Afrika Dev Salyangozu Teraryumunda Olması Gerekenler ve Temel Olarak Bilmem Gerekenler Nelerdir?

Utgea

İşçi Karınca
Üye
Muhtemelen önümüzdeki hafta içinde 1 adet 1-3cm arası boyutlarda dev afrika salyangozu yavrusu sahipleneceğim. Ben internetten biraz araştırdım temel bilgilere sahibim ama yine de son olarak buraya bir kez daha sormak istedim

1) 30x25x15h bir plastik saklama kabında beslemeyi düşünüyorum ama ilk geldiklerinde zaten küçük olacakları ve kendilerini torfa gömmeyi sevdikleri için biraz büyüyene kadar daha küçük bir yerde beslemem daha mı uygun olur sizce yoksa bu şekilde kalsın.

2) Bu boydaki salyangozlar için teraryumda neler bulunmalı şu an elimde mineral ihtiyacını karşılamak için kalamar kemiği, yem kabı olarak kullanmak için toprak pişirme kaplarından biraz uzun ve derinliği az olan bir tane, yine su kabı olarak kullanmak için toprak bir kap mevcut (bazı kişiler bu boydaki salyangoza su vermem gerektiğini içinde boğulabilecegini söyledi bu doğru mudur?)

3) afrika dev salyangozlarının protein ihtiyacıda var mıdır? Varsa ne ile karşılanabilir?

4) Son olarak aylık torf değiştirmeyi düşünüyorum bunun dışında hijyeni korumak ve torfta birtakım yabancı canlıların çoğalmasını engellemek için yapmam gereken rutin temizlik işlemleri var mıdır? Varsa nelerdir?

Son düzenleme:

Mertali

Günlüğüme ulaşmak için 👉 https://tls.tc/2R0Ls
Akvaryum Moderasyon
Üye
Öncelikle hayırlı olsun hocam. elinden geldiğince küçük bir kaba koyabilirsin. Ben 2 cmlik yavrumu 10*5 bi kapta bakıyorum. istersen direkt kendi kabında da bakabilirsin. Torfu 2 3 cm yaparsan ve yiyecek koyduğun zaman bulmasına yardımcı olursan sorun olmaz. Su kabı nem yapması için kullanılır genelde. Onun için yetişkinlerde de nemi devamlı sağlayabiliyorsan şart değildir. Yavrularda da boğulma riski olduğu için konulması önerilmez. Yalnızca beslenme kabı ve kalamar kemiği yeter. Protein olarak bazıları toz un kurdu kullanıyor. Ben hiç kullanmadım gayet sağlıklı şekilde büyüdü. Bence riske gerek yok. Torf temizliğini ben haftada 2 kere pisliklerini alarak yapıyorum. Yem kabınıda sıcak suda yıkıyorum. En sonda torfunu alt üst edip bitiriyorum. 6 ay oldu sanırsam Gary'yi alalı ve sadece 2 kere torf değiştirdim.