvenli midir?

Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar varsa birlikte hepimize fayda sağlayabilecek güzel bir ürün çıkarabiliriz.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Piyasada satılan sürüngen kabloları oldukça uzun. Derdim istediğimiz ölçülerde üretebilmek

MGPrime

Nanitik
Üye
Ben yapabilirim, fakat bunun için malzeme gerekiyor. Ve ya benim bir hocam var kendisiyle dost gibiyiz, istersen ondan rica edebilirim. Ve işine yararsa karbon fiber usb ısıtıcılı ped yazarsan belki istediğini bulursun tuğkan abi. Eğer böyle bişi istersende buraya yaz ben hocama söyliyim yapsın ben kendimden malzemelri alırım canın saolsun. Hocam yapsın diyorum çünkü uzmanlara çağrı demişsin 🙂

Son düzenleme:

Elraen

Kraliçe
Yönetici
Yönetici
Ekip
Yardımsever
İlklerden
Ansiklopedik İnsan
Forum Delisi
Deneyimli Hobici
Üye
Ben yapabilirim, fakat bunun için malzeme gerekiyor. Ve ya benim bir hocam var kendisiyle dost gibiyiz, istersen ondan rica edebilirim. Ve işine yararsa karbon fiber usb ısıtıcılı ped yazarsan belki istediğini bulursun tuğkan abi. Eğer böyle bişi istersende buraya yaz ben hocama söyliyim yapsın ben kendimden malzemelri alırım canın saolsun. Hocam yapsın diyorum çünkü uzmanlara çağrı demişsin 🙂

Yav yapılsın da malzemeleri, parasını vs. hallederiz. Aşırı ısıtan bir şeyde olmamalı. Hani parmağınla sıktığında ouvv ne tatlı bi sıcaklık diyebilmeliyiz :)

Yakmayacak ama +6-7 derece koyacak misali. Oda 24 dereceyse kablo'nun geçtiği yerin bölgesi 27 28 derecelere çıkacak.

Benim sürüngen ısıtıcı kabloma mesela elinizle 5 sn'den fazla dokunamazsın. Öylesi işi bozar

Eve geçince ilgileneceğim. 👍🏻

Hadi inş. :D

MGPrime

Nanitik
Üye
Yav yapılsın da malzemeleri, parasını vs. hallederiz. Aşırı ısıtan bir şeyde olmamalı. Hani parmağınla sıktığında ouvv ne tatlı bi sıcaklık diyebilmeliyiz :)

Yakmayacak ama +6-7 derece koyacak misali. Oda 24 dereceyse kablo'nun geçtiği yerin bölgesi 27 28 derecelere çıkacak.

Benim sürüngen ısıtıcı kabloma mesela elinizle 5 sn'den fazla dokunamazsın. Öylesi işi bozar

E ben söylüyom hocama ozaman

araxios

Yumurta
Üye
Aslında olay kısa devre yaptırmak gibi kablolar ortama uygun kaplanır ve ped renkleride aynı şekilde ayarlanabilir formikaryuma göre

ısısını ayarlamak içinde potansiyometre takılması yeterli olur

MGPrime

Nanitik
Üye

Ne parası yerim seni açık adres gönder abi

umurdaglar

Pupa
Üye
@Elraen 10cm lik ısıtıcı kabloya Termostat Sıcaklık Kontrol Cihazı takıp 12V çıkış sağlasam 27-28 dereceye gelince kapansa 25 dereceye düşünce çalışsa işini görür mü abi ?

Mr_bdm

Yumurta
Üye

İnternette denk gelmişsinizdir; USB bağlantılı ısıtıcı ped'ler var. Baya görüntüsü boktan ama işlevi büyük. Eli yatkın, bilgisi olan kişiler var ise şöyle bir ricam var:

- USB'li veya USB'siz ortalama 10-15 cm veya istediğimiz uzunlukta ısıtıcı kablo düzeneği yapabilecek birileri var mıdır? Yapılabilir mi?

Örnek veriyorum custom bir formicarium yaptık ve yarım cm çapında kablo deliği var. Formikaryumun görselini bozmayacak şekilde, istediğimiz uzunlukta ısıtıcı kablo üretmek istesek yapılabilir mi, güvenli midir?

Bu konu hakkında bilgi sahibi olanlar varsa birlikte hepimize fayda sağlayabilecek güzel bir ürün çıkarabiliriz.

Piyasada satılan sürüngen kabloları oldukça uzun. Derdim istediğimiz ölçülerde üretebilmek
Abi ben bu gün yapmayı bi denerim ve fotoğrafını da atarım, beğenirsen hallederiz,
20 cm uzunluğunda usbli şeffaf bi şey yapmayı deneyim.

Poligon

Yumurta
Üye
Arduinoyla akıllı bir sistem yapabiliriz, mekatronik mühendisi bir arkadaşım var, askere gitmeden önce görüşürsek, üzerinde bir termostat ve nem ölçer olur. Isı düştüğünde ısıtıcıyı açar, nem seviyesi düştüğünde mini bir pompayla otomatik su basar.

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
İlklerden
Deneyimli Hobici
Tespit Uzmanı
Rehberkolik
Üye
Arduinoyla akıllı bir sistem yapabiliriz, mekatronik mühendisi bir arkadaşım var, askere gitmeden önce görüşürsek, üzerinde bir termostat ve nem ölçer olur. Isı düştüğünde ısıtıcıyı açar, nem seviyesi düştüğünde mini bir pompayla otomatik su basar.
Arduino fiyatı çok yükseltmez mi? Her bir ısıtıcı için ayrı kartlar ve ayrı sistemler, bence fiyat için olumsuz olur. Maliyetinin az olması daha iyi olur gibi hobicilerin işini görmesi için.

Poligon

Yumurta
Üye
Arduino fiyatı çok yükseltmez mi? Her bir ısıtıcı için ayrı kartlar ve ayrı sistemler, bence fiyat için olumsuz olur. Maliyetinin az olması daha iyi olur gibi hobicilerin işini görmesi için.
Fikir açısından söyledim. Direk tak çalıştır bir sistem için ne olur bilmiyorum. Ama nerden baksanız bir akvaryum ısıtıcısıda 200 lira vardır heralde. Bayadır uzak kaldım tam fiyatları bilmiyorum. Bu olayda 200 lira gibi bir rakama çözülebilir.

Mr_bdm

Yumurta
Üye
Abi ben senin istediğin ısıtıcıyı yaptım Usb. kablo uzunluğu 1m, ısıtıcı borunun uzunluğu 20 cm ben şeffaf yaptım ama istenilen renkte ve uzunlukta yapabilirim. Isıtıcının çapı 5 mm.

Çalışma gerilimi 5v 1A. Oda sıcaklığında sabit 40, 45 derce veriyor odanın sıcaklığına göre değişıyor ort oda sıcaklığı 24 derece. Üstüne koyduğunuz formikaryumu ort sıcaklıgı 28 30 derce arasında değişiyor. Elektrik çarpma , alev alma , usb adaptörün ısınması gibi sorunlar olmaz ki zaten az bir güçle çalıştığı için hiç bir sıkıntı olmaz. İstersen gönderebilirim ve istediğiniz kadarda üretebilirim.

Ekli dosyalar

• IMG_20220115_144426.jpg
    IMG_20220115_144426.jpg
    36.6 KB · Görüntüleme: 56
  • IMG_20220115_144447.jpg
    IMG_20220115_144447.jpg
    32.5 KB · Görüntüleme: 54
  • IMG_20220115_144505.jpg
    IMG_20220115_144505.jpg
    37.2 KB · Görüntüleme: 55
  • IMG_20220115_144926.jpg
    IMG_20220115_144926.jpg
    31.9 KB · Görüntüleme: 56

zyakoon

Yumurta
Üye
Abi ben senin istediğin ısıtıcıyı yaptım Usb. kablo uzunluğu 1m, ısıtıcı borunun uzunluğu 20 cm ben şeffaf yaptım ama istenilen renkte ve uzunlukta yapabilirim. Isıtıcının çapı 5 mm.

Çalışma gerilimi 5v 1A. Oda sıcaklığında sabit 40, 45 derce veriyor odanın sıcaklığına göre değişıyor ort oda sıcaklığı 24 derece. Üstüne koyduğunuz formikaryumu ort sıcaklıgı 28 30 derce arasında değişiyor. Elektrik çarpma , alev alma , usb adaptörün ısınması gibi sorunlar olmaz ki zaten az bir güçle çalıştığı için hiç bir sıkıntı olmaz. İstersen gönderebilirim ve istediğiniz kadarda üretebilirim.
Öncelikle proje çok güzel olmuş bide borunun içine ısınması için ne koyduğunu söylersen çok sevinirim.

Mr_bdm

Yumurta
Üye
Öncelikle proje çok güzel olmuş bide borunun içine ısınması için ne koyduğunu söylersen çok sevinirim.
0.05mm bobin teli normal tel olmaz kısa devre olur. Bobin tellerinin dışındaki lak kısa devre yapmasını engelliyor ve o kaplama 200 dereceye kadar dayanıyor gayet güvenli.

MehmetDEMİRTAŞ

Yumurta
Üye

Selam Tuğkan Bey,

Bununla ilgili bir zamanlar araştırmalar ve çalışmalar yapmıştım. Size tecrübelerimi paylaşıp göz önünde bulundurmanız için yazıyorum. Fikir fikri doğuracaktır ve daha kaliteli ekipmanlar ile sonuç değişebilecektir.

Zamanında kolonilerimin kapladığı alan yüzünden ev içine alamıyordum ve çoğu alanı kullanılmayan çift camlı pencereler ile kapalı geniş bir balkonda bu işi çözmek istedim.

Yaptığım ısıtma çalışmalarında kolonilere alttan verilen veya doğrudan verilen ısıların ısı dengesizliğini çözemedim. Isı yükseliş ve düşüşleri çok değişkendi. Tabi koloniler için 25-28 derece ısılardan bahsediyoruz. Bu ısı dengesizliklerinden dolayı koloniler daha çok stres oluyor ve doğrudan verilen ısı düşük olmasına rağmen nemlenmeler oluyordu.

Bunun çözmenin en güzel yolu karıncaların bulunduğu ortamı ısıtmak kanaatine vardım. Tabi koca balkonu ısıtmak yerine ısı izolasyonu yapılmış daha küçük bir ortam işi çözecekti. Burada da işin içine elektrik faturası girdi. (ısıtıcılar ile koloniler birbirine temas etmiyordu arada katman vardı ve bu katmana her ikisi de değmiyordu. Hava akışı için çeşitli yollar mevcut)

Tabi burada elektrik faturası devreye girdiği için (1kaç metreküplük hacimden bahsediyoruz) Son çözüm olarak kolonilerimin hepsini kombi peteği bulunan bir odaya taşıdım. Isı olarak normal oda koşullarında ( 23 derece civarı) hiç bir problem yaşamadan kış uykusuna yatırmadan tüm kolonilerimi sorunsuz bir şekilde yaşattım. Tek sorun üreme hızıydı ona da yapacak bir şey yoktu. En azından yumurta üretiyorlardı.

Projenizin takibindeyim.

Bu tecrübemin sizde daha iyi fikirler oluşturması dileği ile.

İyi forumlar.

gokaybldk

Yumurta
Üye
Nasıl yapıldığına bakayım, yapabilirim belki. (Elektrik elektronik mezunuyum)

zyakoon

Yumurta
Üye
0.05mm bobin teli normal tel olmaz kısa devre olur. Bobin tellerinin dışındaki lak kısa devre yapmasını engelliyor ve o kaplama 200 dereceye kadar dayanıyor gayet güvenli.
İlginiz için çok teşekkür ederim.
Bir kaç sorum daha olucaktı

Bobin teline herhangi bir sarım işlemi uyguladınız mı? Eğer uyguladıysanız:
Kafanıza göre mi sardınız yoksa bi ölçüleri var mı?

Mr_bdm

Yumurta
Üye
İlginiz için çok teşekkür ederim.
Bir kaç sorum daha olucaktı

Bobin teline herhangi bir sarım işlemi uyguladınız mı? Eğer uyguladıysanız:
Kafanıza göre mi sardınız yoksa bi ölçüleri var mı?
0.05 mm bobin telini 20 cm uzunluğunda 21 tur sardım 5 ohm yapıyor yeterli adaptörü filanda zorlamamak için