Bu hobinin masrafları nelerdir?

Rambushka

Yumurta
Üye
Tuğkan abiyi bu kanalın başından beri izlerdim her zamanda heves ettim bu hobiye tabii o zaman ekonomik olarak özgürlüğüm yoktu şu an ise ekonomik olarak bir sıkıntım yok bir yerden başlamak istiyorum bu hobiye ne kadar masraf çıkartıcak bana bu hobi hangi malzemeleri almam gerek hangi tür karınca bulmam gerek (türler hakkında çok bir bilgim yok) bulmam gerek dediğimede bakmayın istanbulun göbeğinde yaşıyorum bırakın ormanı bir tane ağaç yok etrafımda birileri bana alama gerek malzemelerin fiyatlarını listesine çıkarta bilirse çok iyi olur

cnx

Pupa
Üye
Dostum öncelikle merhaba,verdiğin soruları sana yazmaktansa en iyisi bunu Tuğkan abinin videolarını izleyerek öğrenmek sana bir link bırakıçam ordan hepsini adım adım izleyerek yapabilirsin

Ömerke

Larva
Üye
Tuğkan abiyi bu kanalın başından beri izlerdim her zamanda heves ettim bu hobiye tabii o zaman ekonomik olarak özgürlüğüm yoktu şu an ise ekonomik olarak bir sıkıntım yok bir yerden başlamak istiyorum bu hobiye ne kadar masraf çıkartıcak bana bu hobi hangi malzemeleri almam gerek hangi tür karınca bulmam gerek (türler hakkında çok bir bilgim yok) bulmam gerek dediğimede bakmayın istanbulun göbeğinde yaşıyorum bırakın ormanı bir tane ağaç yok etrafımda birileri bana alama gerek malzemelerin fiyatlarını listesine çıkarta bilirse çok iyi olur
Çok masrafsız bir hobi başlangıç için sadece test tüpü pamuk ve canlı yeme ihtiyacın var bunlarda toplam taş çatlasın 15 tl çıkar

Mr_bdm

Yumurta
Üye
İlk önce en önemlisi test tüpü alsan bile yeter ben oyle başladım 20 tanesi 30 tl şuan. Basit şırıngalar alabilirsin cımbızlar filan bunlar biraz zevke kaçıyor tabi bi termometre alsan iyi olur gerisi çok önemli degil koloni geliştikçe alırsın yavaş yavaş formicarium ve outworld filan bi 50 tl ile filan çok güzel bi sekilde başlarsın bence karıncalar hariç tabi
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Çok masrafsız bir hobi başlangıç için sadece test tüpü pamuk ve canlı yeme ihtiyacın var bunlarda toplam taş çatlasın 15 tl çıkar
Biraz fazla demişim galiba

Rambushka

Yumurta
Üye
Canlı yem ile beslenen koloni değilde hasatçı karıncalardan başlasam benim için daha kolay olmaz mı?

dt_ahmt2

Yumurta
Üye
1.16x160 test tüpü (değişkenlik gösterebilir)
2.saf pamuk
3.beslediğin türe göre yem(tohum,canlı yem)olabilir.
4. formikaryum ve outworld(koloninin büyüklüğüne göre)
5.çoğaltıcılar(isteğe bağlı)
6.8 veya 10mm plastik hortum
7.plastik cımbız(isteğe bağlı)
8.ballı ve şekerli su (türe göre)
9.asetat kağıdı(isteğe bağlı)
10.hayvan sevgisi(zorunlu)

bunlar toplam aldığın yere ve siteye göre değişir ama kaba bir fiyat vermek gerekirse 150 tl yi geçmez tabi karıncayı bulmak yerine satın alırsan değişir.

Mathilda

Yumurta
Üye
Selam, hobiye başlamak için test tüpü yeterli olur yorumunu gördüm. Out worldu nasıl halledeceğiz onu soracaktım illaki akrilik kaplar mı olması gerek yoksa bildiğimiz saklama kapları da küçük bir koloni için yeterli olur mu ? Ayrıca "asetat" kağıdını nereden temin edebilirim ?

bulutsensei

Nanitik
Üye
hocam ortalama olarak basite kaçarsak eğer 150tl gibi bir miktara ekipmanları halledebiliyorsunuz, tabi ki siz kendiniz de yapabilirsiniz çok daha ucuza. tavsiyem ilk başta kendiniz denemeniz :)

KerimBahadirTunc

Yumurta
Üye
1.16x160 test tüpü (değişkenlik gösterebilir)
2.saf pamuk
3.beslediğin türe göre yem(tohum,canlı yem)olabilir.
4. formikaryum ve outworld(koloninin büyüklüğüne göre)
5.çoğaltıcılar(isteğe bağlı)
6.8 veya 10mm plastik hortum
7.plastik cımbız(isteğe bağlı)
8.ballı ve şekerli su (türe göre)
9.asetat kağıdı(isteğe bağlı)
10.hayvan sevgisi(zorunlu)

bunlar toplam aldığın yere ve siteye göre değişir ama kaba bir fiyat vermek gerekirse 150 tl yi geçmez tabi karıncayı bulmak yerine satın alırsan değişir.
Güzel bir açıklama sevdim.

dt_ahmt2

Yumurta
Üye
Selam, hobiye başlamak için test tüpü yeterli olur yorumunu gördüm. Out worldu nasıl halledeceğiz onu soracaktım illaki akrilik kaplar mı olması gerek yoksa bildiğimiz saklama kapları da küçük bir koloni için yeterli olur mu ? Ayrıca "asetat" kağıdını nereden temin edebilirim ?
asetat kağıdını ant store turkey sitesinden bulabilirsin veya başka yerlerdende alabilirsin kırtasiyelerdede vardır
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Güzel bir açıklama sevdim.
bişeyler aktardıysam ne mutlu bana