Ankarada messor türü kraliçe nerelerden bulabilirim

Kivancc09

Yumurta
Üye
Merhabalar ben ankarada ikamet ediyorum ve karınca hobisinede yeni başlıyacağım.Gerekli eşyaları temin ettim test tüpü gibi fakat nereden ve ne zaman bir kraliçe karınca bulabileceğimi bilemiyorum.Bulmak istediğim tür messor structor.Yardımcı olursanız sevinirim

seehachiko

Yumurta
Üye
Uçuş zamanı geldiğinde uygun ve güzel bir ortam (toprak yollu, doğayla iç içe vb.) bulduğunda biraz gezerek yerde kraliçe görebilirsin.

The_Arthropod

Majör
Ansiklopedik İnsan
Üye
Messor spp. en kolay bulunan karınca türlerinden. Çok zor olmasa gerek. Ankara'da ne kadar sıklıkla bulunur bilmiyorum fakat bu sezon göreceğiz.

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Geçen sezon Ankara'da ekim ve kasım aylarında bulunmuştum. Bulunduğum bölgede 2 kez Messor sp. uçuşuna denk geldim. 50-60 küsur kraliçe buldum. Onun dışında Ankara'da genel olarak yaygın cins Formica, gözlemlediğim neredeyse her alanda Formicalar vardı. Daha detaylı bir inceleme yapmak istiyorsanız: https://www.researchgate.net/public...he_Ant_Fauna_of_Turkey_Hymenoptera_Formicidae
Bu kaynaktan araştırma yapabilirsiniz.

Kraliçe bulmak için şuraya bakman lazım buraya bakman lazım denemez. Yalnızca kraliçeleri rahatça görebileceğin alanlar olması lazım. Otlu, çimenli yerlerde kolay kolay göremezsiniz mesela.