🧐-Akvaryum Bilgi Yarışması-🧐

Mertali

Asker
Üye
Dostlar selam. Bir gün forumda gezinirken aklıma kendimi bir dahi gibi hissetmemi sağlayan bir fikir geldi, Evet bilgi yarışması. Sonra dedimki bi' araştırayım kimler ne yapmış ya da yapmamış diye. yalnızca akvaryum.com'da Muhammet Saylavcı Bey yapmış, soruların bazılarınıda ondan aldım. Tabi bunlar yaklaşık 2 hafta önce oldu, sağolsun üşengeçliğim yapmama izin vermedi. Şakası bir yana, güzel bi' iş olacağını düşünüyorum. 3 seviyede yapacağım; giriş düzeyi, orta ve ileri düzey. Bu bölüm giriş ve ilgi görmezse devamını yapmayacağım. İleri düzeyi kategorilere ayırıp yapmayı planlıyorum(örn. Diskus, Canlı doğuran, monster). Akvaryum forumunda diğerlerine göre çok değiliz ama olsun. Ben içeriği saldım, artık diğer forumlardaki arkadaşlar da yapmak isterse çok güzel olur. Hatta imkanı olan varsa ya da Tuğkan @Elraen abimiz destek çıkarsa ödüllü yarışmaları da yapılabilir. Son olarak belki bilenler vardır kahoot diye bir bilgi, test uygulaması var. Eğer oluyorsa, üşenmezsem, müsait olursam veyahut ilgi görürse haftaya cumartesiye kadar testini yapıp cumartesi günü canlı bir şekilde yarışmasını yapabiliriz. Amma uzatmışım he, neyse hadı bakalım kolay gelsin : )

1)Akvaryumlar kurulduktan ve su doldurulduktan sonra belli bir süre beklenmesinin sebebi nedir?

A) Suyun ışığa doyması için beklenir.
B) Tüm bakterilerin ölmesi için beklenir.
C) Bazı bakterilerin oluşması için beklenir.
D)Suda olabilecek elektriğin kaybolması için beklenir.

cevap = C)

2)Aşağıdakilerden hangisi canlı doüurandır?

A)melek balığı
B)moli
C)kribensis
D)neon tetra

cevap = B)

3)Akvaryumda filtre kullanılmasının ana nedeni nedir?

A)Suyu berraklaştırmak
B)Pislikleri toplamak
C)Suya oksijen vermek
D)Bakteri kültürü oluşturmak

cevap = D)

4)Betta için ideal sıcaklık aralığı nedir?

A)28-30°C
B)24-27°C
C)21-23°C
D)önemsiz

cevap = B)

5)vatoz olarak bilinen plecoların genellikle menüsü nedir?

A)Algler, yemler
B)Dışkılar, yemler
C)Sadece yemler
D)Sudaki bileşikler

cevap = A)

6)Akvaryumlarda aşağıdakilerden hangisi kullanılması tavsiye edilmez?

A)Silis kum
B)Canlı bitki
C)Renkli taşlar
D)Mangrow kökü

cevap = C)

7)Akvaryum hacmi nasıl hesaplanır?

A)Yükseklik*en*boy/2
B)Yükseklik*boy
C)En*boy
D) En*boy*yükseklik

cevap = D)

8)Aşağıdakilerden hangisi yosun oluşumuna sebep olmaz?

A)Fazla ışık verilmesi
B)Yeterince bakteri için ortam oluşturmama
C)Balık yükündeki fazlalık
D)Akvaryumun 29 derecenin üzerine çıkması

cevap = D)

9)Erkek betta balıkları hangi balıklarla bakılması önerilir?

A)Tek olarak
B)canlı doğuranlarla
C)başka bir erkek betayla
D)cichlidlerle

cevap = A)

10)Lepistes bakmak için ideal dişi/erkek oranı nedir?

A)1/2
B)1/3
C)önemsiz
D)1/1

cevap = B)

Bravo, kaçta kaç yaptığınızı yazın:)

Normalde 15 soru yamayı planlıyordum fakat zamanım olmadığından ve giriş düzeyi için aklıma soru gelmiyor, gelen sorular hep orta veya ileri düzey. bu seferlik böyle olsun. Önerileriniz varsa yazın lütfen. Hoşçakalın 👊

Alper

Pupa
Üye
10/10 la başlayalım😊

Pamir_kandemir

Yumurta
Üye
Güzel bir içerik olmuş elinize sağlık, bence ileri düzeylerinde gelirse eğlenceli bir hal alır.
Hatta fikir geliştirilip bilir kişiler tarafından hazırlanıp diğer canlı grupları içinde olabilir, dediğiniz gibi bir yarışma olur.
Ben ful yaptım ama lepisteste bire iki oranına bir aklım gitmedi değil.

Argentavis

Kraliçe
Moderatör
Yardımsever
Üye
10/10 güzel bir başlangıç. 🙂 Konsepti beğendim, @Pamir_kandemir'in dediği gibi diğer canlılar için de yapılabilir.

7. soruda hacim hesabında "en x boy x yükseklik / 1000" olmalı.

aatom_karinca

Pupa
Üye
Dostlar selam. Bir gün forumda gezinirken aklıma kendimi bir dahi gibi hissetmemi sağlayan bir fikir geldi, Evet bilgi yarışması. Sonra dedimki bi' araştırayım kimler ne yapmış ya da yapmamış diye. yalnızca akvaryum.com'da Muhammet Saylavcı Bey yapmış, soruların bazılarınıda ondan aldım. Tabi bunlar yaklaşık 2 hafta önce oldu, sağolsun üşengeçliğim yapmama izin vermedi. Şakası bir yana, güzel bi' iş olacağını düşünüyorum. 3 seviyede yapacağım; giriş düzeyi, orta ve ileri düzey. Bu bölüm giriş ve ilgi görmezse devamını yapmayacağım. İleri düzeyi kategorilere ayırıp yapmayı planlıyorum(örn. Diskus, Canlı doğuran, monster). Akvaryum forumunda diğerlerine göre çok değiliz ama olsun. Ben içeriği saldım, artık diğer forumlardaki arkadaşlar da yapmak isterse çok güzel olur. Hatta imkanı olan varsa ya da Tuğkan @Elraen abimiz destek çıkarsa ödüllü yarışmaları da yapılabilir. Son olarak belki bilenler vardır kahoot diye bir bilgi, test uygulaması var. Eğer oluyorsa, üşenmezsem, müsait olursam veyahut ilgi görürse haftaya cumartesiye kadar testini yapıp cumartesi günü canlı bir şekilde yarışmasını yapabiliriz. Amma uzatmışım he, neyse hadı bakalım kolay gelsin : )

1)Akvaryumlar kurulduktan ve su doldurulduktan sonra belli bir süre beklenmesinin sebebi nedir?

A) Suyun ışığa doyması için beklenir.
B) Tüm bakterilerin ölmesi için beklenir.
C) Bazı bakterilerin oluşması için beklenir.
D)Suda olabilecek elektriğin kaybolması için beklenir.

cevap = C)

2)Aşağıdakilerden hangisi canlı doüurandır?

A)melek balığı
B)moli
C)kribensis
D)neon tetra

cevap = B)

3)Akvaryumda filtre kullanılmasının ana nedeni nedir?

A)Suyu berraklaştırmak
B)Pislikleri toplamak
C)Suya oksijen vermek
D)Bakteri kültürü oluşturmak

cevap = D)

4)Betta için ideal sıcaklık aralığı nedir?

A)28-30°C
B)24-27°C
C)21-23°C
D)önemsiz

cevap = B)

5)vatoz olarak bilinen plecoların genellikle menüsü nedir?

A)Algler, yemler
B)Dışkılar, yemler
C)Sadece yemler
D)Sudaki bileşikler

cevap = A)

6)Akvaryumlarda aşağıdakilerden hangisi kullanılması tavsiye edilmez?

A)Silis kum
B)Canlı bitki
C)Renkli taşlar
D)Mangrow kökü

cevap = C)

7)Akvaryum hacmi nasıl hesaplanır?

A)Yükseklik*en*boy/2
B)Yükseklik*boy
C)En*boy
D) En*boy*yükseklik

cevap = D)

8)Aşağıdakilerden hangisi yosun oluşumuna sebep olmaz?

A)Fazla ışık verilmesi
B)Yeterince bakteri için ortam oluşturmama
C)Balık yükündeki fazlalık
D)Akvaryumun 29 derecenin üzerine çıkması

cevap = D)

9)Erkek betta balıkları hangi balıklarla bakılması önerilir?

A)Tek olarak
B)canlı doğuranlarla
C)başka bir erkek betayla
D)cichlidlerle

cevap = A)

10)Lepistes bakmak için ideal dişi/erkek oranı nedir?

A)1/2
B)1/3
C)önemsiz
D)1/1

cevap = B)

Bravo, kaçta kaç yaptığınızı yazın:)

Normalde 15 soru yamayı planlıyordum fakat zamanım olmadığından ve giriş düzeyi için aklıma soru gelmiyor, gelen sorular hep orta veya ileri düzey. bu seferlik böyle olsun. Önerileriniz varsa yazın lütfen. Hoşçakalın 👊
reis 2 yanlış yapdık be

Mertali

Asker
Üye
Tekrardan merhaba, gören olur mu bilmiyorum ama ben yinede yazayım. Aklında orta düzey olduğunu düşündüğünüz sorular varsa bana DM'den atarsanız yalnız bir kişinin elinden değil birçok kişinin elinden geçmiş olur diye düşünüyorum. Bu sefer 25 soru yapmayı planlıyorum. yalnızca soruyu ve doğru cevabı yazmanız yeterli diğer şıkları ben hallederim, sağlıcakla kalın.