Bulunduğumuz bölgedeki karınca türleri

VolkAnt

Yumurta
Üye
Balıkesir de yaşıyorum ve baharda edindigim bilgiler doğrultusunda birkaç kralice karinca edinmeyi planlıyorum ve ilk defa bu hobiye başlayacağım. Benm en cok eksikligini hissettigm bilgi, tür ve türe göre ne sekilde bakim yapmam gerektigi. Bu bölgede genellikle karsilasabilecegim turler ve bunlar arasında yeni başlayan birisine önereceğiniz turler hangileridir acaba?

Son düzenleme:

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Cinslere göre bakımlar çok küçük farklılık gösterir. Genelde belli başlı yaptığımız şeyler var. Mesela messor, tetramorium gibi cinslere tohum buğday vb. gibi besinleri verebilirken diğer cinslere vermiyoruz. Ya da stresli cinsleri daha az aralıklarla kontrol edip daha temkinli yaklaşırken stres seviyesi düşük olan cinsleri daha sık kontrol edebiliyoruz. Eğer semi claustral(ilk işçi çıkana kadar besine ihtiyaç duyan cinsler) bir cins ise işçi çıkana kadar besin veriyoruz, değilse vermiyoruz gibi. Test tüpü setupı kurun, canlı yem bulundurun. Bunlar temel şeyler. Geri kalanı için cins hakkında araştırma yaparsınız ona göre bir plan oluşturursunuz.
Besleyeceğiniz cinse ait bazı bilgileri öğrendikten sonra, ne yapmanız gerektiği duruma göre değişecektir.
Başlangıç için önerilerim ise: Solenopsis, Tetramorium, Lasius, Crematogaster, Pheidole, Tapinoma, Plagiolepis...

VolkAnt

Yumurta
Üye
Cinslere göre bakımlar çok küçük farklılık gösterir. Genelde belli başlı yaptığımız şeyler var. Mesela messor, tetramorium gibi cinslere tohum buğday vb. gibi besinleri verebilirken diğer cinslere vermiyoruz. Ya da stresli cinsleri daha az aralıklarla kontrol edip daha temkinli yaklaşırken stres seviyesi düşük olan cinsleri daha sık kontrol edebiliyoruz. Eğer semi claustral(ilk işçi çıkana kadar besine ihtiyaç duyan cinsler) bir cins ise işçi çıkana kadar besin veriyoruz, değilse vermiyoruz gibi. Test tüpü setupı kurun, canlı yem bulundurun. Bunlar temel şeyler. Geri kalanı için cins hakkında araştırma yaparsınız ona göre bir plan oluşturursunuz.
Besleyeceğiniz cinse ait bazı bilgileri öğrendikten sonra, ne yapmanız gerektiği duruma göre değişecektir.
Başlangıç için önerilerim ise: Solenopsis, Tetramorium, Lasius, Crematogaster, Pheidole, Tapinoma, Plagiolepis...
Teşekkür ederim. Evet bende bi noktadan sonra bulduğum cinse göre hareket edecegim aslinda. Merak ettigim karşılaşma ihtimalimin en yüksek olan türler neler mesela? Birde onerdiginiz turler arasinda ismini sıklıkla duyduğum messor un olmaması dikkatimi çekti. Bu arada yeni baslayan birisi olarak bence tercih edilmesi gereken özellikler; bakimi kolay(mesela daha az strese giren), üreme hizi yuksek olan, gözlemleme acisinindan büyük türler olmasi, dayanıklı türler olmasi gbi özellikler önemlidir diye düşünüyorum. Sizde bunlara katılıyorsaniz eğer bu ozelliklere yakin türler nedir mesela?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Teşekkür ederim. Evet bende bi noktadan sonra bulduğum cinse göre hareket edecegim aslinda. Merak ettigim karşılaşma ihtimalimin en yüksek olan türler neler mesela? Birde onerdiginiz turler arasinda ismini sıklıkla duyduğum messor un olmaması dikkatimi çekti. Bu arada yeni baslayan birisi olarak bence tercih edilmesi gereken özellikler; bakimi kolay(mesela daha az strese giren), üreme hizi yuksek olan, gözlemleme acisinindan büyük türler olmasi, dayanıklı türler olmasi gbi özellikler önemlidir diye düşünüyorum. Sizde bunlara katılıyorsaniz eğer bu ozelliklere yakin türler nedir mesela?
Hocam messor stres seviyesi yüksek bir cins, yeni hobiciler meraklı ve ilgili oldukları için sabırsız davranacaklardır. Sürekli coverı açıp bakmak vs. sıkıntılara yol açabiliyor stresli cinslerde, onun için önermiyorum. Camponotusu da aynı sebepten önermiyorum. Kişiye göre değişir. Ben rahatsız etmem, düzgün bir bakım uygularım diyorsa kişi formicaya da baksın orasını ben bilemem; genel konuşuyorum.
Saydığınız özelliklerin hepsine sahip olan bir cins yok. Genelde küçük cinslerin stres seviyesi daha düşüktür ve daha hızlı ürerler, büyük cinsler "genellikle" daha streslidir ve daha yavaş ürerler. Bence hem hızlı üresin hem göze hitap etsin hem de beslerken keyif alayım diyorsanız pheidole bakın. Gayet de yaygın. Agresif, stressiz, hızlı üreyen bir cins.

VolkAnt

Yumurta
Üye
Çok teşekkür ederim bilgilendirmeler için. Phediole aramaya çıkayimda bulayim desem bulunurmu bilmem ama ilk etapta birden fazla tür olacak elimde muhtemelen.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Bu dönemde zor. Nisan, mayıs gibi bulmaya başlarsınız.