-Dev Afrika Salyangozu Bakım Rehberi-

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
-Dev Afrika Salyangozu-
-Achatina fulica-

Dev Afrika Salyangozu ( Fulica Albino ) 1 Adet nohut boyu
Dev Afrika Salyangozu ( Achatina Fulica ) 1 Adet Erik Boyunda
Herkese selam, Belki rehber girişimi pek doğru olmaz sonuçta 15 gündür besliyorum ama bunu yapın şunu yapından ziyade ben bunu yaptım şu oldu gibi ya da araştırma sürecinde öğrendiklerimden sizlere aktarmak istiyorum. Günlüğüme bakmak isteyen varsa da buraya tıklayarak ulaşabilir.

Yaşam Süresi: 10 yıla kadar yaşandığı görülmüş fakat ortalama 6-7 yıl.

Yaşam Alanı: Boyunun 3-4 katı bir saklama kabı, akvaryum, pleksi bir teraryum yeterli olacaktır. Tabanda 5-10 cm cocopeat kullanmanızı öneririm. Talaş kullananda gördüm ama denemedim. Toprak vb. gibi şeyler çamurlaşıyor(ki hiç hoşlanmıyorlar), Verilen sebze meyveleri koymak için bir kap, daha temiz oluyor hem de dışkılamayı oraya yapıyorlar. Çok fazla nem istediklerinden dolayıda havalandırma delikleri az miktarda olursa kontrolü daha kolay olur. Tercihe göre araştırılıp canlı bitkilerde koyulabilir, ben sukulent koydum şu anlık ikiside sağlıklı ve yemedi de.

Beslenme: Asit içermeyen her türlü sebze-meyve ve kalsiyum ihtiyacı için kalamar kemiği, yumurta kabuğu ya da kalsiyum tozu. süt ve et ürünleri kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Üreme: Hermafroditler, yani çift cinsiyetli. 10 aylık olduklarında çiftleşebilir duruma geliyorlar ve 2 canlıyı bir araya koymanız yetiyor. Tek seferde 50-1500 yumurta bırakabiliyorlar. Kontrollü üretim çok önemli çünkü doğaya salmak ekosisteme zararlı. Fazlasını dondurucuda imha edebilirsiniz. Kendilerinin sperm tutabilme yetenekleride olduğundan yumurtladıktan sonra ayırsanız bile tekrar yumurtlayabilirler.

Fiziksel Özellikleri: 2 çeşit rengi var albino ve bekicot, resimleri üst tarafta var. boy olarak ise doğada 20 santimetreye kadar çıkıyormuş ama esaret altında 15 cm, kabuk çapı ise 6 cm. ilk altı ay çok hızlı büyüyorlar, 10 aylıkken ise erişkinliğe ulaşıyorlar.

Edindiğim Tecrübeler: Çok tüketiyor, çok dışkılıyor, çok hızlı büyüyor, çok meraklılar ve çok sosyaller. Elime aldığımda kafamı nereye çevirirsem bana doğru dönüyor ve asla korkma gibi bir eğilimleri yok. Yavruyken kabukları çok hassas dikkat edilmeli. Son olarak da favori yiyecek seçiyorlar.

FurkanYüksel

Yumurta
Üye
knk sukulent okadar nemli alanda ölür gider çıkar bence çabuk bide tam belirtmemişsin şunlarıda ben yazayım
yiyemeyecekleri\sevmeyecekleri yiyecekler:soğan,sarımsak,portakal,limon,mandalina,greyfurt,acıbesinler et,süt ürünleri,ekşi şeyler,tuz\tuzlu besinler
5 cm torf gayet yeterli daha fazla koymaya gerek yok ama isteğe bağlı koyulabilir ayrıca 2 günde bir bslemek en sağlıklısı iyi hobiler

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
Teşekkür ederim ek bilgiler için. Torf olayıda daha bunu tecrübe edemeyeceğim için yazılı kaynaklardan almıştım, bu boyuyla bile kabuk boyu kadar torfun altına giriyor, büyüdüğünde de kabuk yüksekliği 4-5 cmyi bulur diye düşünürsek bence yine 7-8cm hem kendini gömmesi için hemde nem tutması için daha iyi olur diye düşünüyorum. Sukulent evet nemi sevmiyorlar fakat. Kullandığım sukulent türünü ben geçen sene saksıdan alıp bahçemdeki saksının içine dikmiştim. Diktiğim yerinde suyu eksik olmaz direkt çeşmenin altı olduğu için. Burda çoğaldıysa burda da yaşar diye düşünerek koydum. Bakalım çürüme olursa çıkartırım. Zaten deney gibi olsun diye koydum. Yer mi yemez mi diye ona görede başka bitkiler koymayı düşünüyorum.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

knk sukulent okadar nemli alanda ölür gider çıkar bence çabuk bide tam belirtmemişsin şunlarıda ben yazayım
yiyemeyecekleri\sevmeyecekleri yiyecekler:soğan,sarımsak,portakal,limon,mandalina,greyfurt,acıbesinler et,süt ürünleri,ekşi şeyler,tuz\tuzlu besinler
5 cm torf gayet yeterli daha fazla koymaya gerek yok ama isteğe bağlı koyulabilir ayrıca 2 günde bir bslemek en sağlıklısı iyi hobiler
Teşekkür ederim ek bilgiler için. Torf olayıda daha bunu tecrübe edemeyeceğim için yazılı kaynaklardan almıştım, bu boyuyla bile kabuk boyu kadar torfun altına giriyor, büyüdüğünde de kabuk yüksekliği 4-5 cmyi bulur diye düşünürsek bence yine 7-8cm hem kendini gömmesi için hemde nem tutması için daha iyi olur diye düşünüyorum. Sukulent evet nemi sevmiyorlar fakat. Kullandığım sukulent türünü ben geçen sene saksıdan alıp bahçemdeki saksının içine dikmiştim. Diktiğim yerinde suyu eksik olmaz direkt çeşmenin altı olduğu için. Burda çoğaldıysa burda da yaşar diye düşünerek koydum. Bakalım çürüme olursa çıkartırım. Zaten deney gibi olsun diye koydum. Yer mi yemez mi diye ona görede başka bitkiler koymayı düşünüyorum.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Beslenme kısmında da asitsiz meyveler ve sebzeler yazmışsın. Asitsiz meyve sebze yoktur. Düşük seviyeli alkali besinler olarak geçer onlarda. Badem,dolmalık biber,lahana,pırasa,elma,avakado vs.

FurkanYüksel

Yumurta
Üye
Beslenme kısmında da asitsiz meyveler ve sebzeler yazmışsın. Asitsiz meyve sebze yoktur. Düşük seviyeli alkali besinler olarak geçer onlarda. Badem,dolmalık biber,lahana,pırasa,elma,avakado vs.
acı olmayan kapya biberi, kırmızı elma veriliyor ama hocam?

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ben elma veya biber verilmiyor demedim. Zaten oraya yazmışım. Düşük seviyeli alkali besinler diye

theardaa42

Yumurta
Üye
Herkese Merhabalar Bende Yaklaşık 3 4 aydır besliyorum bu arkadaşı ve maruldan başka birşey yemiyor sevmedi en iştahlı tükettiği şey marul ve kalamar kemiğine bayılıyor kalamar kemiği verilmemesi öneriliyor ama ben veriyorum şuanda ise kabuğu gayet sağlam kaya gibi onun haricinde orkide torfu kullanıyorum ondan da gayet memnun altına giriyor çıkıyor geziyor ve arada bir bi kabın içerisine su koyup içine koyuyorum sanki banyo yapar gibi keyifli bir şekilde suyun içine girip çıkıp gezine biliyor tabiki suyu az miktarda koyuyorum et yedikkerini bilmiyordum geçen gün tırtıl attım yanına beraber yaşasınlar diye aradan 5 dakika geçti bi baktım tırtılı yakalamış yiyor gayet cıtır cıtır afiyetle yedi benim şuanlık bi problemim yok gayet de memnunum kendisiyle yaşamaktan ama alacaklara şimdiden şunu söyleyeyim dışardan bakan insanlar size ruh hastası piskopat böyle birşey beslenirmi diyebilir onlara aldırış etmeden devam etmenizi dilerim hayırlı hobiler 😊

Ekli dosyalar

• IMG_20231226_223148.jpg
    IMG_20231226_223148.jpg
    24.9 KB · Görüntüleme: 21

tugbaa

Yumurta
Üye
-Dev Afrika Salyangozu-
-Achatina fulica-

Dev Afrika Salyangozu ( Fulica Albino ) 1 Adet nohut boyu
Dev Afrika Salyangozu ( Achatina Fulica ) 1 Adet Erik Boyunda
Herkese selam, Belki rehber girişimi pek doğru olmaz sonuçta 15 gündür besliyorum ama bunu yapın şunu yapından ziyade ben bunu yaptım şu oldu gibi ya da araştırma sürecinde öğrendiklerimden sizlere aktarmak istiyorum. Günlüğüme bakmak isteyen varsa da buraya tıklayarak ulaşabilir.

Yaşam Süresi: 10 yıla kadar yaşandığı görülmüş fakat ortalama 6-7 yıl.

Yaşam Alanı: Boyunun 3-4 katı bir saklama kabı, akvaryum, pleksi bir teraryum yeterli olacaktır. Tabanda 5-10 cm cocopeat kullanmanızı öneririm. Talaş kullananda gördüm ama denemedim. Toprak vb. gibi şeyler çamurlaşıyor(ki hiç hoşlanmıyorlar), Verilen sebze meyveleri koymak için bir kap, daha temiz oluyor hem de dışkılamayı oraya yapıyorlar. Çok fazla nem istediklerinden dolayıda havalandırma delikleri az miktarda olursa kontrolü daha kolay olur. Tercihe göre araştırılıp canlı bitkilerde koyulabilir, ben sukulent koydum şu anlık ikiside sağlıklı ve yemedi de.

Beslenme: Asit içermeyen her türlü sebze-meyve ve kalsiyum ihtiyacı için kalamar kemiği, yumurta kabuğu ya da kalsiyum tozu. süt ve et ürünleri kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Üreme: Hermafroditler, yani çift cinsiyetli. 10 aylık olduklarında çiftleşebilir duruma geliyorlar ve 2 canlıyı bir araya koymanız yetiyor. Tek seferde 50-1500 yumurta bırakabiliyorlar. Kontrollü üretim çok önemli çünkü doğaya salmak ekosisteme zararlı. Fazlasını dondurucuda imha edebilirsiniz. Kendilerinin sperm tutabilme yetenekleride olduğundan yumurtladıktan sonra ayırsanız bile tekrar yumurtlayabilirler.

Fiziksel Özellikleri: 2 çeşit rengi var albino ve bekicot, resimleri üst tarafta var. boy olarak ise doğada 20 santimetreye kadar çıkıyormuş ama esaret altında 15 cm, kabuk çapı ise 6 cm. ilk altı ay çok hızlı büyüyorlar, 10 aylıkken ise erişkinliğe ulaşıyorlar.

Edindiğim Tecrübeler: Çok tüketiyor, çok dışkılıyor, çok hızlı büyüyor, çok meraklılar ve çok sosyaller. Elime aldığımda kafamı nereye çevirirsem bana doğru dönüyor ve asla korkma gibi bir eğilimleri yok. Yavruyken kabukları çok hassas dikkat edilmeli. Son olarak da favori yiyecek seçiyorlar.
yanina arkadas ister mi bu hayvan sanki uzgun gibi tek basina topraga gomulup duruyo geldiginden beri yemekte yemedi daha 2 saat oldu da uzuldum tek olunca bizim hemseriydi satici hediye gonderiyim bir tane dedi kabul etmedim devamli yumurtlar diye

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
yanina arkadas ister mi bu hayvan sanki uzgun gibi tek basina topraga gomulup duruyo geldiginden beri yemekte yemedi daha 2 saat oldu da uzuldum tek olunca bizim hemseriydi satici hediye gonderiyim bir tane dedi kabul etmedim devamli yumurtlar diye
ortalama 8-10 aylıkken üreyebiliyorlar, isterseniz yanına alabilirsiniz bir tane daha bir kaç ay sonra çıkarırsınız. Ama genel doğal yaşamlarında da öyleler, ye iç uyu. Yanına bir tane daha alsanız da bir şey değişmez. Arada elinize alıp gezdirebilirsiniz. Yemek de yer bir süre sonra.

F9rkan

Yumurta
Üye
Hayır yalnız kalmaları veya sosyal olmaları pek birşey değiştirmiyor

tugbaa

Yumurta
Üye
arkadaslar bi sey daha sorcam ufak tefek seyleri ogrendim de bu hayvanijn hasta oldugunu nasil anlicam kaloriferin yanina koyuyodum normalde ama yaz geldi kapadik o sicak seviyo ya ondan mi hic cikmiyo acaba uyuyo hep uyandiriyorum yemek yiyo ki cok az sonra bi bakiyorum yine topraga gommus kendini bi de hayvan beyaz ya alt taraflari sarardi bayadir var biri topraktan dedi ama topragi degistirdim hala ayni

muhammedberk

Yumurta
Üye
20240418_013354.jpgarkadaslar bi sey daha sorcam ufak tefek seyleri ogrendim de bu hayvanijn hasta oldugunu nasil anlicam kaloriferin yanina koyuyodum normalde ama yaz geldi kapadik o sicak seviyo ya ondan mi hic cikmiyo acaba uyuyo hep uyandiriyorum yemek yiyo ki cok az sonra bi bakiyorum yine topraga gommus kendini bi de hayvan beyaz ya alt taraflari sarardi bayadir var biri topraktan dedi ama topragi degistirdim hala ayni
Benimkilerde sabah uyuyorlar hata gecede uyuyorlar şu sıkıp yemek yiyip uyuyorlar diyebilirim albino degiler ama sararmışlık bendede oldu pek sıkıntı göremedim20240418_013347.jpg
20240418_013244-jpg.34804

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
arkadaslar bi sey daha sorcam ufak tefek seyleri ogrendim de bu hayvanijn hasta oldugunu nasil anlicam kaloriferin yanina koyuyodum normalde ama yaz geldi kapadik o sicak seviyo ya ondan mi hic cikmiyo acaba uyuyo hep uyandiriyorum yemek yiyo ki cok az sonra bi bakiyorum yine topraga gommus kendini bi de hayvan beyaz ya alt taraflari sarardi bayadir var biri topraktan dedi ama topragi degistirdim hala ayni
Devamlı kapalı olup saklanmaları normal. Hiç hasta salyangoza denk gelmedim, bu sebeple bende bilmiyorum nasıl anlaşılır. Altının sarılaşması da gayet normal. Toprak olarak ne kullanıyorsunuz? En sağlıklısı hindistan cevizi torfu, aklınızda bulunsun.

tugbaa

Yumurta
Üye
evet hindistan cevizi torfu kullaniyorum 2 aydir ama sevmiyo

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
benimkinin kakasi hep siyah ne guzel seninki yemyesil yapmis
Dev afrika salyangozları ne yerse o renk dışkılar. Yüksek ihtimal torf yediği için siyah dışkılıyor. Ne sıklıkla besliyorsunuz? Her gün veya gün aşırı besleme yapmanız en doğrusu olur. Bu şekilde yapmanıza ve canlının verdiğiniz besinleri yediğinden emin olmanıza rağmen siyah dışkılıyorsa sebebini bilmiyorum maalesef. Torfun fotoğrafını atar mısınız? Varsa paketin resmi de olur.

tugbaa

Yumurta
Üye
her akşam taze sebze veriyorum ben de torfu yiyo diye düşünmüştüm hindistan cevizi torfu kullanıyorum değiştiriyim mi

Mertali

Akvaryum Moderasyon
Üye
her akşam taze sebze veriyorum ben de torfu yiyo diye düşünmüştüm hindistan cevizi torfu kullanıyorum değiştiriyim mi
Gübresiz vs. olmadığından eminseniz değiştirmeyin.