1000 işçili kolonide kraliçe ölürse

AhmetBulutsun

Yumurta
Üye
Selamlar. 1000 işçili MESSOR kolonisinde kraliçe ölürse ne olur? Kraliçe ekleyebilir miyiz? Veya yumurtadan kraliçe çıkartırlar mı? Hobiye başlayalı 1 hafta oldu. 17 işçili santhus aldım pek sarmadı.. soğumadan 1000 işçili messor aldım. Zevk almaya başladım.. yıllardır deniz akvaryumum var simdi ailecek buna merak sardık.. un kurdu tohum çeşitleri ve ballı su ile besliyorum. Pleksi kutudan güzel bi alan yaptım bugün. Işık taktiği ile aktardım sıkıntısız bir şekilde hallettik hemen geçtiler. 5 yıllık koloni dedi aldığım kişi. Sağlıklı hobiler.. Tuğkan abi dm'den yazdım bakarsan sevinirim:)

Nazdravia

Nanitik
Üye
Yumurtadan çıkmaz ama kabul ederlerse yeni kraliçe alabiliyorlar diye biliyorum. Tabi almayadabilirler ve sonuç kötü olur

akamanyaksisko

Yumurta
Üye
Selamlar. 1000 işçili MESSOR kolonisinde kraliçe ölürse ne olur? Kraliçe ekleyebilir miyiz? Veya yumurtadan kraliçe çıkartırlar mı? Hobiye başlayalı 1 hafta oldu. 17 işçili santhus aldım pek sarmadı.. soğumadan 1000 işçili messor aldım. Zevk almaya başladım.. yıllardır deniz akvaryumum var simdi ailecek buna merak sardık.. un kurdu tohum çeşitleri ve ballı su ile besliyorum. Pleksi kutudan güzel bi alan yaptım bugün. Işık taktiği ile aktardım sıkıntısız bir şekilde hallettik hemen geçtiler. 5 yıllık koloni dedi aldığım kişi. Sağlıklı hobiler.. Tuğkan abi dm'den yazdım bakarsan sevinirim:)
Başıma 100 işçili Messorda geldi kraliçe alıp onu ekledim 1-2 hafta sürdü anlaştılar.

Mundereous

Yumurta
Üye
Kraliçe ölürse yeni kraliçe ekleyebilirsin ama kabul etmeye bilirler ve kraliçeyi öldürürler. Zor bir süreç oluyor

KerimBahadirTunc

Yumurta
Üye
Başka bir forumdan link yasaksa düzenlensin lütfen.

Aklıma gelen yöntem önceki kraliçenin feromonunu bir şekilde yeni kraliçeye bulaştırmanız olacaktır fakat sonuç ne kadar kesin olur bilemiyorum.
Tavuklardan bir örnek vereceğim Bir tavuğabaşka tavuğun civcivini vermek gerekebiliyor ve bu tür durumlarda maalesef bazen civcivler reddedilip öldürülebiliyor olsalarda hem tavuğun hem civcivlerin kokusu gitsin diye sirkeli spreye benzer yöntemler kullanılabiliyor ve tavuğun kokusunu civcive bulaştırmakta kullanılıyor. Karıncaların ciğeri yoktur ve feromonları antenleri sayesinde algılarlar. Muhtemelen önceki kraliçenin durduğu yere yeni kraliçeyi koyarsanız kafa karışıklığı ile belki kabullenebilirler. Ortamdaki feromonları algılamalarını zorlaştıran önlemlerde kafa karışıklığı ile birlikte belki işe yarayabilir fakat tamamen teoride kalan ve ters etki edebilecek öneriler verdiğim için uzman desteği tavsiye ederim.

akamanyaksisko

Yumurta
Üye
Başka bir forumdan link yasaksa düzenlensin lütfen.

Aklıma gelen yöntem önceki kraliçenin feromonunu bir şekilde yeni kraliçeye bulaştırmanız olacaktır fakat sonuç ne kadar kesin olur bilemiyorum.
Tavuklardan bir örnek vereceğim Bir tavuğabaşka tavuğun civcivini vermek gerekebiliyor ve bu tür durumlarda maalesef bazen civcivler reddedilip öldürülebiliyor olsalarda hem tavuğun hem civcivlerin kokusu gitsin diye sirkeli spreye benzer yöntemler kullanılabiliyor ve tavuğun kokusunu civcive bulaştırmakta kullanılıyor. Karıncaların ciğeri yoktur ve feromonları antenleri sayesinde algılarlar. Muhtemelen önceki kraliçenin durduğu yere yeni kraliçeyi koyarsanız kafa karışıklığı ile belki kabullenebilirler. Ortamdaki feromonları algılamalarını zorlaştıran önlemlerde kafa karışıklığı ile birlikte belki işe yarayabilir fakat tamamen teoride kalan ve ters etki edebilecek öneriler verdiğim için uzman desteği tavsiye ederim.
Çok mantıklı teoride kalmasına üzüldüm umarım birisi dener

KerimBahadirTunc

Yumurta
Üye
Feromonlar hidrokarbon bileşikleri oldukları için düşük uçuculuğa sahip sayabilirsiniz ve karıncaların bunu algılaması için yakın temasa geçmeleri gerekli. Ölen bir karıncayı özütleyip kokusunu yeni kraliçeye parfüm yapacak kadar çılgın iseniz belki işçi olarak kabullenip zamanla kraliçeleri yapabilirler. Zorlu bir soru.
Gönderi otomatik olarak birleştirildi:

Hem çok mantıklı hem
Hem mantıklı hem delice..

Çok çılgınca bir öneri olarak, ölen karıncaları toplayıp dondurabilir ve karınca asidi çıkarırcasına feromon özütleyerek koloni kokunuzu biriktirebilirsiniz ve çılgınca bir deneme olarak koloniye yeni işçi ekleyip feromon parfümü deneyi yapabilirsiniz fakat eklemek istediğiniz işçiyide 3 gün öncesinden feromon parfümüne tabi tutun derim. Kendimi çılgın bilimadamı gibi hissettim delirmeden buradan gitmeliyim.

Konuyla alakalı araştırmalar yapıyorum. Kraliçe karınca ile her seferinde bir karıncanın temasa geçmesine izin verilmesi gibi önerilerde var. Öncelikle kraliçeyi koloninin bir kısmının kabul etmesini sağlayabilirsiniz fakat bu patlarsa iç savaş riski olşturabilir bu çılgınca. Düşük sıcaklıklarda daha yüksek adaptasyon ihtimalinden söz edilmiş ki hidrokarbonların düşük uçuculuğundan dolayı mantıklı. Kraliçelerinin değiştiğini anlamalarını zorlaştırarak işleri kolaylaştırabilir. Messorlarda köle edinme kavramı var ise koloniyi köleleştirmeyi deneyebilirsiniz fakat çok olasılık vermiyorum.

Pek çok karınca türünün kraliçeleri öldüğünde dış dünyadan kraliçe getirmek gibi bir huylarıda var. Belkide yeni kraliçeyi dış dünyaya koyup denemelisiniz fakat öncelikle tüm koloninin mevcut kraliçelerinin ölümünden haberdar olmaları gerekir.

Tüm bunlara ek olarak feromon tanıma süreci için kullanılan bir başka yöntem ile daha karşılaştım. Yeni kraliçe ile diğer karıncaların arasına savaşı engelleyen fakat kokuların geçebileceği çok ince bir örgülü ağ yapı koyup(gerçekten aşırı ince ve gözenekli olmalı.) bir hafta belkide iki hafta feromonlara alışmasını sağlayabilirsiniz.

Olasılıklar

Birbirlerine yakın fakat temassız tutup feromonlarına alıştırın ve bu süreçte karıncalar kraliçelerinin öldüklerini öğrensinler. Aradan bir hafta geçince ve karıncalar yeni kraliçe aramaları gerektiğine karar verdiklerinde mevcut kraliçeyi yuvanın dışına yerleştirip ne yaptıklarını gözlemleyebilir yada doğrudan salabilirsiniz.

Son düzenleme:

Beowulfs

Larva
Üye
Karınca besleyenlerin bu tür bir sorun yaşadığını yeni öğreniyorum.
Zeminden gelen sıcaklığı azaltmakta feromon izinin belirginliğini azaltarak riski azaltacaktır.
Bahadır hocam feromonlardan baya anlıyormuş :D bende tecrübemi dile getireyim madem.
camponotus kolonime dışarıdan işçi eklemek istedim ve tıpkı bahadır hocamın yaptığı gibi karıncaya zarar vermeyecek şekilde su ile seyreltilmiş sirke ile yıkadım kuruladım arkadaşı, ardından işçi sakinleşsin diye bi 5 dakika kadar buzdolabına bıraktım, hareketleri yavbaşladı arkadaşın ardından işçi kardeşi outworlde attım ve bekledim, diğer işçiler biraz yadırgadılar tabii, antenler ısırıldı bacaklar kıstırıldı ve feromonlara boğma işlemi başladı (tanımca öyle görünüyordu) sonra kardeş kardeş yaşamaya başladı arkadaşlar.

akamanyaksisko

Yumurta
Üye
Karınca besleyenlerin bu tür bir sorun yaşadığını yeni öğreniyorum.
Zeminden gelen sıcaklığı azaltmakta feromon izinin belirginliğini azaltarak riski azaltacaktır.
Bazı durumlarda bunu yapmak imkansız oluyor geçen seneki messor kolonimde yaşadım yutongda bakıyordum kraliçe değiştirdim alışamadılar sizin dediğiniz gibi yapmak için ne yapmam gerektiğini çözemedim şansa rahmetliyi yerinden almadan diğer kraliçeyi içeri attığımda normal kraliçe gibi hizmet ettiklerini gördüm

MGPrime

Nanitik
Üye
İntahar edebilirler diye duydum, ama çok bilmiyorum 🙃

KerimBahadirTunc

Yumurta
Üye
Son olarak aynı koloniden bir şekilde başka kraliçe çıkartıp ayrı bir koloni kurma yolu bulabilirseniz feromon benzerliği yönünden faydası olabilir kurduğunuz küçük koloniye zamanla diğer koloniden karıncalar eklemeyi deneyip bir karınca metropolü inşa edebilirsiniz. Böylelikle bir kraliçe öldüğünde feromon benzerlikleri sayesinde kolonileri birbirleri ile karıştırmak için daha fazla yolunuz olur. Tabi ki çetin bir karınca iç savaşına sebep olmamaya dikkat etmelisiniz.

Bana deli demeyin. Karıncalar düşündüğünüzden çok daha karmaşık canlılar. Alttaki animasyon belgeselleri ağzınız açık izlemeniz olası.

"Karıncaların Dünya Savaşı - Asker Karıncalar
Milyarlarca Karıncalık Mega Koloni ve Dünya'nın En Büyük Savaşı bunu mutlaka izleyin.
Dokumacı Karıncalar'ın Savaşçı Krallıkları
Çok keyifle izlenecek üç tane kısa ve bilimsel animasyon belgesel :) Hatta bu yorumu gören her insana tavsiye ederim.
Karıncaların dünya haritası ektedir.
K1.png

k2.png

Bazı durumlarda bunu yapmak imkansız oluyor geçen seneki messor kolonimde yaşadım yutongda bakıyordum kraliçe değiştirdim alışamadılar sizin dediğiniz gibi yapmak için ne yapmam gerektiğini çözemedim şansa rahmetliyi yerinden almadan diğer kraliçeyi içeri attığımda normal kraliçe gibi hizmet ettiklerini gördüm
Öyleyse çözüm yolunu birlikte düşünelim. Saydığım o deliliklerin hepsi bir yöntem. Karıncalar birbirlerini antenleri ile feromon algılayarak tanıyorlar. Bunu artımıza kullanmalıyız.

Beowulfs

Larva
Üye
Yardımcı olabilecek bir video daha :D Cataglyphis Nodus'uma bir yabancı işçi ekliyorum, kraliçe tabiri caizse yabancı işçiyi ağzını kullanarak kendi feromonuna boyuyor ve onu kendi kölesi haline getiriyor, ekstra olarak köle işçiler kraliçeye pek sadık olmadıklarınıda söyleyeyim :)

burdan çıkarılacak sonuç aslında büyük bi koloniye eklenen kraliçenin eskisinin yerini tutmasınız zor olacağını söyleyebiliriz bence. siz ne dersiniz ?

haryn

Larva
Üye
1000 işçili koloniyi nerden buldun ve sorması ayıp kaça aldın. :)

KerimBahadirTunc

Yumurta
Üye
Yardımcı olabilecek bir video daha :D Cataglyphis Nodus'uma bir yabancı işçi ekliyorum, kraliçe tabiri caizse yabancı işçiyi ağzını kullanarak kendi feromonuna boyuyor ve onu kendi kölesi haline getiriyor, ekstra olarak köle işçiler kraliçeye pek sadık olmadıklarınıda söyleyeyim :)

burdan çıkarılacak sonuç aslında büyük bi koloniye eklenen kraliçenin eskisinin yerini tutmasınız zor olacağını söyleyebiliriz bence. siz ne dersiniz ?
Amaç koloni devamlılığını sağlamak olmasa uğraşılacak iş değil zaten. Faydalı video olmuş. Fakat şunuda hatırlatırım doğadaki bazı karınca türleri kraliçeleri öldüğünde kendileri dışarıdan kraliçe aramaya çıkıyorlar yani verimli olup olmayacağı genel olarak uyumla alakalı olacağa benziyor.

1000 işçili koloniyi nerden buldun ve sorması ayıp kaça aldın. :)
Bende merak ettim.

haryn

Larva
Üye

Çok ilginç. Muhteşem yaratıklar ya.

KerimBahadirTunc

Yumurta
Üye
Çok ilginç. Muhteşem yaratıklar ya.
Gerçekten muhteşem canlılar. Aklıma deli deli fikirler geliyor.
Ben yine iyiyim onu anladım. Google Scholar'da gezerken milletin karınca istilalarını kontrol etmek için iz feromonu kullanarak kimyasal kullanmadan karınca nüfusunu kontrol altına aldıkları makaleler bile var. (Mesela tarlada zararlı karınca türü var iz feromonu kullanımı ile karıncaları bir noktada toplayıp orada imha ediyorlar ve diğer faydalı böcekler bu olaydan etkilenmiyor.) Karınca bilimi bile varmış 😅