Çıyan Beslemek İstiyorum

kanzusY

Yumurta
Üye
Çiyanı nasıl bulacağım hakkında az çok bilgi sahibiyim daha önce 3 haftalığına "murinus" bakmıştım onun dışında bu tarz hayvanlar hakkında deneyimim yok. Yavru bir çiyan beslemek istiyorum sling bulursam ne ile besleyebilirim, ne sıklıkla beslemeliyim, aç olduğunu nasıl anlarım? Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Bir de hukuki boyutu nedir? Şimdiden teşekkürler...

Vedad

Nanitik
Üye
Çiyanı nasıl bulacağım hakkında az çok bilgi sahibiyim daha önce 3 haftalığına "murinus" bakmıştım onun dışında bu tarz hayvanlar hakkında deneyimim yok. Yavru bir çiyan beslemek istiyorum sling bulursam ne ile besleyebilirim, ne sıklıkla beslemeliyim, aç olduğunu nasıl anlarım? Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. Bir de hukuki boyutu nedir? Şimdiden teşekkürler...
ormanlık bir alanda nemli kayaların altına bakarsanız bulma ihtimaliniz var. Doğada böcek, örümcek tarzı besinleri tükettiklerini duymuştum. Diğer sorular hakkında bir bilgim yok. Bilen biri elbet yazar.

kanzusY

Yumurta
Üye
ormanlık bir alanda nemli kayaların altına bakarsanız bulma ihtimaliniz var. Doğada böcek, örümcek tarzı besinleri tükettiklerini duymuştum. Diğer sorular hakkında bir bilgim yok. Bilen biri elbet yazar.
çok teşekkürler cevap için :)

Mantis_

Majör
Deneyimli Hobici
Üye
Yasal durumu doğadan alınan her canlıda olduğu gibi yasadışıdır. Yavru çiyanlari boyutuna uygun her türlü canlı yem ile besleyebilirsin. Besleme sıklığı sana kalmış hayvan belirli bi süreden sonra yem kabul etmiyor zaten.

enesxx

Yumurta
Üye
Benimde bilgim yok çok fazla ama ne kadar biliyorsam anlatıyım.Öncelikle zehirleri türlerine göre değişir. Halk arasında sarı çiyanlar daha zehirli oluyor diye bir şeyler konuşuluyor abi diyeyim ben çünkü 12yaşındayım.Bende geçen sene bu hobiye başladım.Yasadısıdır zaten Türkiye'de sürüngen beslemek yasak ama üretimini yapmadıktan sonra bir şey olmaz zaten yasalara baksaydık bu hobi olmazdı.Beslenme un kurdu yla besleyenilirsin.Diye biliyorum.

kanzusY

Yumurta
Üye
Yasal durumu doğadan alınan her canlıda olduğu gibi yasadışıdır. Yavru çiyanlari boyutuna uygun her türlü canlı yem ile besleyebilirsin. Besleme sıklığı sana kalmış hayvan belirli bi süreden sonra yem kabul etmiyor zaten.
esaret sebebiyle mi?

xqewz

Larva
Üye
Akdeniz de yaşıyorsanız kaya altları, yağmur sonrası nemli kalmış tahta altlarında yarım saat arasanız bulabilirsiniz.

kanzusY

Yumurta
Üye
Evet, doğal hayatından canlıları devletten izinsiz bir şekilde alıkoymak yasaktır.
yem kabul etmemesi hakkında sormuştum açıklayıcı sormamışım. pardon

Akdeniz de yaşıyorsanız kaya altları, yağmur sonrası nemli kalmış tahta altlarında yarım saat arasanız bulabilirsiniz.
Marmara'dayım bugün ufak bir aramayla 20 dakikada buldum fakat taşıma kabım olmadığından alamadım.

Mantis_

Majör
Deneyimli Hobici
Üye
Yem kabul etmemesinden kastım yeteri kadar beslendiğinde oluyor bu durum. Genellikle iştahlı canlılar olmalarına rağmen(türe göre değişiyor) cok beslendiği takdirde bir süre yemek yememesi normaldir. Doğadan alındığında doğru bir teraryum kurulumu ile genel olarak yem kabul ederler.

Dennis

Yumurta
Üye
Size ve diğer sling çiyan sehiplerine önerim vericeğiniz yemi kabul etmemesinin en büyük nedeni korkak olmaları ve avlanma iç güdüsünün tam gelişmemiş olması. Bu zorlukların üstesinden gelmenin en kolay yolu yeminizi yenmesinde kolaylık sağlamak YANİ un kurdunuz varsa 2 ye bölerek verebilirsiniz ve 100 de 100 emin olabilirsiniz ki eğer aç ise yiyecektir aynı şekildeki diğer küçük yemleri yine ezerek verebilirsiniz.

Annelerinin yediği avdan geriye kalanları yemeye yatkınlar bu yüzden canlı olan yemleri kabul etmemesi oldukça normal

Tüm bunların yanında sling çiyanınız yem kabul etmiyorsa zorlamayın. Bırakın yuvası da yatıyorsa yatsın çünkü aç olduğunda emin olun, yatıp yemeğin gelmesini beklemicek, yatığı yerden çıkıp av arayacaktır ya da evinin üstüne yatıcaktır misal olarak o zmn yemi yakınlarına nazikçe bırakın kolay yemi reddetmezler

Her şey bi yana çiyanlar açlıktan kolay ölecek canlılar değil bi çok böcek de olduğu gibi açlıktan ölmeleri çok nadir. Benim kendime ait 3 4 çiyanım var aynı zamanda bir sürü sling çiyanımda var yıllardır çiyan hobisiyle ilgilenirim ve 3 aydır baktığım bu çiyanların arasından tek bir çiyan ölmedi daha önce baktığım çiyanları da yedirip şişirip doğa ya geri saldım, bu tecrübeme dayanarak söylüyorum ki açlıktan ölene kadar susuzluk ve kuruluktan 100 lerce defa ölür her zaman nem oranını yüksek tutun ve fazla soğuktan sakının bunun dışında çiyan beslemek isteyenlere basitçe söyleyebilirim ki beslemesi çok kolay hayvanlar bence