Can'ın günlüğü (Formikaryum-Messor-Camponotus)

revaloss

Yumurta
Üye
Un kurtlarımızıda bir yandan besliyoruz. Ben çoğunlukla havuç ve patates veriyorum. 3-4 gün bırakıp tazeliyorum.016C0635-C94A-4406-9591-115F4BB88165.jpeg
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Arkadaşlar iyi akşamlar. Tüpte beslediğim 1 kraliçe-7 işçili kolonim bu ara hiçbirşey yemiyor gibi. Un kurdu veriyorum 30dk izliyorum dokunmuyorlar. Biraz yakınlarına itiyorum alıp tüpün ağzına götürüyorlar. Şekerli su ve ballı su içinde aynısı geçerli 15-20 dk izliyorum umurlarında olmuyorlar. Farklı bi besin tavsiyesi olan varsa yazabilir mi lütfen ? Ve bu durum neden gerçekleşiyordur ?

Son düzenleme:

cnx

Larva
Üye
Öncelikle merhaba,.Hangi türden karınca var elinde bilgi verirmisin ve yemeleri 30dk sürmüyor ne zaman isterlerse o zaman yerler başında beklemen zaman kaybı stress sokma karanlıkda bırak kalsınlar

Un kurtlarımızıda bir yandan besliyoruz. Ben çoğunlukla havuç ve patates veriyorum. 3-4 gün bırakıp tazeliyorum.Ekli dosyayı görüntüle 257

Arkadaşlar iyi akşamlar. Tüpte beslediğim 1 kraliçe-7 işçili kolonim bu ara hiçbirşey yemiyor gibi. Un kurdu veriyorum 30dk izliyorum dokunmuyorlar. Biraz yakınlarına itiyorum alıp tüpün ağzına götürüyorlar. Şekerli su ve ballı su içinde aynısı geçerli 15-20 dk izliyorum umurlarında olmuyorlar. Farklı bi besin tavsiyesi olan varsa yazabilir mi lütfen ? Ve bu durum neden gerçekleşiyordur ?
Un kurdunu tüpün ağzına götürmeleri normal yumurtaları koruyorlar.

Berkant_md

Yumurta
Üye
Un kurtlarımızıda bir yandan besliyoruz. Ben çoğunlukla havuç ve patates veriyorum. 3-4 gün bırakıp tazeliyorum.Ekli dosyayı görüntüle 257

Yüksek ihtimalle normal messor tetra crema campo bu davranışı gösteriyor

bulutsensei

İşçi Karınca
Üye

hocam hangi tür olduğunu söylersen daha kolay olabilir yardımcı olmamız, eğer messor ise tohum veya muhabbet kuşu yemi koyabilirsin, başka türler için de farklı şeyler. en öncelikli olanı türlerini söylemen ama şuan.

revaloss

Yumurta
Üye
Camponotus Sanctus türü arkadaşlar

revaloss

Yumurta
Üye
Arkadaşlar iyi akşamlar. Camponotuslarım için outworld çalışmasını paylaşıyorum.

WhatsApp Image 2022-01-19 at 23.36.52.jpegWhatsApp Image 2022-01-19 at 23.36.52 (1).jpeg

Ömer50

Yumurta
Üye
Öncelikle herkese selamlar. Bugün yapı markete gidip formikaryum için ytong aldım. Ytong'un görselini eklerim. Fiyatı 10 TL tuttu. İnternetten baktığım formikaryum fiyatları ortalama 50-60 tl (100-150 işçilik ) olduğu için bende kendim yapmaya karar verdim. Tuğkan abinin 5 yıl önce yüklemiş olduğu "Ytong Formikaryum yapalım" videosunu baz aldım. 15 TL'ye 2 adette plastik kap aldım. Covid aşısı olduğum için omuz ağrısından dolayı kesip biçme işlerini yapamadım. İlerleyen zamanlarda formikaryum'un yapım aşamasını ve sonucunuda eklerim.Ekli dosyayı görüntüle 162
IMG-20220716-WA0004.jpgev yapımı kulak çöpü kutusundan 😃

Ömer50

Yumurta
Üye
Evet arkadaşlar son haline getirip kaynatmaya atmış bulunmaktayım. Üzerini kırmızı pvc ile kapatıp kapağıyla kullanmayı düşünüyorum. Kapak ve kap için delikleri bir iğneyi ısıtıp delerek açıcam. Bana toplam maaliyeti 7.5TL kap ve 10TL ytong oldu. Fakat elimde hala bu şekilde 10 tane daha formikaryum yapmalık ytong kaldı. Kullandığım malzemelerin hepsi ise : ytong, kap, bıçak, kapı kolu tamponu, çakmak, P100 zımpara (Evde halihazırda var olduğu için kullandım, zorunluluğu yoktur fakat işinizi kolaylaştırır. Almak isterseniz 5TL gibi bi fiyatı vardır.)
Ekli dosyayı görüntüle 190Ekli dosyayı görüntüle 191Ekli dosyayı görüntüle 192
Kaynatmadan olmazmi ytongu