Egzotik yada yerli ??

EMİRK

Yumurta
Üye
Selamlar herkese iyi forumlar dilerim, egzotik karınca cinsleri getirtebileceğim bir site varmı bildiğiniz, ve aynı zamanda sormak istediğim bir diğer soru ise Türkiyede yaşayan 9 cins arasında hızlı çoğalan ve işçileri büyük veya hızlı asker çıkartan , aynı zamanda terrariumda bakabileceğim bir tür istiyorum. Siz hangi türleri besliyorsunuz sizi etkileyen özellikleri neler??

drusus

Nanitik
Üye
Selamlar herkese iyi forumlar dilerim, egzotik karınca cinsleri getirtebileceğim bir site varmı bildiğiniz, ve aynı zamanda sormak istediğim bir diğer soru ise Türkiyede yaşayan 9 cins arasında hızlı çoğalan ve işçileri büyük veya hızlı asker çıkartan , aynı zamanda terrariumda bakabileceğim bir tür istiyorum. Siz hangi türleri besliyorsunuz sizi etkileyen özellikleri neler?
Merak ettiklerinizi forumdaki konular ve rehberlerden araştırdınız mı? Çoğu sorunuzun cevabı bulunuyor bakmanızı öneririm. Yurtdışından getirtme tecrübem yok ama yasal değil (?) diye biliyorum. Sıkıntı yaşayan birkaç kişinin haberleri falan vardı sitelerde.

Ülkemizdeki cinslerden konuşursak küçük türler genelde daha hızlı ürüyorlar, aradığınız cevap buysa tabii.
Asker karınca üreten ise pheidole pallidula’lar var muhtemelen bulabileceğiniz. Asker üretimi hakkında çok bilgim yok ama normal işçilere kıyasla büyük olan major işçi üretimini artırmak istiyorsanız tehdit oluşturma yöntemi kullanılıyor diye biliyorum 🤔. Yanlışlarım varsa hobiyle daha içli dışlı arkadaşlar düzeltebilirler.

Mssr

Pupa
Üye
Yurt dışı türlerini beslemek yasal değildir!!

Antlantis

Nanitik
Üye
Selamlar herkese iyi forumlar dilerim, egzotik karınca cinsleri getirtebileceğim bir site varmı bildiğiniz, ve aynı zamanda sormak istediğim bir diğer soru ise Türkiyede yaşayan 9 cins arasında hızlı çoğalan ve işçileri büyük veya hızlı asker çıkartan , aynı zamanda terrariumda bakabileceğim bir tür istiyorum. Siz hangi türleri besliyorsunuz sizi etkileyen özellikleri neler??
Türkiye’de 40 civarında cins, 362. tür kayda geçmiş bulunmakta. Yurt dışında ki sitelerden karınca alırsanız gümrükten geçirmeyeceklerdir ve beslenmesi yasaktır zaten. Türkiye’de büyük ve asker üreten cins yok, askerli cinsler vardır (pheidole, colobopsis, dorlyus, carabera). Bunlarda boyut olarak orta ve küçüktürler, yaygın üreme konusunda pheidoleyi önerebilirim. Keyifli hobiler.