Çıyan Besleme Şekli

Burak23

Yumurta
Üye
Merhaba. Çıyanlarıma hem un kurdu hem de lobster ile 2 günde 1 besleme yapıyorum ama teraryumlarına yem atınca yemiyolar. Ben de onları içinde torf olmayan ayrı bir kaba alıp orada beslemesini yapıp geri teraryumlarına koyuyorum. Böyle yapmamda bir sıkıntı olur mu, devam edeyim mi böyle beslemeye?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çözüm
1.si daha derin bir torf toprağı koymalısın.
2.si saklanma alanı sağlayacak herhangi bir sahte yaprak, kuru yaprak, cocopeat ya da daha yüzeysel bir taş koymalısın.(yt da örnekleri var inceleyebilirsin.)
3.sü ve en önemlisi nem oranını ve oksijen seviyesini dengede tutacak küf ve mantar oluşumunu engelleyecek havalandırma sistemi şart!!
Madem kaya çiyanı saliyorum o zaman doğaya.

Dennis

Yumurta
Üye

Dennis

Yumurta
Üye
Çok teşekkür ederim. Elimde ki unkurtlarinin hepsi pupa ve böcek oldu onlardan yeni kurtlar çıkıp yemlik boya gelmeleri biraz zaman alacaktır. Lobsterlar ise bitti, kalmadi elimde. Yeni yem siparişini yaklaşık 1 ay sonra verebilirim şehir dışına çıkma işleri olacağı için. Şuanda Tavuk ve Un kurdu böceği harici başka ne verebilirim. (Un kurdu böceğini fazla harcamak istemiyorum üretebilmek adına) birde 3 günde 1 besleme yapıyorum uygunmudur ?
[örümcek, arı, sinek, tartara, unkurdu, akrep, morio, çekirge, kurbağa, solucan, kertenkele, salyangoz, tavuk parçası)
eğer beslediğiniz çiyan saklanmak yerine geziniyorsa (yani av arıyordur) besleme zamanı gelmiştir ama lithobius (kaya çiyanı) avlanma davranışı göstermeyebilir, doğrudan ölü ya da leş olan canlıları yemeyi tercih ederler.(çöpçü gibi)

Dennis

Yumurta
Üye
2.si saklanma alanı sağlayacak herhangi bir sahte yaprak, kuru yaprak, cocopeat ya da daha yüzeysel bir taş koymalısın.(yt da örnekleri var inceleyebilirsin.)
3.sü ve en önemlisi nem oranını ve oksijen seviyesini dengede tutacak küf ve mantar oluşumunu engelleyecek havalandırma sistemi şart!!

Burak23

Yumurta
Üye
eğer beslediğiniz çiyan saklanmak yerine geziniyorsa (yani av arıyordur) besleme zamanı gelmiştir ama lithobius (kaya çiyanı) avlanma davranışı göstermeyebilir, doğrudan ölü ya da leş olan canlıları yemeyi tercih ederler.(çöpçü gibi)
4 adet scolopendra cingulata cinsi ciyanim var şuana kadar hep un kurdu ve lobster ile besledim. Başlarda Teraryumlarinda yem yemiyorlardi ayrı bı kapta besleyip geri Teraryumlarina koyuyordum. Ama son zamanlarda Teraryumda yemeye alıştılar. torfun ve koyduğum kayaların altında duruyorlar ve torfun üzerine kapı gibi delikler açıyorlar. Besleme yapmadan önce ciyanin ne tarafta olduğuna bakıp yakın olduğu delikten yemi bırakıyorum ve direkt olarak saldırıp yiyorlar.

Burak23

Yumurta
Üye
Madem kaya çiyanı saliyorum o zaman doğaya.

Çözüm

Burak23

Yumurta
Üye
Bu yazdıklarınız içinde şuanlik sadece tavuk ve ayriyetten kıyma verebilirim canlı yem sipariş edene kadar bide arada un kurdu böceği verebilirim. 1 ay böyle beslesem sonra tekrardan lobster siparişi versem idare edebilirlermi 1 ay boyunca

Dennis

Yumurta
Üye
Bu yazdıklarınız içinde şuanlik sadece tavuk ve ayriyetten kıyma verebilirim canlı yem sipariş edene kadar bide arada un kurdu böceği verebilirim. 1 ay böyle beslesem sonra tekrardan lobster siparişi versem idare edebilirlermi 1 ay boyunca
hangi çiyan için soruyorsun

Dennis

Yumurta
Üye
4 adet scolopendra cingulata için. Diğer kaya çiyanını saldım şimdi
sabah saati yakalayabileceğin kara sinek, çekirge, ağustos böceği, cırcır böceği, tavuk parçası, balık parçası verebilirsin. Akşam ise Chrysoperla carnea, sivrisinek( küçük gelir ama yine de yer), güve gibi canlıları yem edebilirsin ama türlerini bilmediğin ve sağlık durumunu bilmediğin yemler çiyanlarına böcek ilacı gibi toksit zehir bulaştırabilir ve ölmesine neden olabilir. İki haftada bir yetişkin bir çiyanı beslemek yeterli olacaktır.

Dennis

Yumurta
Üye
yeryüzünde bir çiyanın hayatı boyunca yiyip yiyebileceği her şeyi yazdım. yeterli yemin yoksa çiyanların birkaçını salmanı öneririm.(doğada yemini bulur)

0959kedi

Pupa
Üye
original.jpeg
original.jpeg

@Dennis hocam bu S. cingulata doğru mu?