Bitkili Akvaryum Kum Seçimi

bariscalhan

Yumurta
Üye
merhabalar, yeni bir akvaryum alacağım ve bitkili akvaryum yapmak istiyorum. kumu alta lav kırığı + üstüne hagen kum olarak düşünüyorum ama sizin fikirleriniz nedir ? akvaryumun yüksekliği fazla 8-10cm kum yüksekliği yapmayı düşünüyorum . Önerdiğiniz kumları belirtirseniz sevinirim. Teşekkürler. :)

Muhammet18

Pupa
Üye
Woof akvaryumun profesyonel kumunu kullanabilirsiniz ama litresi 25 TL

Topirak

Media
Üye
merhabalar, yeni bir akvaryum alacağım ve bitkili akvaryum yapmak istiyorum. kumu alta lav kırığı + üstüne hagen kum olarak düşünüyorum ama sizin fikirleriniz nedir ? akvaryumun yüksekliği fazla 8-10cm kum yüksekliği yapmayı düşünüyorum . Önerdiğiniz kumları belirtirseniz sevinirim. Teşekkürler. :)
Hagen alırken dikkat et .Akvaryumcular her siyah kumu ( çoğu petrol türevi) hagen diye satıyor. Ek olarak ben aqua clay kullanıyorum memmunum

Utgea

Nanitik
Üye
geçen akvaryumda jbl in manado kumunu kullanmıştım ama kum çok hafif olduğu için bazı zorluklar yaşadım. daha ağır olduğu için hagen fikrindeyim. teşekkürler
Piyasada orijinal hagen kalmadı diye biliyorum çoğu ucuz kumları siyah renge boyayıp hagen ismi ile satıyor firmalar. Bu kumların içinde bulunan ağır metaller ve kullanılan ucuz boyalar başta dip balıkları olmak üzere balıklarda hastalık ve ölüme sebep olabiliyor onun yerine bazalt kırığı bak bence.

Mertali

Asker
Üye
Hagen zaten markaydı, üretimi durdu. Piyasada Hagen markayı bulmak imkansız. Kumun asıl adı bazalt ya da quarzt kum denebilir, hagen adlaşmış. aquadeco'nun kumları güvenilir. Atakan petshopta var diye hatırlıyorum.