Camponotus Sanctus Yumurta Bozulması

Qeyfi

Yumurta
Üye
Arkadaşlar merhaba.. Tek işçili Sanctus kraliçemin yumurtaları yanmış şeker kristali gibi sararıp koyulaşıyor. Karınca yumurtlamaya devam ediyor, birkaç gün sonra yeni yumurtalar da aynı şekilde bozuluyor bu döngü sürekli devam ediyor. Ben bir anlam veremedim ve sebebini bulamadım yardımcı olur musunuz. Görseli ekliyorum..

IMG_20220219_211334.jpg

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Görselde yumurta görmüyorum ama sararması anormal bir şey değil. Camponotusların yumurtaları genelde o tonlarda oluyor.

Qeyfi

Yumurta
Üye
Görselde yumurta görmüyorum ama sararması anormal bir şey değil. Camponotusların yumurtaları genelde o tonlarda oluyor.
Turuncu noktaların her biri yumurta hocam ve bozulmuş. Gelişim devam etmiyor cama yapışıp kalıyor o şekilde ve sonrasında kuruyor.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Turuncu noktaların her biri yumurta hocam ve bozulmuş. Gelişim devam etmiyor cama yapışıp kalıyor o şekilde ve sonrasında kuruyor.
Camı kulak çubuğuyla, pamukla vs. silin. Kuru dursun test tüpü. Karanlığa bırakıp rahatsız etmeyin. Gelişeceklerdir.

Berk1497

Pupa
Üye
Kaloriferin vs bi ısıtıcının üzerinde değiller değil mi?
Bir süre oda sıcaklığın bırakıp inceleyebilirsin.

Qeyfi

Yumurta
Üye
Kaloriferin vs bi ısıtıcının üzerinde değiller değil mi?
Bir süre oda sıcaklığın bırakıp inceleyebilirsin.
Isıtıcı ped var altlarında ortalama 25-26 derecede ped üzeri sıcaklık. Tüplerle arasına da bez koydum bir tane. Gerekirse pedi kaldırırım.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Isıtıcı ped var altlarında ortalama 25-26 derecede ped üzeri sıcaklık. Tüplerle arasına da bez koydum bir tane. Gerekirse pedi kaldırırım.
1 bez yeterli olmaz muhtemelen, arada bir katman olması lazım. Suyun buharlaşmasına sebep olabilir. Belki de bundan dolayı yapışıyorlardır. Pedin sıcaklığı ile tüpün içerisinin sıcaklığı aynı olmaz. 25 26 olduğunu düşünürken, 31 32 derece olabilir.

İgnifer

Pupa
Üye
test tüpü çok nemli gözüküyor bundan kaynaklı olabilir

Qeyfi

Yumurta
Üye
1 bez yeterli olmaz muhtemelen, arada bir katman olması lazım. Suyun buharlaşmasına sebep olabilir. Belki de bundan dolayı yapışıyorlardır. Pedin sıcaklığı ile tüpün içerisinin sıcaklığı aynı olmaz. 25 26 olduğunu düşünürken, 31 32 derece olabilir.
Muhtemelen.. Onu bi ayarlamam gerekiyor teşekkür ederim.