Bu havada kış uykusuna yatırılır mı ?

berkayr

Yumurta
Üye
Merhaba arkadaşlar elimde 5 6 adet koloni var bazıları 50 işci bazısının hiç işcisi yok aslında vardı fakat öldüler. Ben bir süre yurt dışındayken çok yıpranmış koloniler 2 3 haftadır düzgünce besliyorum daha önce hiç kış uykusuna yatırmadım merdiven boşluğuna çıkarsam diyorum kısa bir süre 10 gün felen kış uykusuna yatırsam sorun olur mu ? Hava - derecelerde ayrıca işcisi olmayan koloniler için durum nedir ?

Cemilbicici

Yumurta
Üye
Ben pek iyi bilmiyorum ama sıcaklığı 5 dereceden yukarıda olması gerekiyor sanırım

UhutOkcusu

Pupa
Üye
Merhaba arkadaşlar elimde 5 6 adet koloni var bazıları 50 işci bazısının hiç işcisi yok aslında vardı fakat öldüler. Ben bir süre yurt dışındayken çok yıpranmış koloniler 2 3 haftadır düzgünce besliyorum daha önce hiç kış uykusuna yatırmadım merdiven boşluğuna çıkarsam diyorum kısa bir süre 10 gün felen kış uykusuna yatırsam sorun olur mu ? Hava - derecelerde ayrıca işcisi olmayan koloniler için durum nedir ?
Kolonin türünü ve ortamda ki sıcaklığı göz ardı edemeyiz her türün kış uykusu için bir zamanı ve optimum sıcaklık değeri vardır, ve tabi ki kış uykusuna yatırdığın süre de çok önemli daha önce hiç böyle bir girişimim olmadı tecrübesiz olduğum konu hakkında fikir belirtemem ama 10 gün gibi bir süre onları daha da sarsabilir süre konusunda da biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim.

berkayr

Yumurta
Üye
Yorum yapan arkadaşlara teşekkür ederim süre konusunu biraz araştırıcam ama dediğim gibi - derece sorun olur mu ?