Cins ayrımı problemi

Emperorofinsects

Pupa
Üye
Arkadaşlar merhaba. forumda birçok arkadaşımızın da bu sorunu çektiğinin farkındayız bence. biliyorum elbette tecrübe çok önemli bu konuda fakat özellikle türkiyede bulunan cinslerin temel farklılıklarını, cinslerini nasıl belirleyeceğimiz konusunda az çok fikir ayrımına sahip olmamız gerek. alt familya ayrımlarını anlatan kıymetli bir arkadaşımız petiole ve acidipore farklılıklarına göre biraz daha yaklaşmamızı sağladılar fakat bu yetersiz biliyorusunuz. bu konuda detaylı, görselli bir anlatım yapmanız; özellilkle cinsler arasındaki temel farkları belirtmeniz benim gibi bu konuda yetersiz hobicilere çok yardımcı olacaktık. bence rehber kısmına böyle bir konu açılmalı. adam kraliçeye bakıp formica diyor ama biz anlamıyoruz neye göre formica dediğini kısaca hazır bilgiye konuyoruz. bunun altına da tecrübeli arkadaşlar yazsın: ne yapmamız gerek? hangi kaynakları incelemeliyiz?

Aculeata

Larva
Üye
Arkadaşlar merhaba. forumda birçok arkadaşımızın da bu sorunu çektiğinin farkındayız bence. biliyorum elbette tecrübe çok önemli bu konuda fakat özellikle türkiyede bulunan cinslerin temel farklılıklarını, cinslerini nasıl belirleyeceğimiz konusunda az çok fikir ayrımına sahip olmamız gerek. alt familya ayrımlarını anlatan kıymetli bir arkadaşımız petiole ve acidipore farklılıklarına göre biraz daha yaklaşmamızı sağladılar fakat bu yetersiz biliyorusunuz. bu konuda detaylı, görselli bir anlatım yapmanız; özellilkle cinsler arasındaki temel farkları belirtmeniz benim gibi bu konuda yetersiz hobicilere çok yardımcı olacaktık. bence rehber kısmına böyle bir konu açılmalı. adam kraliçeye bakıp formica diyor ama biz anlamıyoruz neye göre formica dediğini kısaca hazır bilgiye konuyoruz. bunun altına da tecrübeli arkadaşlar yazsın: ne yapmamız gerek? hangi kaynakları incelemeliyiz?
Şuan elimde bu tarz resimli bir cins tespit arşivi var .Daha yayımlamadım. Detaylı hale getiriyorum, çok kisinin işine yarayacaktır.

EArslan

Minör
Üye
Forumda zaten bu konuda tecrübeli kişiler tarafından yazılmış konular mevcut. 'Karınca Rehberi' kısmından bir çok konu işine yarayacaktır. Rehber kısmına bir bak. Ayrıca sağ üstte büyüteç ikonu şeklinde arama butonu var. Onu kullanarak böyle bir konu var mı diye bakabilir ve fazlalığa sebep olmazsın.
Konu 'Yeni Başlayanlar İçin Alt Familya Ayrımları' https://karincaciftligim.com/threads/yeni-baslayanlar-icin-alt-familya-ayrimlari.569/

Emperorofinsects

Pupa
Üye
Forumda zaten bu konuda tecrübeli kişiler tarafından yazılmış konular mevcut. 'Karınca Rehberi' kısmından bir çok konu işine yarayacaktır. Rehber kısmına bir bak. Ayrıca sağ üstte büyüteç ikonu şeklinde arama butonu var. Onu kullanarak böyle bir konu var mı diye bakabilir ve fazlalığa sebep olmazsın.
Konu 'Yeni Başlayanlar İçin Alt Familya Ayrımları' https://karincaciftligim.com/threads/yeni-baslayanlar-icin-alt-familya-ayrimlari.569/
bu konunun varlığından bahsettim zaten ama bu kesinlikle yetersiz bir bilgi. sadece familya ayrımı yapabilirsiniz bu bilgilere bakarak. cins ayrımının nasıl yapılabileceği hakkında ben yeterli kaynak göremedim.

Emperorofinsects

Pupa
Üye
@EArslan ayrıca bahsettiğiniz konuyu incelerken fark ettim en aşağıya not düşülmüş:
Cins ayrımları konusu ile ilgili her bir cinsin diğer karıştırıldığı cins ile karşılaştırıldığı bir rehber açılabilir fakat bu ufak yönerge size temel bilgileri vermek için var sadece. Buradan edindiğiniz bilgiler kafanıza bir şeyler oluşmasını sağlayacak.

hasany

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Rehberkolik
Üye
Alt familyalarla ilgili olan konu, eskiden alt familya ve bazı cinslerin ayrımlarını içeriyordu. Fakat o konuyu hazırladığımda bilgi bakımından şimdiki halime göre çok daha yetersizdim. Daha sonra o konuyu okuduğumda 'cinsler' için yazdığım bazı id keylerin her türü kapsamadığını ve geçersiz olabileceğini gördüm. O yüzden konuyu alt familyaları kapsayacak şekilde komple düzenledim. Aslında cins ve tür ayrımlarıyla ilgili bir şeyler hazırlamak istiyordum. Fakat böyle bir rehber hazırlamak için zamanım yok açıkçası artık.

Alt familyasını belirlediğiniz karıncanın cinsini, o alt familyadaki diğer cinslerin görselleriyle karşılaştırarak kendiniz bulmayı deneyebilirsiniz. Antwiki, antweb gibi birçok kaynak var. İşçi ve kraliçe görselleri için onları kullanabilirsiniz. Bunun haricinde forumda yapılan tespitlere bakmanızı tavsiye ederim. Cevaba bakmadan önce kendiniz bulmayı deneyin. Yanlış yaparsanız nedenini anlamaya çalışın. Cevabı hangi cins ile karıştırdıysanız cevap veren kişiyi etiketleyerek, eğer aktif birisi değilse beni etiketleyerek sebebini sorabilirsiniz. Mümkün olduğunca yardımcı olmaya çalışırım.

Belki zaman bulursam bir ara detaylı bir konu açarım bununla ilgili. Ama bu konuda kendinizi geliştirmek istiyorsanız çabalamanız gerekiyor.