Blaptica Dubia Bakım Rehberi

hasany

Koloni
Ekip
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Deneyimli Hobici
Üye
Blaptica dubia bakımı çok kolay ve oldukça besleyici bir hamamböceği türüdür. Kolaylığı ve avantajları da onu sıkça tercih edilen yem çeşitlerinden biri haline getiriyor. Dubialar düz ve kaygan yüzeylere tırmanamazlar. Dişilerden farklı olarak erkeklerin kanadı mevcuttur, ancak uçamazlar. Dubiaların yetişkin boyları 4cm civarlarına ulaşabilirken yavru halleri 0.5cm civarıdır. Yaklaşık 2 yıl yaşarlar, dişilerin ömrü biraz daha uzundur.

1714308235675.png1657728763001.png

Kapağına sineklik ile havalandırma yaptığınız plastik düz bir kabı yaşam alanları için kullanabilirsiniz. Dubiaların saklanması için yumurta viyollerine ihtiyacınız vardır. Dubiaların dışkılarının kabın tabanına düşmesi için yumurta viyollerini dikey olarak istiflemeniz daha iyi olacaktır. Kap tabanına isteğe bağlı olarak bir şeyler koyabilirsiniz fakat temizlik kolaylığı açısından boş bırakmanızı tavsiye ediyorum Oda sıcaklığı yaşamaları için idealdir. Ancak üremeleri için nemi %60 civarı tutmanız önerilir. Eğer havanlandırmayı iyi yapmazsanız koku sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Gececil canlılar oldukları için karanlık bir alanda muhafaza etmenizi tavsiye ederim.

1657728817735.png1657728831450.png

Dubiaları beslemek için pek çok seçenek mevcuttur. Bitkisel içeriği ve proteini dengeli vermek gerekiyor. Havuç, elma, muz, kiraz, armut, portakal, çilek, taze mısır, domates, marul... Bunun gibi pek çok meyve sebze verebilirsiniz ancak bunların yanında; köpek/kedi maması, balık yemi gibi içerikler de sunmanız gelişimlerini çok daha hızlı kılacaktır. Yulaf ve kaba kepek de diyetlerine eklenebilir. Yine de su ihtiyaçlarını besinlerden alabilmeleri için ilk başta saydığım taze besinleri eksik etmeyin. Taze besinleri kap içerisinde uzun süre barındırmayın. Eğer besinleri içeride uzun süre unutursanız bir takım sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

1657728882103.png

Üretimleri basit ama sabır isteyen canlılardır. Çünkü büyümeleri vs. uzun sürüyor gerçekten. Sıcaklık değerleri optimal olarak 25–30°C ve %60 nem üremeleri için en uygun koşul olacaktır. Gerekli sıcaklık değerlerini yakalayabilmek için ısıtıcı ped kullanabilirsiniz. Dubiaların yetişkin hale gelmeleri 4-6 ay arası sürebilir. Bir dişi tek seferde 20-35 civarı yavru çıkartabilir. Sağlıklı bir dişi 1-2 ay içerisinde tekrar yumurtlayabilir. Koloni oluştururken dişi erkek oranını iyi yapmanızı öneriyorum. Erkekler koloniyi rahatsız edebilecek şekilde diğerlerini öldürmeye daha meyilli olduğundan ve çabuk ölüp dişilerden daha kısa sürede verimlerini kaybettikleri için 3:1 dişi/erkek oranı yapabilirsiniz. Ya da %60 dişi, %40 erkek de olabilir. Yem sayınıza göre oranlama yapabilirsiniz.

Ares

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Güzel yazı olmuş,emeğine sağlık.

Bulut_Mercan

Kraliçe Karınca
Üye
Emeğine sağlık. Yakında crested gecko alacağım ve dubia ağırlıklı beslemeyi düşünüyorum. benim için faydalı bir yazı oldu. Teşekkürler

Enesersoy45

Pupa
Üye
Gerekliydi güzel olmuş
Kral sen niye forumdaki tüm konulara yazmaya oynuyon? Bir de yazılmış şeyler çoğunlukla göz ardı edilebilecek önemde veya çoktan yazılmış durumda. Biliyorum konuları okumak,cevap yazmak,bilgi vermeye çalışmak zevkli ama bi noktada durmak gerek.
Konuda verilmemiş bir cevabı vereceksen dert yok ama aksi durumlarda mümkünse cevap yazma çok konu kalabalığı yaratıyor, bu sefer başka arkadaşların konuları aşağıda kalacak ve yardım alamayacaklar.