Dikey Formicarium İçin Toprak Nasıl Yapılır?

ahmetrefiksevli

Yumurta
Üye
Arkadaslar merhaba , formikaryum cesitlerini incelerken antcube diye bir sey karşıma çıktı, karincalar kendisi kazıyor yuvasını toprak mı kopuk mü nasıl bir madde bilmiyorum ama ilgi cekici geldi. Bunu kendim yapmayi düşündüm.Cam veya plastikten dikey ve dar bir bölüm oluşturup toprakla doldursam olur gibi ama hangi toprağı kullanmalıyım ve verimli olur mu? Teşekkürler şimdiden

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Yeni şeyler araştırmak veya denemek ne ara toplumu dışlamak oldu. Komik.
Dostum adam öyle bir şey yazmamış ki. İnternet dilinde 'rezerve' anlamına gelir. Yani daha sonra buradan haber almak istediğini, konuyu kendisinin de merak ettiğini ifade etmiş arkadaş. Bunun için konuyu takip etme butonunu da kullanabilirdi tabii :D

ahmetrefiksevli

Yumurta
Üye
Dostum adam öyle bir şey yazmamış ki. İnternet dilinde 'rezerve' anlamına gelir. Yani daha sonra buradan haber almak istediğini, konuyu kendisinin de merak ettiğini ifade etmiş arkadaş. Bunun için konuyu takip etme butonunu da kullanabilirdi tabii :D
Altta yazana cevaptı bu , onun altında "Toplum, farklı olanı dışladığını sanarken aslında farklı olan dışlamıştır toplumu." yazmışta arkadaş ona cevaptı.

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Altta yazana cevaptı bu , onun altında "Toplum, farklı olanı dışladığını sanarken aslında farklı olan dışlamıştır toplumu." yazmışta arkadaş ona cevaptı.
Anladım hocam tamamdır.

Bir de sizin sorduğunuz soru ile ilgili baktım biraz. Antstore, kil ve ince ezilmiş talaş karışımı olan "DigFix" adlı bir malzeme kullanıyor. Evde ona benzer bir şey yapılabilir mi bilmiyorum. Daha detaylı araştırmak lazım.

ahmetrefiksevli

Yumurta
Üye
Anladım hocam tamamdır.

Bir de sizin sorduğunuz soru ile ilgili baktım biraz. Antstore, kil ve ince ezilmiş talaş karışımı olan "DigFix" adlı bir malzeme kullanıyor. Evde ona benzer bir şey yapılabilir mi bilmiyorum. Daha detaylı araştırmak lazım.
Öncelikle teşekkür ederim araştırmanız için , dixfix kullanıldığını biliyordum ama benim merak ettiğim o malzeme yerine kullanabilecek toprak. Yani o işlevi görebilecek bi toprak koysak verimli olmaz mı ve hangi toprağı kullanmalıyız?

mys23

Yumurta
Üye
Öncelikle teşekkür ederim araştırmanız için , dixfix kullanıldığını biliyordum ama benim merak ettiğim o malzeme yerine kullanabilecek toprak. Yani o işlevi görebilecek bi toprak koysak verimli olmaz mı ve hangi toprağı kullanmalıyız?
Normal toprağın kayacağını ve çökeceğini düşünüyorum yutubda bunla ilgili karınca ürünleri satan bir firmanın vidyoları var öneririm ve eyerki bunu yapmaya karar verirseniz yaparken bizlerlen paylaşırsanız sevinirim

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Hocam kil ve hindistan cevizi torfunu karıştırarak kullanabilirsiniz. En iyi bu şekilde oluyor sanırım. Yapan kişilere de sordum, böyle yapıyorlar. Tutucu olması için kil şart zaten. Ben de denemek istiyorum, kil alıp denerim bi'.

EArslan

Minör
Üye
Kolonilerimdem birisi yeteri büyüklüğe geldiğinde ben de böyle bir şey yapacağım. Şuan her şey hazır, sadece koloninin transfer için uygun büyüklüğe gelmesini bekliyorum. Yapacağım zaman forumda paylaşacağım tabiki. Yapmak isteyenlere yardımcı olur.

ahmetrefiksevli

Yumurta
Üye
Hocam kil ve hindistan cevizi torfunu karıştırarak kullanabilirsiniz. En iyi bu şekilde oluyor sanırım. Yapan kişilere de sordum, böyle yapıyorlar. Tutucu olması için kil şart zaten. Ben de denemek istiyorum, kil alıp denerim bi'.
Hocam kil ve torf oranı hakkinda bilginiz var mı?

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Duvarın üstünde çok güzel durur bence dikey formikaryum bu hobiye başlamadan öncede özendiğim birşeydi :D
Yakın zamanda deneyeceğim ben de. Ona göre bi' tür seçmek lazım.