Ballı Su

HasanArda

Yumurta
Üye
Arkadaşlar ben daha öncesinden hiç ballı su vermedim de balı suyla çözündürerek mi vermem gerekiyor?

yuhi

Yumurta
Üye
Tabiki de istersen şeker ve balı karıştırıp ver ama çözündürmeyi unutma

Enes-66

Yumurta
Üye
Hem balı direk hemde sulandırarak verebilir herhangi bir zararı olmaz koloninin durumuna göre seçimler değiştirilmeli
Tugkan abi demişti iyice bal erisin yoksa pamuğa yapışıyor zararı oluyor diye su gelmiyor pamuk kuru oluyor demişti dibine çöküyor suyu engelliyor demisti

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Tugkan abi demişti iyice bal erisin yoksa pamuğa yapışıyor zararı oluyor diye su gelmiyor pamuk kuru oluyor demişti dibine çöküyor suyu engelliyor demisti
Dediklerinizden hiçbir şey anlamadım

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Ballı su veya bal vermek zamandan zamana göre bile değişir bir messoru kış uykusuna yatıracaksam çok su koyulmuş ballı su ile beslerim çünkü messorlar derinlere kazarak kışı atlatırlar ve suya ihtiyaç duyarlar biriktirdikleri tohumları ıslatıp ekmeğe dönüştürüp hem kendilerini hemde prens prenses büyütürler

Mesela camponotus herculanus yatıracaksam balı azıcık sulandırırım çünkü herculanus derinlere kazmaz genelde çürüyen düşen ağaçların içinde kışı atlatırlar soğuğa dayanmak için kendi vücutlarındaki sıvının kristalleşerek kendisini öldürmesini engellemek için antifriz sentezlerler ve bu şekilde kışı atlatırlar

İnsanlar bazen kış uykusundan uyandırdığı camponotus kolonilerinin kraliçelerinin öldüğünü sanar belkide öldüğüne o kadar inannır ki koloniyi doğaya bırakır aslında kraliçenin vücudunda sentezlediği antifrizi parçalaması 13 15 gün bile sürebilir (vücudundaki su oranı fazlaysa)

mesela ben kış uykusu diyorum ama camponotus herculanus aslında kış ukyusuna yatmaz bunun yerine diyapoz dediğimiz duruma geçerler vücutlarında antifriz biriktirip inaktif duruma gelirler yumurtlar larvalar büyümeyi durdurur ve buyüzden camponotuslar daha geç uçarlar diyapozdan çıktıktan sonra prens prenses üretimi yaparlar bunların aksine messorların larvaları pupaları gelişmeye devam eder ve erken uçuş yapabilirler dün bursada olduğu gibi

Barkın

Süper Koloni
Yardımsever
Üye
Pamuk ile servis etmene gerek yok ki ne kadar tüketeceğini biliyorsan şırıngayla vs ile damlat problem kalmasın

Muhammet18

Pupa
Üye
Dün düz bak verebilirsin sorun olmaz ve balı pamuğa yapıştırarak verme

guist

Yumurta
Üye
kürdanla tüpe ballı su koymak zor bu yüzden aluminyum folyonun üstüne damlatıp aluminyumla koy