Camponatus Sanctus

MRSYREAN

Yumurta
Üye
İstanbulda sanctus ya da fellah gibi camponotus türleri var mı ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Merdcan

Yumurta
Üye
benim bildiğim kadarıyla yok

MRSYREAN

Yumurta
Üye
Teşekürler, ama ben İstanbul'da Pheidole pallidula kraliçesi bulmuştum gönderdiğiniz siteye göre İstanbul'da Pheidole pallidula kraliçesi bulunmuyor.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Teşekürler, ama ben İstanbul'da Pheidole pallidula kraliçesi bulmuştum gönderdiğiniz siteye göre İstanbul'da Pheidole pallidula kraliçesi bulunmuyor.
Bulunmuyor değil. İkisi farklı şeyler bulunmuyor demekle kayıt altına alınmamış demek farklı şeyler. Benim kendi bulunduğum bölgede 10 kayıtlı tür var ama ben 30 tür buldum. Yani kayıt altına alınmaması olmadığı anlamına gelmez.

MRSYREAN

Yumurta
Üye
Tamamdır ama sanchus bulunmuyor değil mi ?

Gökdennz

Larva
Üye
bu Akdeniz tarafında oluyor ben dün buldum (Mersindeyim)
Fazla bulursan ve sahiplendirmek istersen ilgilenebilirim dostum. Gerçekten istediğim bir tür ve burda bulamıyorum. Bakımı çok zor değil diye biliyorum zor ise şimdilik es geçebilirim tabii biraz daha tecrübe etmem gereken şeyler var.

Claw

Pupa
Üye
Neyse hazır konusu açılmışken Ankara'da Camponotus bulan varmı? ( Herhangi bir cins )

Heska

Yumurta
Üye
Fazla bulursan ve sahiplendirmek istersen ilgilenebilirim dostum. Gerçekten istediğim bir tür ve burda bulamıyorum. Bakımı çok zor değil diye biliyorum zor ise şimdilik es geçebilirim tabii biraz daha tecrübe etmem gereken şeyler var.
bakımı kolay yeni başlayanlar için başka bulursam tabi ki de sahiplendiririm

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
AntMaps'te Bursa'da kayıtları bulunuyor. Benim düşünceme göre nadir de olsa kesinlikle İstanbul'da vardır. Yoğunluk olarak Aydın, İzmir, Muğla gibi Ege bölgesinin kıyı kesimlerinde bulunuyor.

Ekran Alıntısı.PNG

Türkiyedeki her ilde camponotus bulabilirsiniz. Sanctuslar bu sezon erken uçtular ama diğer camponotus türlerinin uçmasına daha var.

Mikkatiew

Yumurta
Üye
Dün 2 tane buldum izmir menemende .