Denizlide ilginç tür

aatom_karinca

Pupa
Üye
az önce dolaşırken bir karınca ilgimi çekti elime aldım dikkatlice inceledikten sonra formica rufa olduğunu anladım ve kraliçe karınca olması benim için bir avantajdı, hemen aldım ve eve koştum şuan test tüpünde bakım rehberini ve püf noktalarını söylermisiniz

Bulut_Mercan

Asker
Üye
Genel olarak bakımı diğerleriyle aynı ancak stres seviyelerine ve havalandırmaya özellikle dikkat etmen gerekir.

Argentavis

Kraliçe
Moderatör
Yardımsever
Üye
Formica rufa olduğunu çıplak gözle tespit etmeniz mümkün değil diye biliyorum ama Formica olduğuna karar verebilirsiniz elbette. Güzel bir görsel ekleyebilirseniz cins/tür tespiti yapabilen arkadaşlarımız yapacaktır mutlaka.

@Bulut_Mercan'ın dediği gibi stres anında salgıladıkları asitten dolayı test tüpünde bakımları zor oluyor. Ne yazık ki oldukça da kolay strese giren bir cins. Eğer daha önce karınca tecrübeniz olmadıysa salmanızı tavsiye ederim.

aatom_karinca

Pupa
Üye
Formica rufa olduğunu çıplak gözle tespit etmeniz mümkün değil diye biliyorum ama Formica olduğuna karar verebilirsiniz elbette. Güzel bir görsel ekleyebilirseniz cins/tür tespiti yapabilen arkadaşlarımız yapacaktır mutlaka.

@Bulut_Mercan'ın dediği gibi stres anında salgıladıkları asitten dolayı test tüpünde bakımları zor oluyor. Ne yazık ki oldukça da kolay strese giren bir cins. Eğer daha önce karınca tecrübeniz olmadıysa salmanızı tavsiye ederim.
uzun süredir karınca besliyorum

Yetkin

Nanitik
Üye
gerçekten formica rufa ise eğer parazitik bir tür bsşka formica sp. ve ya rufaların yuvalarında girip koloni kuruyor bu yüzden salmanız en iyisi olur normal formicalar gibi bakılmaz

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Formica rufa olduğunu kraliçe üzerinden tespit etmek pek mümkün değil, tür tespiti işçilerden yapılır. Kaldı ki uçuş dönemlerinde bile değiliz. Muhtemelen Formica değildir o.

aatom_karinca

Pupa
Üye
eve getirirken test tüpüm yoktu elime alarak getirdim bu fotoğraflarıda test tüpüne koymadan önce çekmiştim bide siz bakın türüne

Ekli dosyalar

• 20220403_153236 - Kopya (2).jpg
    20220403_153236 - Kopya (2).jpg
    26.8 KB · Görüntüleme: 32
  • 20220403_153323 - Kopya (2).jpg
    20220403_153323 - Kopya (2).jpg
    42.1 KB · Görüntüleme: 32

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Camponotus(altcins: tanaemyrmex) cf. Sanctus

Bulut_Mercan

Asker
Üye
componotus olabileceğini düşündüm ama boyutu farklıydı
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

kendime güldüm
Ben formicalar ile camponotusları gözlerinden ayırt ediyorum. Formicaların gözleri kafalarına göre daha büyük oluyor.
Formicaların renkleri de daha kızılımsı oluyor.

FerhatDumann

Larva
Üye
az önce dolaşırken bir karınca ilgimi çekti elime aldım dikkatlice inceledikten sonra formica rufa olduğunu anladım ve kraliçe karınca olması benim için bir avantajdı, hemen aldım ve eve koştum şuan test tüpünde bakım rehberini ve püf noktalarını söylermisiniz
Bende aramaktayim Denizli ve Antalya da sürekli eğer bulursan fazla olursa iletişime geçersen sevinirim 🙏🏻