doğaya salsam olur mu ?

Rovenners

Yumurta
Üye
1- elimde 2 tane messor var , ikiside yumurtladı bir tanesini yedekte tutuyorum hangisi daha iyise koloni gelişmesi açısından onu beslemeyi düşünüyorum. diğer kraliçeyi yumurtalı şekilde doğa bıraksam sorun olur mu veya bırakırsam kendilerine doğada yuva yaparlar mı ?

2-yedek olan kraliçeyi doğaya salmadan önce denemek açısından yumurtlarının bir kısmını alıp bakıcağım olan koloninin içine atsam , yedek karınca yumurtalarını aldığım için sorun olur mu ? (bunu yapmamın sebebi eğer koloni diğer yumurtaları kabul ederse büyümesi için takviye olarak düşünebilirsiniz.)

Ares

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Üye
1 - yedek diye aldın ama zaten 2 tane koloni besle gitsin niye salıyosun
2 - diğer kraliçe kabul etmeyebilir yumurtaları yiyebilir ,yemeyedebilir şansa kalmış
yumurtalı bi şekilde bıraksan bile stresten yumurtaları yine yiyecektir
salma paşam işte ne güzel ikiside yumurtlamış

Argentavis

Kraliçe
Moderatör
Yardımsever
Üye
İki koloniye bakamayacağınızı düşünüyorsanız, birisini ücretsiz sahiplendirebilirsiniz. Hem kraliçe bulamayan bir arkadaşımız da hobiye adım atmış olur. Hatta kargolarsanız ben sahiplenebilirim. 🙂

Yumurtaları diğer koloniye aktarırsanız işçi çıkana kadar bakabilirler (bakmayabilirler de). İşçiler çıktıktan sonra kavga edebilirler. Bazı koloniler ise o işçileri kabul ediyorlar. Yani şans işi diyebilirim.

Doğaya bırakırsanız da işçi sayısı fazlaysa çabucak bir yer bulmaya çalışacaklardır. Sizinki sadece yumurtalı sanırım. Bu durumda taşımak yerine yiyeceğini düşünüyorum.

Son düzenleme: