Asetat Kağıdı

furkiii47

Yumurta
Üye
Merhabalar. Bende mavi renkli asetat kağıt vardı onu kullandım. Kırmızı olmaması bir sorun yaratır mı? Kraliçe de baya sakin.

Ekli dosyalar

• 25e11c83-c50b-471e-8a5d-271878da2c3b.jpg
    25e11c83-c50b-471e-8a5d-271878da2c3b.jpg
    105.5 KB · Görüntüleme: 36
Moderatör tarafında düzenlendi:

eneeess

Pupa
Üye
herhangi bir kağıt kullanabilirsin a4 olur defter olur not defteri olur mavi ya da kırmızı önermiyorum ışığı geçirdiğini düşünüyorum

mithrayelda

Pupa
Üye
herhangi bir kağıt kullanabilirsin a4 olur defter olur not defteri olur mavi ya da kırmızı önermiyorum ışığı geçirdiğini düşünüyorum
Karıncalar kırmızıyı siyah olarak algılar. Kırmızı yarı saydam ya da opak kullanılabilir yani

Emir123

Media
Üye
Merhabalar. Bende mavi renkli asetat kağıt vardı onu kullandım. Kırmızı olmaması bir sorun yaratır mı? Kraliçe de baya sakin.
Kırmızı olsa daha iyi, birde hocam o outworld lazım değil işçisiyok yumurtası bile yok gördüğüm kadarıyla, kaktüslü fln hiç gerek yok (varsa kusura bakma göremiyorum )

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Karıncalar kırmızıyı siyah olarak algılar. Kırmızı yarı saydam ya da opak kullanılabilir yani
Bu yanlış bir bilgi, doğru değil. Daha önce de bu forumda bu konuyu anlattım. Karıncaların renkleri nasıl algıladıkları karmaşık bir konu, kırmızıyı siyah olarak algılıyorlar gibi basit bir şey değil. Karıncaların renk algıları sınırlı ve renkleri nasıl algıladıkları da türlere göre bile değişebiliyor.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Kırmızı asetat kağıdın işe yaramasını sağlayan şey kırmızı olması değil, ışığı belirli bir düzeyde engellemesi. Asetat kağıdın rengi mavi de olsa aynı işlevi görür. Yani ışığı ne kadar engellediğinizle alakalı olay. A4 kağıdı gibi ışığı geçiren malzemeleri kullanmak her cinste mantıklı olmaz.

Emre52ege52

Nanitik
Üye
Ben gazateye 3-4 tür sarıp bantlıyorum şimdiye kadar hiç bı sıkıntısının görmedim günde 10 kere de açsam gazeteyi kapayinca sakinleşiyor

eneeess

Pupa
Üye
Kırmızı asetat kağıdın işe yaramasını sağlayan şey kırmızı olması değil, ışığı belirli bir düzeyde engellemesi. Asetat kağıdın rengi mavi de olsa aynı işlevi görür. Yani ışığı ne kadar engellediğinizle alakalı olay. A4 kağıdı gibi ışığı geçiren malzemeleri kullanmak her cinste mantıklı olmaz.
mavi asetat kağıdı ışığı engelliyor ama a4 kağıdı engellemiyor mu?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
mavi asetat kağıdı ışığı engelliyor ama a4 kağıdı engellemiyor mu?
Mavi asetat kağıt da belirli düzeyde geçiriyor ama A4 kadar değil. Elinize A4 alıp arkasından ışık tutun, ne kadar geçirdiğine kendiniz bakın. Epey geçiriyor.

eneeess

Pupa
Üye
Mavi asetat kağıt da belirli düzeyde geçiriyor ama A4 kadar değil. Elinize A4 alıp arkasından ışık tutun, ne kadar geçirdiğine kendiniz bakın. Epey geçiriyor.
bunu bir yerde daha okuyup denemiştim geçirmemişti. fakat tecrübenize güvenip çift kat yapacağım

mithrayelda

Pupa
Üye
Bu yanlış bir bilgi, doğru değil. Daha önce de bu forumda bu konuyu anlattım. Karıncaların renkleri nasıl algıladıkları karmaşık bir konu, kırmızıyı siyah olarak algılıyorlar gibi basit bir şey değil. Karıncaların renk algıları sınırlı ve renkleri nasıl algıladıkları da türlere göre bile değişebiliyor.
Evet kesin bir şey değil haklısınız, düzeltme icin teşekkürler. Ben bu bilgiyle kılıf icin hep kırmızı kullandım. a4 ışığı geçirir, kırmızı ise yarar anlamında demek istemiştim

Son düzenleme:

daraliyorum

Yumurta
Üye
bu konuda ben de deneyimlemek icin coverı kırmızı asetat olan tüplerdeki nitens tetra ve lasius sp kraliçelerime aynı anda ışık verdiğimde nitens ve lasius daha cok hareketlenmeye baslarken tetra sanki hic farketmiyo gibiydi tamamen deneysel ama ben de türe bağlı oldugunu düşünüyorum

YavuzEfe

Pupa
Üye
bu konuda ben de deneyimlemek icin coverı kırmızı asetat olan tüplerdeki nitens tetra ve lasius sp kraliçelerime aynı anda ışık verdiğimde nitens ve lasius daha cok hareketlenmeye baslarken tetra sanki hic farketmiyo gibiydi tamamen deneysel ama ben de türe bağlı oldugunu düşünüyorum
lasiuslar a4 den etkilenmediler ama belki streslenmemeleriyle alakalıdır. Tapinoma ve Campolarda da a4 kullanıyorum ama stres belirtisi görmedim hala. Ama iki kat kullanmakta fayda var.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Zaten türe bağlı. Tetramorium Lasius gibi cinslere cover takmasanız da direkt ışığın altında dursa da yumurtlayabilirler. Cataglyphis gibi cinsler coverın altında bile stresli olabiliyor. Bunun aksine bir şey söylemedim. Demek istediğim şey kırmızı asetat kağıdın renginin bir olayı yok. Buna dair bir çalışma bulamadım ben. Sadece bazı deneylerde Lasiusların yeşil renge tepki verdiklerini okumuştum.