Biyoaktif terraryum zemin

Omertglr

Yumurta
Üye
Merhabalar,
Geckolarım için biyoaktif bir kurulum yapmak istiyorum, taban malzemesi olarak cocopeat ve çam ağacı kabuğu düşünüyorum. Yaklaşık olarak 400litrelik bir akvaryumum var, ortalama kaç litre taban malzemesi yeterli olacaktır? Bilen birileri aydınlatabilir mi?

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Bazıları katman katman yapar ilk katmana çakıl üstüne tülbent üstüne kömür sonra en üst tabakaya taban malzemesini yapar sizde öyle mi yapacaksınız ?

Ortalama litre hesabı yapabilmemiz için terraryumun boyutlarına ihtiyacımız var.

Omertglr

Yumurta
Üye
Bazıları katman katman yapar ilk katmana çakıl üstüne tülbent üstüne kömür sonra en üst tabakaya taban malzemesini yapar sizde öyle mi yapacaksınız ?

Ortalama litre hesabı yapabilmemiz için terraryumun boyutlarına ihtiyacımız var.
En alt zemine drenaj için lav taşı koycam arasına sineklik koyup diger malzemeleri de karıştırıp doğrudan teraryuma ekliyicem. Kömür yerine de aktif karbon kullanabilirim

Teraryum 125*50*65 boyutlarında

Barkın

Koloni
Karınca Moderasyon
Yardımsever
Üye
Aktif karbon biraz pahalı olabilir 🤑

Herneyse 7 8 cm derinlik bence gayet güzel iş görecektir yani oda

43.75L ile 50L arası yapıyor

Eğer yüksekliğini kendim belirlemek istiyorum derseniz

1cm derinlik için 6,25 Litre taban malzemesine ihtiyaç duyucaksınız

65 santimin senin terraryumunun derinliği dimi yanlış hesap olmasın sonra :D

Omertglr

Yumurta
Üye
Evet doğru hesapladiniz ben de assagi yukarı böyle düşünmüştüm elinize emeğinize sağlık 😊

Yetkin

İşçi Karınca
Üye
cocopeat ve çam kabuğu bioaktif için pek uygun değil çoğu bitki yaşamıyor toprakta bir besin vs olmadığından karışıma bahçe toprağı vs ekleyebilirsiniz fakat öncelikle canlınıza göre ona uygun hangi bitki dikeceğinizi dikeceğiniz bitkiye ve hayvana göre de hangi toprağın uygun olacağını araştırmalısınız bu konuda özellikle yabancı forumlar kanallar yardımcı olur
bunun yanında kapalı sistemler hariç aktif karbon-kömür kullanan pek görmemiştim siz neden kullanacaksınız