Bearded dragon sağlık sorunu

Mv90

Yumurta
Üye
Bu canlılarda kabızlık sorunu için önerisi yada bilgisi olan varmı tuğkana dm den yazdım ama tahmin edileceği gibi aşırı dm aldığından görmemiş olması gayet normal ama konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım gelirse sevinirim

umurdaglar

Pupa
Üye
Kabızlık sorunu var ise en büyük etken sıcaklıktır. Sindirimini düzenleyecek en sağlıklı ve doğru şey ısıyı kontrol edip düşük ise doğru ısıya getirmek gerekiyor terrariumdaki sıcak alanı. Isıtıcı kaya vs kullanıyor musunuz ?

Mv90

Yumurta
Üye
Uv usutıcı ped ısıtıcı lamba hepsi mevcut ve aktif ayrıca bundan hariç 1.5 yaşında bi arkadaş daha var o da 2 aylıktan büyüyüldü ama bi sorun yaşamadım bu sorun çıkaran 6 aylık ama garip tarafı şu güzel yem yiyor ama teraryuma bakıyorum 1 hafta bazen 8-9 gün tertemiz garip tarafı elime alıp kontrol ediyorum bi şişkinlikte yok yem erde yok oluyor sanki sonra bu sürelerin sonunda lüyfedip dışkılıyor dışkıda da bi anormallik uok kalsiyum böldesi ve diğer alanda bi anormallik yok çözemedim

umurdaglar

Pupa
Üye
Uv usutıcı ped ısıtıcı lamba hepsi mevcut ve aktif ayrıca bundan hariç 1.5 yaşında bi arkadaş daha var o da 2 aylıktan büyüyüldü ama bi sorun yaşamadım bu sorun çıkaran 6 aylık ama garip tarafı şu güzel yem yiyor ama teraryuma bakıyorum 1 hafta bazen 8-9 gün tertemiz garip tarafı elime alıp kontrol ediyorum bi şişkinlikte yok yem erde yok oluyor sanki sonra bu sürelerin sonunda lüyfedip dışkılıyor dışkıda da bi anormallik uok kalsiyum böldesi ve diğer alanda bi anormallik yok çözemedim
Verdiğiniz besinler ne peki ? Hep böcek vb. şeylerle besleniyorsa süre gayet gözüküyor. Aralıklarla yeşillik ile beslenmesi sindirimine iyi gelecektir.

ÖmerAstam

Pupa
Üye
Beslenme konusunda kaynamış suda bekletilmiş havuç sindirimine çok katkı sağlar , dışkılama öncesi sıcak su banyosuda yararlı olacaktır.

Kullanmış olduğunuz kalsiyum miktarı çok ise eğer dışkılama da sorun yasanabiliyor. Bu süreçte toz takviyelerini azaltmanızı öneririm.

Mv90

Yumurta
Üye
Zaten bu ufaklıkta en büyük sorun bu yeşillik ve meyvr hiç sevmiyor yani meyve ve yeşillik için assit feed gerekiyor o kadar .hatta bi yabancı forumda zeytin yağı damlatın burnuna müsil etkisi yapar yazıyordu onu da denedim sanırım zeytin yapını sevdi ama bi etkisi olmadı .1. De ben teraryum temizlemekten helak oluyordum fabrika gibi yiyip öğütüyordu ama bu sefer her gün birşey olacakmı paniği
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Beslenme konusunda kaynamış suda bekletilmiş havuç sindirimine çok katkı sağlar , dışkılama öncesi sıcak su banyosuda yararlı olacaktır.

Kullanmış olduğunuz kalsiyum miktarı çok ise eğer dışkılama da sorun yasanabiliyor. Bu süreçte toz takviyelerini azaltmanızı öneririm.
Havuç denememiştim bir deneyeyim sonucu yazarım çok teşekkürler bu arada

ÖmerAstam

Pupa
Üye
Zaten bu ufaklıkta en büyük sorun bu yeşillik ve meyvr hiç sevmiyor yani meyve ve yeşillik için assit feed gerekiyor o kadar .hatta bi yabancı forumda zeytin yağı damlatın burnuna müsil etkisi yapar yazıyordu onu da denedim sanırım zeytin yapını sevdi ama bi etkisi olmadı .1. De ben teraryum temizlemekten helak oluyordum fabrika gibi yiyip öğütüyordu ama bu sefer her gün birşey olacakmı paniği

Havuç denememiştim bir deneyeyim sonucu yazarım çok teşekkürler bu arada

Zamanında Asistfeed hiç girişmezdim biliyorsunuz çokta önerilmez sağlıklı canlıya . Meyve ve sebzeleri şeffaf ip veya misina geçirip oynatırdım , hareket eden objelere ilgi duyuyorlar.
FB_IMG_1547837331213.jpg
received_475058916343228.jpg

Mv90

Yumurta
Üye
Meyve ve sebzelerde ben küt uçlu cımbız kullanıyorum dediğin gibi harekete tepki veriyor ama maydanoz falan olunva söz konusu ıcundan ısırtmak zorunda kalıyorum tam assist feed sayılmaz yani yaptığım
Zamanında Asistfeed hiç girişmezdim biliyorsunuz çokta önerilmez sağlıklı canlıya . Meyve ve sebzeleri şeffaf ip veya misina geçirip oynatırdım , hareket eden objelere ilgi duyuyorlar.
Ekli dosyayı görüntüle 160

Ekli dosyayı görüntüle 160
Ekli dosyayı görüntüle 161
Kesinlikle çok güzeller

ardaacar25

Larva
Üye

ÖmerAstam

Pupa
Üye
eğer sizin canlılarınızsa zaten biliyorsunuzdur sarı ve kırmızı olanlar gerçekten çok değerli canlılar inşallah üretim yapıyorusnuzdur :D
Evet biliyorum Türkiye'de sayılı türlerden . Sarı olan 6 ay önce öldü. Diğer ikisi veteriner bir arkadaşıma hediye ettim.🙂
received_10155654265839306.jpg

Son düzenleme:

Mv90

Yumurta
Üye

Havuç denemesini dün gece denedim cidden 1 denemede sonuç aldım gerçekten çok teşekkür ederim 🙏