2 aylık emek

itslysan

Yumurta
Üye
arkadaşlar 2 aydır kraliçe arıyorum ama bulamadım. 2 aydır nerdeyse her gün dışarı çıkıp kraliçe aradım. bana kraliçe yollayabilcek var mı ya. veya nerden alabilirim kraliçe. baya uğraştım ama olmuyor yani

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
Haziran ayı belki de tüm yıl boyunca uçuşların pik noktası olabilir. Çok fazla cins ve tür uçuyor. Diğer yaz aylarında da öyle. Eylülde Crematogaster, Messor, Colobopsis, Solenopsis gibi cinsler coşturuyor. Acele etmeye gerek yok.

RüzgarDeveci07

Nanitik
Üye
Nerde aradığı na bağlı genelikle düz alanlarda patika yeşil kaldırım kenarlarında olur yağmurlu günlerden sonraki günler şansın artar 20 derecenin üzerinde daha iyi bulabilirsiniz hangi il de oturuyorsunuz

RüzgarDeveci07

Nanitik
Üye
Erzurum gibi bi yerdeysen düşük olabilir zaten arkadaşın dediği gibi fazla kasmana gerek yok arada bi kolonilere bak kanatlı varmı diye yinede çok istiyor san ant stor da var ama 10 € bide sahibinden de var bende fazladan messor var ama arkadaşım hobiye başlamak istiyor ona vereceğim

Hassomme

Yumurta
Üye
Erzurum gibi bi yerdeysen düşük olabilir zaten arkadaşın dediği gibi fazla kasmana gerek yok arada bi kolonilere bak kanatlı varmı diye yinede çok istiyor san ant stor da var ama 10 € bide sahibinden de var bende fazladan messor var ama arkadaşım hobiye başlamak istiyor ona vereceğim
Erzurumdayım 3 günde 3 kraliçe buldum şehir çok da fark etmiyor

Hassomme

Yumurta
Üye
2 haftadır etrafı gözlemliyorum ve karıncalar kış uykusundan çıkalı çok oldu. Bazı türler uçuş yaptı bile

drusus

Nanitik
Üye
Ediyor. Havalar daha geç ısınmaya başladığı için koloniler kış uykusundan daha geç kalkıyorlar.
Doğruluyorum. Sakarya’da 1.5 aydır neredeyse hiçbir uçuş yok. Şehir ve o şehrin iklimi cidden fark ediyor.

Hassomme

Yumurta
Üye
Sıcaklık etki etmiyor demiyorum ama Erzurum gibi bi şehirde uçuşlar başlamışsa ülke genelinde illa başlamıştır
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Doğruluyorum. Sakarya’da 1.5 aydır neredeyse hiçbir uçuş yok. Şehir ve o şehrin iklimi cidden fark ediyor.
Erzurum daha 15 derecenin üstüne çıkmadı bile yine de uçuşlar oluyor bence size denk gelmiyordur

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
2 haftadır etrafı gözlemliyorum ve karıncalar kış uykusundan çıkalı çok oldu. Bazı türler uçuş yaptı bile
Şöyle ki Kuzey Doğu Anadolu gibi daha soğuk, yükseltisi fazla olan bölgelerde uçuşlar zaten geç başladığı için 2 ay gibi bir sürenin fazla olduğunu zannetmiyorum. O açıdan şehrin etkisi var.

Rovenners

Yumurta
Üye
pazartesiye kadar güzelbahçe deyim ama normal oturduğum yer bornova evka 4 tarafları. neden sordunuz
Konum olarak şehir içindemisiniz yoksa ormanlık taraflarında mısınız diye sordum , bornova da bulma şansın bence var orman taraflarında patika tarzı düz yerlerde bulabilirsin ayrıca biraz yağmur yağdı bir kaç gün dışarıda arayabilirsin bulma şansın artacaktır
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

uçuşa denk gelirsem bir gün sana dm den yazarım uçuş var diye .

Ares

Süper Koloni
Moderatör
Yardımsever
Üye
Ben diyarbakırdayım neredeyse hiç uçuşa denk gelmedim.En son denk geldiğim uçuş 1 nisandaydı. Sonrasında hep tek tük çok uzak yerlerde buldum. Bazı sebeplerden dolayı elimdeki kraliçeleri(3 messor ,2 lasius,1 temnothorax) kaybettim. Şuan sadece 1 tane sakat laius kraliçem var.
İdare etmeye çalışıyorum

mertcelebi

Yumurta
Üye
Şöyle ki Kuzey Doğu Anadolu gibi daha soğuk, yükseltisi fazla olan bölgelerde uçuşlar zaten geç başladığı için 2 ay gibi bir sürenin fazla olduğunu zannetmiyorum. O açıdan şehrin etkisi var.
mayıs haziran da hangi türler uçuyo tam olarak?

PRS.macro

Süper Koloni
Deneyimli Hobici
Üye
mayıs haziran da hangi türler uçuyo tam olarak?
Böyle bir soruya cevap verilemez. Cins değil bir de tür sormuşsunuz. Tam olarak diye de sınırlama koyamayız. Türkiye'de var olan pek çok cins uçuyor genel olarak.

Staffraenn

Yumurta
Üye
arkadaşlar 2 aydır kraliçe arıyorum ama bulamadım. 2 aydır nerdeyse her gün dışarı çıkıp kraliçe aradım. bana kraliçe yollayabilcek var mı ya. veya nerden alabilirim kraliçe. baya uğraştım ama olmuyor yani
İzmirde olsaydın keşke geçen hafta neredeyse her gün gördüm parklarda.