Dev Afrikalı Gary

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Herkese selam. Geçenlerde otururken kedi köpek akvaryum yeter artık egzotik bir şey lazım dedim ve hemen internette arayışa çıktım. Aklımda ne olsa diye bir düşüncem yoktu. Açıkçası karınca kolonisi var mı diye bakıyordum. Fakat sonra dev afrika salyangozlarının internette satıldığını görüp hemen aldım. Egzotiğin en alt derecesi bile olsa bir yerden tutup ilerlemek lazımdı. Minik şeyin adını da ünlü çizgi film sünger Bobdaki salyangozun adını yani Gary koydum. Hem fotoğrafları olurda silersem burada anı olarak kalır hemde büyümesini birlikte gözlemleriz,
3-4 günde bir fotoğrafını atmayı düşünüyorum. Tavsiyeleriniz varsa yazabilirsiniz.
IMG_20220615_161314.jpgIMG_20220615_161404.jpg
Henüz kalamar kemiği alamadım fakat bu hafta içinde onu da halledicem.
He bu arada elinde messor structor kolonisi olan varsa ve vermek isterse bana ulaşsa egzotikde bir adım daha atmış olurum:)
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Güncelleme 17/06/2022:
IMG_20220617_103408.jpg
Merhaba tekrar. normalde daha büyük gelir diye büyük kap almıştım fakat küçük geldiği için yeni kabı onun için dev bir dünya gibi oldu, yarısını kullanmıyor bile. Aslında değiştirmesem de olurdu ama elinde sonunda değişecekti bende şimdiden değiştirdim.
IMG_20220617_103427.jpg
biraz önce maydanoz verip üstüne koydum ama hiç oralı olmadı direkt kalamar kemiğine sonrada salatalığa gitti, sanırım en sevdiği salatalık olacak. Çok fazla besin tüketiyor ve günde 3-4 kere dışkılama yapıyor, dışkısı da kendisine göre büyük. Almak isteyenler için dedim.
IMG_20220617_103923.jpg
Bu da boyutunu anlamak için, görüşmek üzere:)
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Güncelleme 28/06/2022:
IMG_20220628_101257.jpg
Selam tekrardan. Minik Gary'nin yerinde ufak değişikliklere gittik. Çook öncelerde baktığım bir sukulent teraryumu gibi bir şey vardı fakat çoğu ölmeye başlayınca resimde olan sukulentten aşağı yukarı bu miktarda bahçemizdeki saksıya dikmiştim. Dehşet şekilde üredi. Bende bir miktar alıp Gary'nin teraryumuna koymaya karar verdim. Birde verdiğim sebzeleri koymak için cam bir kap ayarladım. Şu anlık sıkıntımız yok, hala çok yiyor, çok dışkılıyor normal mi anlamadım ama normaldir herhalde.
IMG_20220628_101033.jpg
Bunlarda bildiğimiz bahçe salyangozlarından. yağmur yağarken gördüm, 2 tane almak istedim. Bakalım bunlar ne kadar büyüyecek. Belki Gary ile çaprazlamayı bile deneyebiliriz.
Not: gören herhangi biri rastgele mesaj atarsa çok çok sevinirim, hem oto. birleşmeyi önleriz hemde bu konu altında rehber tarzı bir şey yazmak istiyorum öne çıkarmış oluruz.

Son düzenleme:

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Güncellemeleri takipteyim. Bahçe salyangozları güzeldir ama handling yaparsan parazit ihtimaline karşı ellerini iyice yıkamayı unutma. 🙂

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Güncelleme 30/06/2022:

Tekrardan merhaba, öyle çok bir gelişme olmadı, çokta vakit geçmedi zaten son güncellemenin ardından fakat hem önceki güncellemede boyu anlaşılan fotoğraf yoktu hem de duyuru gibi olsun bu güncelleme. küçük bir rehber hazırladım buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

IMG_20220630_100721.jpg Baya denecek kadar büyüdü mü bilemedim ama büyüme ve gelişme var, kabuğu hafif koyulaştı ve sertleşti. Bahçe salyangozlarını da geri bıraktım çünkü tam istediğim gibi gözlemleyemedim, kendilerini kapattılar, en ufak harekette saklanıyorlardı.

yagiz0906

Yumurta
Üye
Güncelleme 30/06/2022:

Tekrardan merhaba, öyle çok bir gelişme olmadı, çokta vakit geçmedi zaten son güncellemenin ardından fakat hem önceki güncellemede boyu anlaşılan fotoğraf yoktu hem de duyuru gibi olsun bu güncelleme. küçük bir rehber hazırladım buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ekli dosyayı görüntüle 11242 Baya denecek kadar büyüdü mü bilemedim ama büyüme ve gelişme var, kabuğu hafif koyulaştı ve sertleşti. Bahçe salyangozlarını da geri bıraktım çünkü tam istediğim gibi gözlemleyemedim, kendilerini kapattılar, en ufak harekette saklanıyorlardı.
kral nerden aldın bende almayı düsünüyorum

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
kral nerden aldın bende almayı düsünüyorum
Ben hepsiburada üzerinden canlipetshop mağazasından aldım fakat önermem. Canlıda sıkıntı yok gibi şükür ama bilinmedik yerlerde üretilen salyangozlar parazit taşıyabiliyor. Bu sebeple instagramda salyangozdünyasii adlı hesap var. Sahibi bir kadın ve evinde üretip satıyor yani tamamıyla güvenilir. Ben oradan almanı tavsiye ederim. İstersen hepsiburada linkinide atabilirim.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Güncelleme 08/07/2022
IMG_20220708_195008.jpgIMG_20220708_195015.jpg
Gary Hanım/Bey çok hızlı büyümeye devam ediyor. Yarından itibaren 1 hafta şehir dışında olacağım için de çürümeye en dayanıklı olduğunu düşündüğüm için bolca salatalık, biraz da marul koydum. Nem yapsın diye de boyunu geçemeyecek şekilde su kabı koydum, zaten altında 5 cm torf var alan da öyle çok büyük olmadığından gayet yeterli olur. olmadı komşuya söylerim. Sukulentler de çürür denmişti ama o kadar çok büyüdüler ki budamak zorunda kaldım, foto budanmış hali.
Yeni Hali:
IMG_20220708_195040.jpgİlk Hali:IMG_20220617_103626.jpg
Çok hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor kendisi.
Not1:
Yakın zamanda bu günlüğü bırakıp yeni bir günlük açacağım ve genel olarak beslediğim bütün canlıların(Canlılar: Uzun zaman sonra tekrar akvaryum kuruyorum, kedi-köpek, salyangoz, belki ileride karınca) durumlarını tek konu altında atacağım.
Not2: mesaj için çok teşekkürler, gerçekten çok sinir bozucu bir hale gelmeye başladı bu oto. birleştirme. İlk üç güncellemem zaten otodan dolayı üste çıkmadı son ikidir de birinden rica etmek zorunda kalıyorum, artık mecburen 2. hesabı açıp kendim halledeceğim. Zaten forumla ilgilenilmiyor. Kendi kurallarımızı kendimiz koyacağız artık. Aslında Tuğkan(@Elraen) Abinin çok işi varsa keşke güvenilir bi ortak bulup ona yetki verse.

Ekli dosyalar

• IMG_20220630_100717.jpg
    IMG_20220630_100717.jpg
    20.4 KB · Görüntüleme: 6

Kremants

Yumurta
Üye
Normalde hic beslemem dedigim bir canlıdır kendisi ama çok heveslendim bu yüzden onerdigin instagram hesabindan bende bir tane almayi düşünüyorum

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Bunların kabuğu da mı büyüyor?
Tabi ki, kaplumbağa gibi düşünebilirsiniz.

@Mertali ikinci hesap açmanı önermiyorum şahsen. Sen iste yeter, mesajların birleşmemesi için yardımcı olurum. Forum ile ilgili düzenlemeler yapılınca - @Elraen'in inisiyatifine bağlı tabi- uzaklaştırılmanı istemem. 😃
Bu arada sukulentleri Gary hiç yemedi mi, nasıl gelişiyorlar o kadar nemli alanda? Ayrıca sukulentin yapısı nasıl bilgim yok ama yerse kötü etkileri olmaz umarım.

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Tabi ki, kaplumbağa gibi düşünebilirsiniz.

@Mertali ikinci hesap açmanı önermiyorum şahsen. Sen iste yeter, mesajların birleşmemesi için yardımcı olurum. Forum ile ilgili düzenlemeler yapılınca - @Elraen'in inisiyatifine bağlı tabi- uzaklaştırılmanı istemem. 😃
Bu arada sukulentleri Gary hiç yemedi mi, nasıl gelişiyorlar o kadar nemli alanda? Ayrıca sukulentin yapısı nasıl bilgim yok ama yerse kötü etkileri olmaz umarım.
Hahaha :D Umarım bağışlarlar, açtım bile ama sadece oto. birleşmeyi önlemek için kullancağım bir de işte yedek hesap niyetine. Hayır hiç yediğini görmedim arada sukulentlerin üstüne fısfıs sıktığımda oraya gidip dinleniyor, serin geliyor sanırım kaldığı ortam ara ara 27-28leri görüyor. Şu anlık gelişiminde ve sağlığında sıkıntı olmadı. Sürekli şu problem hakkında aklıma yeni bir şey geliyor. Aslında nasıl youtuberlar bildirimleri açın bildirim gitmiyor yoksa dediği gibi aslında bu olay. Ya da günlük forumuna ayrı bir son mesajlar yapıp oraya da sadece konu sahiplerinin mesaj bildirimi düşse de olabilir. Bu şekilde son mesajlar kısmında sürekli olarak insanların günlüğü olmaz, normal soru soranların mesajları altta kalmaz. Ben böyle fikirlerimi dağınık dağını yazıyorum fakat beni destekleyen varsa tüm fikirleri bir mesaj altında toplayıp öneri ve şikayetlerde yeni bir konu açabilir bence.

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Hahaha :D Umarım bağışlarlar, açtım bile ama sadece oto. birleşmeyi önlemek için kullancağım bir de işte yedek hesap niyetine. Hayır hiç yediğini görmedim arada sukulentlerin üstüne fısfıs sıktığımda oraya gidip dinleniyor, serin geliyor sanırım kaldığı ortam ara ara 27-28leri görüyor. Şu anlık gelişiminde ve sağlığında sıkıntı olmadı. Sürekli şu problem hakkında aklıma yeni bir şey geliyor. Aslında nasıl youtuberlar bildirimleri açın bildirim gitmiyor yoksa dediği gibi aslında bu olay. Ya da günlük forumuna ayrı bir son mesajlar yapıp oraya da sadece konu sahiplerinin mesaj bildirimi düşse de olabilir. Bu şekilde son mesajlar kısmında sürekli olarak insanların günlüğü olmaz, normal soru soranların mesajları altta kalmaz. Ben böyle fikirlerimi dağınık dağını yazıyorum fakat beni destekleyen varsa tüm fikirleri bir mesaj altında toplayıp öneri ve şikayetlerde yeni bir konu açabilir bence.
Dediklerine katılıyorum ama şu sıralar öneri ve şikayet konusu açmanın pek bir faydası yok zaten. Mevcut konu forumla ilgilenildiğinde yeterli olur veya o zaman yine bir öneride bulunuruz.

Bir de madem bir hafta boyunca pek çeşitli yiyecek tüketemeyecek, gitmeden önce elinde varsa havuç verebilirsin. Salatalık ve marul besleyicilikten ziyade oldukça su içeriyor. Tabi onun için çok da bir anlam ifade etmiyor, önüne geleni yer ama yine de öneririm. Beslenmede çeşitlilik önemli. 😃

berk22

Yumurta
Üye
Güncelleme 30/06/2022:

Ekli dosyayı görüntüle 11242 Baya denecek kadar büyüdü mü bilemedim ama büyüme ve gelişme var, kabuğu hafif koyulaştı ve sertleşti. Bahçe salyangozlarını da geri bıraktım çünkü tam istediğim gibi gözlemleyemedim, kendilerini kapattılar, en ufak harekette saklanıyorlardı.
Nereden aldınız?

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Nereden aldınız?
dostum yanlış anlama da bu böyle olmaz, kaç tane yerde ben belirttim nereden aldığımı ve nereden almanızı önerdiğimi. Hadi diyelim onları görmedin, şu an yazmış olduğun günlüğümün üst mesajlarında bile var. Ki bir canlı alırken her şeyini araştırmalısın. Bak ben messor koloni alacağım 1 aydır her detayını araştırıyorum, olabildiğince herkesin günlüğünü okuyorum, açılan konuları okuyorum ve hala da zamanı var araştırmaya devam diyorum. Yukarı mesajlara bakarak öğrenebilirsin nereden aldığımı ve nereden almanı tavsiye ettiğimi, sağlıklı hobiler

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Güncelleme 16/07/2022:
Tekrardan merhaba, bende sizler gibi Gary'i 1 haftadır görmüyordum, en son yaptığım güncelleme ile şehir dışına çıktım fakat çıkmaz olaydım. Durum bu olmuş:(
IMG_20220716_195418.jpg
Yani ben yaptım siz yapmayın, ne yapın ne edin yanınızda götürün ya da birine emanet edin. Allah'tan Gary sağlam, ölmemiş, zorluklara dayanmış. İçerdeki nem de iyiydi fakat yiyecekler çürümüş ve suyunu salmış. Her neyse tabi bu sahneyi görünce içindeki her şeyi boşalttım. Güzelce her şeyi yıkadım. Sukulentler maalesef ölmüş susuzluktan onları attım, belki ileride başka şeyler eklerim.
Torfu da güneşin altında bir güzel havalandırarak kuruttum, şu ana kadar değiştirmedim, değiştirmeyi de sık sık yapmayı düşünmüyorum çünkü zaten dışkılar üstte oluyor peçeteyle alıyorum, torfu havalandırıyorum iş bitiyor.
IMG_20220716_172415.jpg
Son halide bu şekilde;IMG_20220716_195337.jpg
IMG_20220716_174333.jpg
Yemeği de artık gün aşırı vereceğim, forumdan bir arkadaş söylemişti, hem de bağırsakları iyice temizlenmiş olur.
Aha bu da DEV afrika salyangozu Gary;
IMG_20220716_195350.jpg

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye