Bu örümceği bilen var mı?

Cendla

Yumurta
Üye
Arkadaşlar bu sene peydah oldu çatlaklardan giriyor diye düşünüyorum gece yatağıma bile çıkıyor. Zaten böcek fobim var :D evde evcil hayvan da besliyorum.
Her yeri çok iyi temizlediğim halde geliyorlar, bir kere çatlağa gittiğini gördüm.

Genelde bilmediğim böcek türlerini uygulamadan görselini taratıp bakarım.
Aşağıdaki resimleri ve daha önceki farklı zamanda çektiğim resimlerde de ne zaman taratsam aynı şey çıkıyor uygulamada = eastern parson spider - ground spider

1-2cm falan değil aşırı küçük hızlı hareket ediyor

Gerçekten bu toxic ve hayvanlarda bit yapabilecek bir örümcek türü mü ? zira uygulama öyle gösteriyor :( ilk gösterdiğinde yanlış algıladı dedim ama ikincisinde de aynı isimde gösterdi ama resimdeki canlıya da pek benzemiyor açıkcası hala emin değilim... bu normal evlerde olan zararsız bir böcek mi yoksa uygulamanın dediği gibi zararlı bir tür mü ?

Ankara'da yaşıyorum bu arada normalde örümcek asla olmazdı bizde, bir ara toprak almıştım bitkiye pandemi zamanları o topraktan çıktılar sanırım o zamandan beri var.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-09-15 at 15.01.37.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-15 at 15.01.37.jpeg
    20.7 KB · Görüntüleme: 19
  • WhatsApp Image 2023-09-15 at 15.01.39 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-15 at 15.01.39 (1).jpeg
    15.6 KB · Görüntüleme: 18
  • WhatsApp Image 2023-09-15 at 15.01.39.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-15 at 15.01.39.jpeg
    21.5 KB · Görüntüleme: 18
Moderatör tarafında düzenlendi:

Ares

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Üye
Arkadaşlar bu sene peydah oldu çatlaklardan giriyor diye düşünüyorum gece yatağıma bile çıkıyor. Zaten böcek fobim var :D evde evcil hayvan da besliyorum.
Her yeri çok iyi temizlediğim halde geliyorlar, bir kere çatlağa gittiğini gördüm.

Aşağıdaki resimleri ve daha önceki farklı zamanda çektiğim resimlerde de ne zaman taratsam aynı şey çıkıyor uygulamada = eastern parson spider - ground spider

Gerçekten bu toxic ve hayvanlarda bit yapabilecek bir örümcek türü mü ? zira uygulama öyle gösteriyor :( ilk gösterdiğinde yanlış algıladı dedim ama ikincisinde de aynı isimde gösterdi ama resimdeki canlıya da pek benzemiyor açıkcası hala emin değilim... bu normal evlerde olan zararsız bir böcek mi yoksa uygulamanın dediği gibi zararlı bir tür mü ?

Ankara'da yaşıyorum bu arada normalde örümcek asla olmazdı bizde, bir ara toprak almıştım bitkiye pandemi zamanları o topraktan çıktılar sanırım o zamandan beri var.
Öncelikle bahsettiğiniz "eastern parson spider" yani Herpyllus ecclesiasticus ülkemizde kayıtlı bir tür değil. Canlıya ait daha iyi görseller yüklerseniz yardımcı olabilirim

The_Arthropod

Majör
Ansiklopedik İnsan
Üye

Türünü bu fotoğraflardan belirlemek çok zor, uygulamayı geçtim bir insanın bile fikir yürütmesi güç. Zaten genel olarak çok belirgin desenleri olmadığı sürece çoğu karasal eklembacaklı grubunda ayrım yapmak fotoğraflardan mümkün olmayacağı için tür tayini konusunda uygulamalar güvenilir sonuçlar veremez.
Türü her neyse fotoğraflardan doğru görüyorsam ergin erkek gibi duruyor. Hiçbir örümcek türü hayvanlarda bir yapmaz; ayrıca Türkiye'de görebileceğiniz türlerin neredeyse tamamı, ısırığı ciddi semptomlara sebep olmayan türlerdir. Zaten uygulamanın gösterdiği ve Amerika'da bulunan tür de tehlikeli bir tür olmalı. Bulduğunuz örümcek de dediğiniz kadar ufaksa herhangi bir zarar veremez.