Cinsi Nedir?

Bulut_Mercan

Kraliçe Karınca
Üye
Genelde palp şekli ve boyutundan cinsiyet ayrımı yapıyoruz. Bu cinste erkek dişi arasında başka farklar olabilir.

Bulut_Mercan

Kraliçe Karınca
Üye
Araneus diadematus Dişisi
220px-Araneus_diadematus_MHNT_Femelle_Fronton.jpg
Araneus diadematus Erkeği
220px-Araneus_diadematus._Male_-_Flickr_-_gailhampshire_(1).jpg
Genel olarak farklılıklar var ama en belirgini bence palp boyutu.
Fotoğraflar wikipedidan.

Umudu

Pupa
Üye

Bulut_Mercan

Kraliçe Karınca
Üye
evet ben de palp boyutundan ayırt ediyorum ancak konudaki fotoğrafta palp boyutu çok gözükmediği için başka yolları var mı diye merak ettiğimden öğrenmek için sordum.
Evet fotoğrafta palp pek gözükmüyor. En iyisi biz işin uzmanına danışalım @Argentavis hocam cinsiyet ayrımını nasıl yaptınız?

Argentavis

Kraliçe Karınca
Eklem Bacaklı Moderasyon
Yardımsever
Üye
Evet fotoğrafta palp pek gözükmüyor. En iyisi biz işin uzmanına danışalım @Argentavis hocam cinsiyet ayrımını nasıl yaptınız?
Öncelikle uzman olmadığımı belirteyim. Ben de sadece ilgi alanım olduğu için bir süredir araştırıyorum. Sadece bir hobi benim için.

Bildiğim kadarıyla Araneidlerin birçoğunda (belki de tümünü kapsıyordur) "eşeysel dimorfizm" görülüyor. Yani erkek ve dişi bireyler görünüş olarak ayırt edilebilir (boyut farkı, renk farkı vs.).

Görseldeki canlının abdomeni bir dişi Araneus'a göre küçük, daha uzun ve sivri. Dişilerin abdomenleri daha büyük ve daha yuvarlaktır (terminolojiye hala pek hakim değilim yanlış ifade etmiş olabilirim, görsellerdeki farklılıklara bakarak demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz).
Ayrıca bu cinsin dişi bireyleri erkeklerden daha büyüktür ama bu görsele bakarak boyutunu anlamak mümkün değil.

Ben ayrımı prosoma ve abdomenine bakarak yaptım. Yine de dediğiniz gibi palplere bakarak ayrım yapmak daha doğru olur.

orbweaver-cross-male18-4rz.jpgimages-2.jpeg
images-1.jpeg

Ben de topu @The_Arthropod'a atayım. Daha doğru bilgi verecektir. 🙂

Son düzenleme:

Bulut_Mercan

Kraliçe Karınca
Üye
Öncelikle uzman olmadığımı belirteyim. Ben de sadece ilgi alanım olduğu için bir süredir araştırıyorum. Sadece bir hobi benim için.

Bildiğim kadarıyla Araneidlerin birçoğunda (belki de tümünü kapsıyordur) "eşeysel dimorfizm" görülüyor. Yani erkek ve dişi bireyler görünüş olarak ayırt edilebilir (boyut farkı, renk farkı vs.).

Görseldeki canlının abdomeni bir dişi Araneus'a göre küçük, daha uzun ve sivri. Dişilerin abdomenleri daha büyük ve daha yuvarlaktır (terminolojiye hala pek hakim değilim yanlış ifade etmiş olabilirim, görsellerdeki farklılıklara bakarak demek istediğimi daha net anlayabilirsiniz).
Ayrıca bu cinsin dişi bireyleri erkeklerden daha büyüktür ama bu görsele bakarak boyutunu anlamak mümkün değil.

Ben ayrımı prosoma ve abdomenine bakarak yaptım. Yine de dediğiniz gibi palplere bakarak ayrım yapmak daha doğru olur.

Ben de topu @The_Arthropod'a atayım. Daha doğru bilgi verecektir. 🙂
Sağolun bilgilendirdiğiniz için :)

Umudu

Pupa
Üye
Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Keşke forumda örümcekler hakkında da bilgilendirici rehberler olsa :(

The_Arthropod

Asker Karınca
Ansiklopedik İnsan
Üye
Bu bireyin erkek mi yoksa dişi mi olduğundan emin değilim ve yazacaklarım kişisel görüş üzerinedir, belirteyim.
Her ne kadar Araneidler cinsel dimorfizmim en güçlü görüldüğü yaygın örümcek familyalarından birisi olsa da, çok ekstrem durumlar hariç ophistosomanın (abdomen) prosomaya oranı kesin olarak cinsiyet ayrımı yapmada tek başına yeterli değil gibi geliyor. Örneğin bazı Araneus diadematus fotoğraflarını göstereyim:
Araneus diadematus Female by Jørgen Lissner.jpgAraneus diadematus Female by Jørgen Lissner-2.jpgAraneus diadematus Female by Jørgen Lissner-3.jpgAraneus diadematus Female by Jørgen Lissner-4.jpg
Burada gördüğünüz fotoğrafların hepsi ergin dişi bir bireye (veya bireylere?) ait. Ophistosoması gönderi sahibinin attığı fotoğraftaki örümcek kadar olmasa da prosomasına oranla pek büyük sayılmaz. Bunun tam tersi şekilde ophistosoması o kadar da ufak olmayan ve bu attığım dişiden büyük olan erkekler de olabiliyor. Elbette bazen ophitosoması çok ufak olan erkekler görmek mümkün. Başta da dediğim gibi, ekstrem durumlarda erkekleri tespit etmekte kullanılabilir fakat orijinal resim benim kesin erkek veya kesin dişi demekten çekindiğim bir durum.
Açıkçası pedipalplerin gözükmediği bu fotoğraftan cinsiyeti kesin olarak söylemem zor. Belki gönderi sahibi boyut olarak canlının ne kadar olduğunu söylerse olabilir, çünkü Araneidlerde cinsiyetler arasında oldukça belirgin bir boy farkı var. Ya da pedipalplerin ucunda bulbus var mıydı söyleyebilir? Bilemedim. Elbette bir de canlının ergin olmama ihtimali var.
TL; DR: Bilmiyorum. :D
(Fotoğraflar Jørgen Lissner'a aittir.)